Stavební úpravy

V rámci změny užívání byl v původní kapli vybudovaný nový strop. Díky němu získali majitelé dvě podlaží s přiměřenější výškou a dvojnásobkem užitné plochy. Svou roli při tomto rozhodnutí sehrály jistě i požadavky na přiměřené měřítko nově zřizovaných prostor a současně stavebně technické požadavky na možnost jejich efektivního vytápění v chladných měsících. Moderní výraz nově vestavěné stropní konstrukce se schodištěm zdůrazňuje především prosklená část, která atraktivním způsobem přivádí přirozené denní světlo do přízemí.


Uspořádání kuchyně

Přiznané nosné konstrukce stavby zvýrazněné černohnědým nátěrem jsou velmi působivé prvky tohoto interiéru. Kuchyně se je rozhodla respektovat a nechat naplno vyznít jejich půvab, proto opustila konvenční schéma a z větší části se vzdala horních skříněk. Tak mohou vyniknout atypická okna, dřevěné vazníky i další unikátní architektonické prvky. Kuchyně orientovaná spíše do šířky v reakci na velkorysé měřítko stavby zaujala v rohu otevřeného půdorysu značně rozlehlý prostor. Její dvě symetrická ramena efektně ohraničují centrální ostrůvek.


Praktické zónování

Kuchyně je půdorysně rozdělená na tři části, z nichž každá má svůj specifický účel. Vertikální charakter kaple vylučoval ostrůvkovou polohu digestoře, která se tak nevyhnutelně ocitla na obvodové zdi. Přilehlé rameno je tedy věnováno vaření, pečení a související přípravě surovin. Centrální ostrůvek má v sobě zakomponovaný dřez a slouží k oplachování potravin před úpravou nebo drobnějšího nádobí. Rameno, které kuchyni uzavírá, tvoří jakési její společenské křídlo – bar pro 4 osoby, který naznačuje, že zde bydlí početná rodina, která pravděpodobně ráda hostí své přátele…

 


Svítidla na míru

Horní skříňky vedle digestoře ukrývají účelové ploché svítidlo osvětlující varnou zónu včetně přilehlé pracovní desky. Pro zbytek kuchyně ve volném prostoru pod střechou kaple je třeba hledat atypické řešení na míru. Zavěšené skleněné lustry jemných elegantních tvarů se tohoto úkolu zhostily dokonale. Poskytují dostatek světla, aniž by narušovaly celkový dojem a čistotu původního prostoru. Účelové osvětlení je harmonicky doplněno dekorativním nasvětlením obrazu, zatímco nenápadná konzolová svítidla po setmění zajímavě osvětlují šikmou konstrukci střechy…


Kontrastní materiály

Měkce bílá vápenná výmalba vytváří s temně hnědým nátěrem dřevěných konstrukcí efektní kontrast a působí příjemně tradičně. Kuchyně se rozhodla tyto dlouholetou historií osvědčené materiály odvážně zkombinovat s moderními materiály a nesla sem nerez, kámen a sklo. Ačkoliv se jedná o důsledně chladné materiály, působí v tradičním prostoru kaple s duchovním nábojem překvapivě harmonicky. Příkrý kontrast mírní jídelna se starožitným vyřezávaným stolem a židlemi. Dřevěná půda komody s bíle lakovanými dvířky rezonuje se starou rytinou v dřevěném rámu.


Stylové doplňky

Doplňků zde není mnoho a jsou navrženy podobně jako celá stavba: neotřelým způsobem kombinují staré s novým, tradiční s moderním. Dřevěné tácy, prkénka a barevná keramická mísa se snaží dodat chladné technicistní kuchyni přívětivější výraz. V kontrastu k ní i charakteru stavby je pojatá textilní dekorace okenního výklenku. Efektní kombinace látek s tradičními vzory navozuje atmosféru venkovského rodinného sídla na hony vzdálenému duchovní atmosféře kaple i lehce industriální kuchyni. Moderní komoda vytváří s rytinou půvabné a útulné zákoutí.

Inspirace architektky:

Skříňky

Rozlehlou nerezovou linku doplňuje jedna vertikální nástěnná skříňka s plnými nerezovými dvířky doplněná trojicí horizontálních skříněk odlehčených skleněnou výplní. Skříňku z řady FAKTUM s nerezovými dvířky RUBRICK širokou 30 cm vysokou 70 cm a hlubokou 38 cm prodává IKEA (cena 830 Kč), stejně jako skříňku širokou 70 cm, vysokou 40 cm a hlubokou 38 cm s dvířky AVSIKT z matového skla v hliníkovém rámečku (cena 1950 Kč)

 

 

Lustr

Do historického interiéru přirozeně zapadnou svítidla se skleněnými ručně foukanými stínidly oblých tvarů. Jedním z nich je například závěsné svítidlo GINO s výkonem 3 x 40 W z Rendl Light Studia (cena 4 600 Kč).

 

 

 

 

 

 

 

Podobné svítidlo prodává také firma LUCIS názvem Asterion v několika velikostech s odstupňovaným světelným výkonem a možností volby zdroje (cena dle velikosti)

 

 

 

 

 

 

Svítidlo

Krásu starých kleneb historických objektů je třeba decentně zvýraznit měkce odraženým světlem. Nejlépe tento úkol zvládnou nástěnná svítidla, například LAMBAT od Rendl Light Studia (cena 2750 Kč). Vhodnější je typ s dvojicí zdrojů na konci ramene nabízející vyšší světlený výkon.

 

 

 

 

 

 

Barová židle

Jakkoliv se zdá moderní barová židle kombinující kov s plastem do interiéru kaple nepřijatelná, díky měkce tvarovanému sedáku sem zapadla docela dobře. Barová židle Bombo Stool patří mezi designové ikony, které do ČR dováží např. DESIGNPROPAGANDA (cena 13 104 Kč).
 

 

 

 

 

 

 

Miska

Zelená keramická miska se snaží nerezovou kuchyni zútulnit a vyvolává melancholické vzpomínky na prázdniny u babičky… Miska od firmy Emile Henry má průměr 16 cm (cena 180 Kč)

 

 

 

Polštářky

Květinové polštářky v čistě venkovském stylu nejlépe vypadají ve skupince tvořené několika kusy s podobným barevně i tematicky sladěným vzorem. Půvabné zátiší vytvoří dvojice polštářků s rozměrem 40 x 40 cm: drobný vzorek na potahu Lucy White (cena 926 Kč) společně s centrálním motivem polštáře Dicte Pale Pink (636). Dvojici oživí obdélný formát polštáře Vigga Brite s rozměry 60 x 40 cm (cena 1275 Kč). Stylové polštářky z čisté bavlny prodává Bella Rose.Autor: Ing. arch. Veronika Haroldová | Fotografie: www.isifa.com, archov firem