Teplá podlaha

Ačkoliv podlahu kuchyně v přízemí rodinného domu pokrývá keramická dlažba, nepůsobí nijak chladně ani neosobně. Je to zásluha příjemně teplého odstínu zjemněného umělou patinou. Ta navozuje atmosféru starosvětských tradičních kuchyní, kde se dlažba hned tak neměnila, ale dostala příležitost přirozeně stárnout. S patinovanou dlažbou tak kuchyně získala vlídný výraz a přicházející světlo lehce narůžovělý nádech. Podlaha je současně velmi praktická, protože střední odstín spolu s patinou milosrdně skryje drobné provozní nečistoty. Barevně podlaha vytvořila skvělé pozadí pro bukové dřevo linky.


Dřevěná linka

Přírodní bukové dřevo linky evokuje vzhled tradiční kuchyně a vyvolává příjemné pocity. Teplá, světlá a lehce narůžovělá barva pařeného buku dodává kuchyni něžný výraz a dokonale barevně ladí s keramickou podlahou. Rozlehlá kuchyně z masivu působí luxusně a současně dýchá vůní dřeva. Aby kuchyně nepůsobila příliš rustikálně, vyhnul se designér na dvířkách obvyklým rámečkům. Aby nebyla stroze moderní, nezvolil ani módní hladká dvířka. Kuchyni tak dodává osobitý výraz výrazné plastické členění dvířek do horizontálních pruhů, které působí mladistvě a moderně.


Černá deska

Černá vysoce lesklá pracovní deska se snaží kompenzovat převažující teplou barevnost tak, aby kuchyně nepůsobila prvoplánově útulně ani infantilně. Černá je barva elegance a v interiéru se s ní musí zacházet s nejvyšší opatrností. Tu designér prokázal volbou černé pro pracovní desku, která velice efektně kontrastuje s bukovými dvířky linky. Výrazná horizontála pracovní desky se opticky spojila s atypickým černým soklem, který s deskou vytváří kuchyni výrazný rám. Černé horizontály desky a soklu rezonují s horizontálním členěním dvířek. Spolu s nerezem, dalším moderním materiálem, se černá potkává na kuchyňských spotřebičích.

 


Nestárnoucí nerez

Volbou nerezových spotřebičů a doplňků nelze udělat při zařizování moderní kuchyně chybu. Jsou nadčasově krásné a navzdory mnoha souběžným a pomíjivým módním vlnám nikdy nevyjdou z módy. Odolný nerez je velmi elegantní a současně se snadno udržuje. Svoje stálé místo si proto vydobyl na kuchyňském dřezu, varné desce a všech kuchyňských spotřebičích, včetně robotů, drobných pomocníků a designových doplňků. Zde chladný nerez výborně sekunduje přírodnímu bukovému dřevu a zvýrazňuje tak jeho půvab. Matný lesk nerezových dveří lednice nebo dvojice rolet na snídaňovém pultu kuchyni oživuje a dává jí švih.


Dekorativní topení

Chromové dekorativní topení patří do rodiny elegantních prvků k černému mramoru a nerezovému plechu. Jeho efektně tvarovaná tělesa působí v interiéru velmi dekorativně a zdobně, podobně jako prostorové plastiky. Do klidné, přehledné a jasně koncipované kuchyně plné horizontálních linií vnáší vertikální spirála příjemné vzrušení. Stříbrné odlesky chromu dodávají topení vzhled luxusního šperku a interiér prozařují odraženým světlem. Opticky se propojují s dalšími kovovými prvky interiéru, takže celek působí velmi vytříbeně a harmonicky.


Měkké křivky

K originálnímu topení se připojují další dekorativní doplňky a vybavení kuchyně. Spirála na kuchyňské baterii se nepokrytě hlásí k designu topných těles, jichž je vtipnou zmenšeninou. Strohou hmotu rozlehlého ostrůvku příjemně zjemňuje mnoho dalších křivek nábytku i vybavení. S výraznou křivkou nepřehlédnutelné dřezové baterie ladí půvabný bílý univerzální robot v retro stylu. Barové židle oživují interiér unikátně ergonomicky tvarovanými sedáky z plastu v nádherném krémovém odstínu. Nerezová digestoř vytváří nad ostrůvkem elegantní, lehce prohnutou křivku, která přirozeně zvýrazňuje varné centrum kuchyně.


Dlažba

Jemná, teplá barevnost, strukturovaný povrch a umělá patina dělají z dlažby ANDALUSIA od RAKO dokonalého adepta na podlahu v kuchyni. Dlažba má rozměr 30 x 30 cm a k dispozici jsou schodové díly, sokl a listely (cena 449 Kč/m2).

 

 

 

 

 

 

Baterie

Kuchyňská baterie se sprchou je praktická a uprostřed kuchyňského ostrůvku působí jako půvabná dekorativní plastika. Velmi elegantní baterii HJUVIK s přepínáním mezi sprchou a plným proudem prodává IKEA (cena 3990 Kč).

 

 

 

 

 

 

Digestoř

Digestoři Elektrolux EFA 90950 dodává elegantní vzhled jemně zakřivené sklo, je ovšem třeba počítat s náročnější údržbou (cena 14 300 Kč).

 

 

 

 

 

 

 

Barová židle

Okouzlující barová židle BOMBO STOOL s měkce tvarovaným plastovým sedákem patří mezi designové ikony. Výrobek z dílny firmy MAGIS v ČR prodává např. DESIGNPROPAGANDA (cena 12 138 Kč).

 

 

 

 

 

 

 

Robot

Kuchyňský robot může být tak krásný, že ho není nutné schovávat a může své trvalé místo nalézt přímo na kuchyňské lince. Multifunkční robot KitchenAid Artisan v bílé barvě a retro stylu bude ozdobou každé větší kuchyně. Prodává www.kucharskepotreby.cz (cena 15 150 Kč).

 

 

 

 

 

Konvice

Konvice na kávu je praktickým a současně velmi elegantním doplňkem. Kávovar KAFFE o objemu 1 litr prodává IKEA (cena 249 Kč).

 

 

 

 

 

 

Topení

Netradičně řešené topení v interiéru doslova zazáří, obohatí ho svým designem o výtvarný prvek a dodá mu osobitý výraz. Designové topné těleso KORNY vyrábí firma ELVL BIOTHERM ČR (cena 20 779 Kč).


 Autor: Ing. arch. Veronika Haroldová | Fotografie: www.isifa.com, archiv prodejců