Respekt k historii

Ačkoliv je samotná kuchyně řešena jako moderní, v minimalistickém duchu, originálně a citlivě doplňuje historický interiér a mezi stěny zdobené půvabnými malbami přirozeně zapadá. Je to především proto, že se vzdala praktických horních skříněk, takže stěny zůstaly celistvé a nechaly vyznít tradičním ručně malovaným dekoracím. Zásluhu na harmonickém výrazu celku má také přehledné uspořádání a jednoduchý tvar linky, který nekonkuruje zdobným detailům. Do třetice je to řešení centrálního ostrůvku z přírodního dřeva.


Moderní linka

Moderní kuchyně se svými vysokými nároky na prostor beze zbytku využila celou délku stěny, která byla k dispozici. Linka na půdorysu širokého “U“ obsahuje kromě všech nepostradatelných spotřebičů také množství úložných a skladovacích prostor, ukrytých za kompaktními nerezovými dvířky. Celkově nenápadný vzhled kuchyně do značné míry určuje volba materiálů, zohledňující relativně nízkou hladinu přirozeného denního světla. Nerezová dvířka skříněk interiér prosvětlují, stejně jako hladká bílá pracovní deska z umělého kamene.


Masivní ostrůvek

Ostrůvek z masivního dřeva v tradičním venkovském stylu vytváří s pastelovou výmalbou stěn i moderní linkou působivý kontrast. Na pozadí chladných, lomených odstínů nástěnné malby medový odstín dřeva doslova září a současně protepluje poněkud chladný výraz nerezového plechu na dvířkách kuchyně a umělého kamene pracovní desky. Svým tvarem a velikostí připomíná ostrůvek jídelní stůl a díky robustní konstrukci a výraznému přesahu desky navozuje v zámecké kuchyni příjemně domáckou, neformální atmosféru.

 


Dekorativní zrcadlo

Velkolepé trojkřídlé zrcadlo, opřené ležérně o stěnu za linkou, potlačuje typický výraz kuchyně jako pracovní zóny a dodává jí nádech luxusu a elegance obytné místnosti. O praktičnosti zrcadlového skla přímo u varné desky lze s úspěchem pochybovat, ale tento negativní jev lze potlačit zavěšením zrcadla na zeď s potřebným odstupem od pracovní desky. Pokud by se časem zvýšily požadavky na úložné prostory, lze stěny doplnit nenápadnými skleněnými policemi na dózy s denně užívanými potravinami a dekorativním porcelánem.


Filigránský lustr

Závěsný skleněný lustřík z třpytivých skleněných korálků je jedním z nejkrásnějších prvků tohoto interiéru, kterému dodává ženskou něhu a půvab. Jeho pozice přímo nad pracovním dřevěným ostrůvkem je poněkud nečekaná, a snad právě proto působí jejich spojení svěže a mladistvě. Bílá barva lustru se propojuje s materiálem pracovní desky a v prostoru doslova září. Tento efekt umocňují odlesky mnoha droboučkých korálků, které navlečené na efektní podvěšené řetízky vytvářejí měkce tvarované romantické stylové stínidlo.


Stylové doplňky

Doplňky jsou vybírány se stejným vkusem a citem, jako byla vytvořena koncepce celého interiéru. Většina doplňků a dekorací jsou originální starožitnosti nebo vkusné stylové repliky, které si velmi dobře rozumí s moderní dřezovou baterií, jednoduchým nerezovým hrncem nebo stříbřitou vázou. Ačkoliv se jedná o zámeckou kuchyni, skvěle se v ní vyjímá obyčejná plechová dóza na chléb s dekorativně oprýskanými písmeny a plechovka s olejem, noblesní karafu z broušeného skla zajímavě doplňují jednoduše tvarované „lékovky“.

 

Tipy Kuchyně.cz

Lustr

Skleněný korálkový lustr Shade Shine vnese do interiéru punc luxusu a navodí výjimečnou atmosféru. Prodává KARE. 
Cena 1900 Kč

 

 

 

 

Baterie

K moderní kuchyni v čistých liniích se nejlépe hodí moderní, tvarově jednoduchá baterie. Kuchyňská baterie HOVSKAR z IKEA ušetří až 30 % protékající vody.
Cena 1990 Kč

 

 

 

 

 

 

Hrnec

Nádobí může ladit s minimalistickými liniemi kuchyně, stejně jako s historickým interiérem v zámeckém stylu. Nerezový hrnec FAVORIT z IKEA má průměr 23 cm, objem 4 litry a nadčasově hezký tvar.
Cena 79 Kč

 

 

 

 

 

 

Dóza

Plechová dóza vnese do noblesní zámecké kuchyně vůni domova a přivolá melancholické vzpomínky. Dóza na kávu od BELLA ROSE má rozměry 14 x 14 x 10 cm a zdobí ji dekorativní nápis Coffee. 
Cena 359 Kč

 

 

 

 

Váza

Moderní doplňky se mezi stylovými starožitnostmi vyjímají velmi dobře a působí přirozeně. Podmínkou je pouze jednoduchý tvar a ušlechtilý materiál. Kovová váza SORGLOS z IKEA okouzlí vysokým leskem, který zdůrazňuje její měkce zaoblený tvar. Prodává IKEA. 
Cena 249 Kč

 

 

 

 

 

 

Ruka

Půvabná ručka SERVUS od KARE na odložení šperků může současně posloužit jako
originální dekorace. Její pozice v kuchyni zřejmě naznačuje, že zde svou jemnou ručkou vládne žena.
Cena 375 Kč

 Autor: Ing. arch. Veronika Haroldová | Fotografie: www.isifa.com, archiv firem