Optické propojení

Klíčovou podmínkou toho, aby extrémně malá kuchyně působila přirozeně, je přísná redukce barev a materiálů, které se prolínají celým interiérem. Kombinace černého a bílého umělého kamene kuchyňské linky se opakuje na výklenku pro televizi v relaxační části pokoje, stejně jako výrazně vzorovaná tapeta, která dodává interiéru originální výraz a styl. Také jednoduché, tvarově čisté řešení kuchyňské linky a výklenku včetně řešení detailů na sebe přímo navazuje.


Hmotové řešení

Na zajímavém výrazu kuchyně má kromě efektně kontrastních materiálů zásadní podíl hmotové řešení a atypické uspořádání. Prostor pro kuchyni vymezila obvodová zeď, dělící příčka a její uspořádání limitují okno, vstupní dveře a nutnost zachovat pohodlný průchod do dalších částí pokoje. Rozpadem obvykle souvislé linky na jednotlivé dílčí části se kuchyně výrazně odlehčila a varná deska zabudovaná do částečně visuté desky je vtipným a originálním detailem.


Světlá podlaha

Odolná průmyslová mozaika z běleného dubu se k bílým stěnám historického objektu výborně hodí. Dekorativní kresba dubového dřeva zesvětlená bílou lazurou pomáhá malou místnost prosvětlit a opticky zvětšit. Protože lazura nechává teplou barevnost dřeva prosvítat, podlaha si zachovala svoji původní hřejivost a místnost s ní působí útulně, aniž by ji podlahová krytina zbytečně ztmavila. Světlá podlaha vytvořila ideální základ pro kombinaci bílých stěn s tmavou tapetou.

 


Černá a bílá

Ačkoliv s černou i bílou barvou se v moderních kuchyních setkáme často, práce designéra s oběma barvami je zde zcela netypická a díky tomu osvěžující. Protože bílá působí velmi lehce, vzdušně a má moc opticky odlehčit masivní solitéry, byla použita na čelní plochu nástěnné skříňky i na pracovní desky. Černá na bocích a hranách těchto prvků jim dodává hloubku a především zcela originální zhled. Na větší ploše se černá uplatnila pouze na dvířkách spodních skříněk, kde tvoří efektní pozadí kolmému ramenu.


Vzorovaná tapeta

Vedle atypických solitérů upoutá na první pohled pozornost elegantní výrazně vzorovaná tapeta v hnědých tónech. Na krátké stěně s dveřmi opticky koriguje delší rozměr extrémně úzkého pokoje. Její účinek násobí opakování stejné tapety na stěně s výklenkem pro televizi, kde díky dělícím lištám získala lehce exotický nádech. Sytě teple hnědé dřevo dveří a jídelního stolu skvěle zapadá do zvoleného barevného konceptu, kde se snaží zmírnit kontrast mezi černou, tmavě hnědou a bílou.


Tipy architektky:


Podlaha

Průmyslová mozaika neboli kantovka je díky tenkým páskům masivního dřeva velmi odolná. Její použití působí v kontextu historického objektu velmi přirozeně. Dubová kantovka od firmy Woodblock je tvořená prvky s rozměry 16 x 16 x 160/320 mm (cena 654 Kč/m2).

 

 

Tapeta

Jemný vzor tapety v kombinaci dvou hnědých tónů působí velmi elegantně a interiéru dodá osobitost. Na snímku je tapeta AURA z řady SPIRIT od české firmy LAVMI (cena 2440 Kč/role).

 

 

 

 

 

Osvětlení

Černobílou kuchyni nasvětluje řádka zápustných svítidel s černým rámečkem, které na bílém sádrokartonovém podhledu působí téměř graficky. Zápustné svítidlo BERET QBR prodává Rendl Light Studio (cena 1650 Kč).

 

 

 

 

 

Vypínač

Tmavé vypínače a zásuvky oživené bílými detaily z řady NEO od české firmy ABB ELEKTRO rozvíjejí naznačené barevné schéma. Kromě toho na sebe na pozadí tmavé tapety zbytečně neupozorňují (cena dle typu).

 

 

 

 

 

 

Květináč

Černý elegantní květináč CUBICO s rozměry 30 x 30 x 56 cm od firmy LECHUZA umožňuje hydroponické pěstování rostlin. Díky plastu je v interiéru snadno přemístitelný (cena od 1999 Kč).

 

 

 

 

 

 

Dveře

Příčně orientovaná dýha dodává hladkým dveřím originální vzhled a moderní výraz. Bezfalcové dveře z řady MONTE od firmy PH INTERIÉR oživuje maličký prosklený čtvereček (cena k doptání).

 Autor: Ing. arch. Veronika Haroldová | Fotografie: archiv firem