Tato kuchyně ohromí odvážným použitím černé na velkých plochách a v neobvyklých souvislostech s ostatními barvami i materiály. Ačkoliv většinou bývá černá kombinovaná s kontrastní bílou, sklem a lesklým kovem v rámci minimalistického interiéru, zde se ocitá v kuchyni, která originálním způsobem míchá tradiční a moderní prvky. Černou nechává působivě vyznít vedle přírodního dřeva.

 

Nenápadná bílá

Bílá zde přechází ze stropu na stěny a kuchyni plnou výrazných materiálů a barev příjemně odlehčuje. Její použití na stěně s oknem by mělo být samozřejmostí – patří sem, aby nezvyšovala kontrast mezi denním světlem přicházejícím bílým okenním rámem a navazující zastíněnou stěnou. Bílá výmalba čelní stěny propojuje dvě protilehlé stěny a dodává tím kuchyni kompaktní ráz. Velmi promyšlené je její použití na dveřích vestavěných skříní, které se díky tomuto designérskému triku v místnosti nijak pohledově neuplatňují a doslova se ztrácejí.

 

Přírodní dřevo

Bílá společně s přírodním dřevem vytváří skvělý tandem, který zde připravil efektní pozadí pro dramatický nástup černé. Přírodní dřevo v interiéru působí vždy útulně a v sousedství bílé obzvlášť působivě vyniká jeho barevnost a kresba. Zde je dřevo použito na dvířka spodních skříněk a poněkud netypicky i na pracovní desku. Ta je členěna nerezovými spotřebiči: varnou deskou i dvojdřezem spojeným s velkorysým odkapávačem. Je to právě pracovní deska z masivního dřeva, ošetřená nejspíš přírodním olejem, která tu navozuje domáckou atmosféru.

 

Černá

Černá je zde použita odvážně, ale o to je její účinek silnější. Nejvíce jí to sluší na baru, kde díky ní překrásně vynikne design originálních barových židliček. Pro zesílení účinku je černá horizontální plocha zopakovaná na čelní stěně. Škoda jen, že černé pozadí není využito pro instalaci působivého výtvarného díla, designových hodin nebo otevřených polic, které by stěnu oživily. V kontextu obou černých ploch zajímavě vyniká moderní reprodukce mezi okny.

 

 

Osvětlení

Svítidla byla v této místnosti zvolena s citem pro zvolený styl a barevnost. Subtilní tělesa zářivek svým elegantním kovovým vzhledem nijak neruší kontrastní kompozici. Navíc se svým uspořádáním snaží odvést pozornost od podlouhlého půdorysu kuchyně, který příčným uspořádání opticky vyrovnávají. Aby zářivky otrocky nekopírovaly půdorys kuchyně ve tvaru „U“ a nestínily výhled z okna, je stěna pod oknem nasvícena výkonnými bodovými světly, nenápadně zapuštěnými do sádrokartonového podhledu.

 

Barvy

Neutrální černo-bílé kompozici oživené pouze přírodním dřevem s lehce načervenalým nádechem velmi sluší oranžovo-červené doplňky. Jak je vidět na fotografii, rozhodně jich nemusí být mnoho. Dva až tři barevné detaily kuchyni dokonale rozsvítí a dodají interiéru pozitivní energii. Jednou z oblíbených možností, jak dostat do kuchyně barvu, je varné nádobí nebo jídelní servis. Další širokou skupinou jsou drobné spotřebiče, často zajímavé také unikátním designem. Každou kuchyni oživí barevně kvetoucí hrnková rostlina nebo čerstvě řezaná kytice.

 

Doplňky

Podobně jako celá kuchyně, také doplňky jsou originální. Za zmínku rozhodně stojí designový box na pečivo s efektně černými zaoblenými dvířky, dřevěná nádoba na chlazení vína nebo obří mlýnek na koření z masivního dřeva, který působí jako malá plastika. Technicistní kovový vzhled malých kuchyňských spotřebičů příhodně odlehčuje zvolené barevné a materiálové schéma a opticky navazuje na osvětlovací tělesa. Bílý džbánek s pestrou voničkou naopak výraz kuchyně změkčuje a dodává interiéru lehce romantický nádech.


Baterie

Protože baterie vyčnívá z pracovní desky, je její tvar a design opravdu důležitý. Zde ještě získal na významu s černým pozadím, na kterém se deisgnová baterie skvěle vyjímá. Podobnou baterii s názvem Gustavberg Coloric prodává firma Stavba EU.cz.

Cena: 4 885 Kč

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Úchytka

Moderní minimalistický styl úchytkám nepřeje. Dvířka jsou buď bezúchytková, nebo jen s nenápadnou úchytkou. Malý hladký knoflík Almese o průměru 25 mm a s výškou 30 mm prodává firma Hettich.

Cena: k doptání

 

 

 

 

 

 

Džbánek

Tradiční džbánek z bílého porcelánu přirozeně zapadne i do moderní kuchyně, kam s malou voničkou vnese trochu romantiky. Bílý džbánek má půvabné jméno Josefine a obsah 500 ml.

Cena: 181,60 Kč

 

 

 

 

 

 

Mlýnek

Designově zajímavý vysoký mlýnek dokáže na lince sehrát roli moderní plastiky. Jedním takovým je např. mlýnek Perfekt od Dřevotvaru z Jablonného nad Orlicí.

Cena: k doptání

 

 

 

Hrnec

Nádherné nádobí vdechne kuchyni život. Litinový hrnec s objemem 1 litr od firmy Emile Henry ze série Flame okouzlí svou zářivou barevností.

Cena: 1789 Kč

 

 

Svítidlo

Do designově a barevně zajímavé kuchyně patří nenápadné a výkonné svítidlo. Tyto parametry dokonale splňuje subtilní kovová zářivka Structural s profilem pouhých 9x4 cm a délkou 118,7 cm. Prodává Rendl Light Studio.

Cena: 5 200 Kč

 

 

 

 

 

Barová židle

Třešničkou na dortu je vhodně zvolená barová židlička. Do tohoto interiéru by skvěle zapadla novinka od firmy Bo Concept – židle VIG o průměru 39 cm s výškou 78 cm.

Cena: 3 890 Kč 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

S tématem to sice nemá moc společného, ale o trampotách hollywoodského krasavce s milovaným čuníkem si musíte přečíst v článku George Clooney hledá vepře. Stýská se mu po prasátkuAutor: Ing. arch. Veronika Haroldová | Fotografie: www.isifa.com, prodejci