Dřevěná podlaha

Dobrý základ místnosti tvoří kvalitní dřevěná podlaha z dubových lamel. Díky nim má kuchyně tradiční výraz, domáckou atmosféru a nepostrádá útulnost. Dubové dřevo dodává interiéru příjemně teplý nádech a lamely kladené napříč úzkou místnost opticky rozšiřují. Neopomenutelný je i efekt jednolité podlahy, která z kuchyně plynule pokračuje do prostoru jídelny, a kuchyně tak opticky působí větší, než ve skutečnosti je. Ostatní materiály použité v interiéru kuchyně s podlahou zajímavě kontrastují barvou nebo odstínem, takže ji nechávají dokonale vyniknout.

 

Střídmá barevnost

Zásluhu na harmonickém výsledku má především skromná a vkusná barevná paleta. Pískový odstín výmalby stěn rámovaný bílými římsami, zárubněmi a ostěním navozuje noblesní a nevtíravě elegantní atmosféru. Kuchyně lakovaná do barvy stavebních detailů (říms, fabionů, zárubní a ostění) se dokonale a zcela přirozeně zapojila do místnosti a mohutnější korpusy opticky působí jako nenápadná vestavba. Světlý, matný lak na větší části linky působí velmi zajímavě, navíc krémový odstín je teplejší než chladná a tolik oblíbená čistě bílá.

 

Pracovní deska

Pracovní deska ze světle šedé žuly s okrovým žíháním působí tradičně a citlivě stylově doplňuje dvířka zdobená jednoduchým rámečkem. Barevně se ke krémovému laku dvířek dokonale hodí a současně ladí s výmalbou, citlivě vybranou na míru k této působivé dvojici materiálů. Zvolená barevnost a především světlost desky včetně žíhání je velice praktická, protože je nenáročná na údržbu. Mezi elegantní detaily patří také opracování žuly – efektně zapuštěný dvojdřez a měkce tvarovaný oblouk na přechodu do navazující snídárny.

 

 

Mořené dřevo

Dřevěné horní skříňky překrásně oživují základní nenápadné barevné schéma. Dřevo mořené do relativně tmavého, sytého a lehce načervenalého odstínu příjemně kontrastuje se světlými barvami a současně je nápadně odlišný od dřevěné podlahy, což celku rozhodně prospívá. Velmi efektní je dřevěný profil ukončující netypicky nízký keramický obklad nad linkou. Barevně horní skříňky i ukončující profil rezonují s dřevěným nábytkem v jídelně.

 

Moderní spotřebiče

Moderní výraz a šmrnc získal interiér kuchyně s nerezovými spotřebiči. Místo obvyklých spotřebičů, respektujících styl kuchyně retro designem a povrchovou úpravou krémovým lakem, designér odvážně zvolil ultramoderní styl. Volně stojící nerezová lednice a sporák (oba obestavěné nábytkem), mikrovlnná trouba, přiznaná myčka a dvojdřez včetně baterie prosvětlují kuchyni hedvábně jemnými odlesky světla. Lesk broušeného nerezu osvěžuje jinak tradiční výraz kuchyně a doslova ji omlazuje.

 

Nápadité doplňky

Na svěžím, mladistvém výrazu mají svůj podíl drobné detaily a doplňky. Je to především originálně pojatý keramický obklad stěny zakončený dřevěným profilem. Magnetické nástěnky na lednici působí mile domácky a jsou soukromým prostorem pro rodinné vzkazy. Keramická mozaika „Zátiší s květinou ve váze“ sem dokonale stylově zapadá a vyzařuje respekt k výtvarné činnosti dětí. Jednoduchá skleněná váza s větvičkami zlatého deště, stejně jako prosté bílé nebo pestrobarevné nádobí prozrazují kreativního ducha, který se rozhodně nenechá svázat hranicemi stylu.

 

Kuchyně

Synonymem útulnosti a domácí atmosféry je tradiční kuchyně s lakovanými profilovanými dvířky. Půvabnou kuchyni Faktum/Lindigo prodává IKEA.

Cena: dle sestavy

 

 

 

 

Baterie

Tradiční kuchyni sluší retro baterie, ovšem rozhodně nemusí mít komplikovaný nebo příliš zdobný design. Baterie Elverdam potěší oko jednoduchým čistým tvarem.

Cena: 3490 Kč

 

 

 

 

 

 

Mozaika

Ručně vyráběná skleněná mozaika kuchyni obohatí o výtvarný originál. Kdo nevlastní podobný kousek se signaturou vlastního dítěte ani si na její výrobu netroufne sám, může vybírat na kreativním portálu www.fler.cz. Tento něžný zelenkavý motiv tu nabízí prodejce „Katerin“.

Cena: 499 Kč

 

 

 

 

 

Misky

Barevné misky Green a Light Blue z řady MYNTE se svým tvarem a designem hlásí ke stylu retro, zatímco jejich svěží barvy působí velmi moderně. Praktické malé misky s univerzálním použitím mají průměr 13 cm a výšku 7,5 cm . Prodává www.bellarose.cz.

Cena: 149 Kč

 

 

 

Magnetická nástěnka

Magnetická nástěnka najde v každé kuchyni široké uplatnění: je to místo pro nákupní seznamy, plán jídelníčku, školní rozvrh, rodinné vzkazy a výstavní plocha pro dětské obrázky. Magnetickou tabuli Spontan s rozměry 37x78 cm prodává IKEA.

Cena: 249 Kč

 

 

 

 

 

Lustr

Pracovní desku bez horních skříněk efektně osvětlí malý lustřík. Nejlépe vyzní ve dvojici nebo trojici. Drobnou lampu BASISK o průměru 22 cm prodává IKEA.

Cena: 449 Kč

 

 

 

 

 

 

Váza

Jednoduchá skleněná váza z čirého skla se neztratí v žádné domácnosti. Váza VASEN je vysoká pouhých 20 cm, a proto se ideálně hodí na menší jarní voničky.

Cena: 49 Kč

 

 

 

 

 

 

Stůl

Rodinný stůl má být bytelný, pevný a z poctivého dřeva. Tyto atributy dokonale naplňuje stůl z indického palisandru, který pod číslem 53049 prodává Almi Décore.

Cena: 18 400 Kč

 

Židle

K masivnímu stolu patří dřevěná židle, obzvlášť v tradičně pojaté jídelně. Celodřevěná židle N° 62 se řadí do dobré společnosti klasických Thonetek. Prodává TON.

Cena: 1760 Kč

 

 

 

 

 

Právě teď ale máme největší starosti s vánoční výzdobou. Co třeba Adventní kalendář vlastní výroby?
 Autor: Ing. arch. Veronika Haroldová | Fotografie: www.isifa.com