Respekt k historii

Stáří původní stavby prozrazují citlivě zrenovované stavební prvky, konkrétně půvabné kazetové dveře s nadsvětlíkem. Zvolený teplý a jemný krémový odstín citlivě připomíná dobu vzniku domu. Moderní tapeta s retro vzorem dokonale ladí s novým nátěrem dveří a tvoří s nimi harmonický, velmi půvabný celek. Společně naznačují, kudy v domě vede hranice mezi starým a novým, tedy původní stavbou a dostavbou, ve které je umístěna nová, velkoryse koncipovaná kuchyně.


Efektní pozadí

Vzorovaná tapeta je ústředním výtvarným prvkem celého interiéru. Její vzor je sice jemný a velmi elegantní, přesto je natolik výrazný, že stěna nepotřebuje žádnou další dekoraci. Na prázdné stěně dekorativní vzor nejlépe vynikne. Jemné barvy s sebou nesou klid a něhu, grafické pojetí vzoru, převzatého ze starých rytin, je velmi svěží a působí nečekaně moderně. Otapetovaná stěna vytváří atraktivní a působivé pozadí pro masivní dřevěnou komodu a řadu rodinných fotografií.


Masivní komoda

Teplé teakové dřevo robustní komody před vzorovanou tapetou pískové barvy skvěle vyniká. Ačkoliv je její hmotové řešení velmi jednoduché a tvarová čistota prozrazuje minimalistické pojetí, díky masivnímu materiálu, který nechává naplno vyznít dekorativní kresbu dřeva, vzdáleně připomíná atmosféru původní kuchyně.


Podlaha

Podlaha kuchyně je velmi svěží a atraktivní kombinací nového a starého. Z historické kuchyně převzala masivní dřevo a široká prkna, která kuchyni zútulňují, proteplují a propůjčují jí tradiční vzhled. Jejich decentní zesvětlení jednou vrstvou bílé lazury posunuje podlahu směrem k modernímu interiéru a současným trendům, preferujícím decentní odstíny bělených dřevin. Bělená dubová prkna kuchyni prosvětlují a současně si zachovávají hřejivost, a to díky prosvítajícímu odstínu přírodního dřeva a dekorativní kresbě letokruhů.

 


Bílá kuchyně

Kuchyně se oblékla kompletně do bílé, a to hned z několika důvodů. Především se rozhodla nekonkurovat původním architektonicky zajímavým detailům – bílá barva ji činí téměř neviditelnou a nechává naplno vyznít dekorativní tapetu. Současně odráží maximální množství denního světla, které se jí tak podařilo přivést až do hloubky dispozice a osvětlit trakt s chodbou v původním křídle domu. Posledním důvodem je, že objemné korpusy kuchyně s množstvím úložných prostor a monumentálním centrálním ostrůvkem působí v bílé verzi lehce a téměř nehmotně.


Promyšlené detaily

Lehkost a světlost kuchyně podtrhují i citlivě zvolené detaily. Pracovní deska z lesklého umělého kamene působí velmi elegantně a její odlesky opticky odlehčují rozměrný ostrůvek. Umělý kámen umožnil efektní a čisté zapuštění nerezového dřezu a přímo navazujícího prostoru pro okapávání nádobí. Strohý tvar ostrůvku zjemňuje jednoduchá oblá baterie. Aby velké bílé plochy plných dvířek nepůsobily monotónně nebo fádně, zdobí je výrazné hliníkové úchytky, které zjemňují jejich měřítko a dodávají jim rytmus.

Tipy architektky

Komoda

Na pozadí výrazně vzorované tapety nejlépe vynikne jednoduchá komoda z masivního dřeva. Komodu s hladkými čely zásuvek, na kterých může vyniknout přirozená kresba dubového dřeva, vyrábí JAVORINA (cena k doptání).

 

 

 

 

Lampa

K tapetě v kultivovaných neutrálních odstínech a dubovému dřevu komody se nejlépe hodí stolní lampa s klasickým tvarem, keramickou podnoží a tónovaným textilním širmem (cena 745 Kč).

 

 

 

 

 

 

 

 

Rámeček

Na komodě se nejlépe vyjímá pestrá skupinka rámečků. Mezi jednoduchými typy bude dekorativní dřevěný rámeček OVRABY s rozměry 20 x 25 cm vynikat (cena 149 Kč).

 

 

 

 

 

 

 

Mísa

Modrá keramická mísa bude v neutrálně laděném interiéru působit jako barevný akcent a vnese do něj vítané oživení. Keramická mísa o průměru 23 cm je univerzálně využitelná – kromě servírování je vhodná i do myčky a mikrovlnné trouby (cena 99 Kč).

 

 

 

 

 

Baterie

V moderní kuchyni nejlépe vynikne jednoduchý design a čistý tvar kuchyňské baterie. Originálně tvarovanou baterii Alveus Samoa prodává internetový obchod Kuchynske-drezy.cz (cena 2199 Kč).

 

 

 

 

 

 

 

Vál

Přírodní dřevo válu na bílé desce z umělého kamene nádherně vyniká. Praktický vál z kvalitního tvrdého dřeva od české firmy Dřevotvar s rozměrem 80 x 50 cm prodává např. Kuchynske-potreby.cz (cena 499 Kč).
 Autor: Ing. arch. Veronika Haroldová | Fotografie: archiv firem, www.isifa.com