Tato skromná a zdánlivě obyčejná venkovská kuchyně působí mile a domácky. Kombinace přírodních materiálů a jemných barev je nevtíravě přívětivá. Neformální kuchyně ve venkovském stylu si na nic nehraje a nesnaží se vypadat jako „nóbl“ kuchyně od sousedů. A to je na ní to nejcennější.

 

Co dům dal

Kuchyně pravděpodobně vznikla z různorodých kusů nábytku, které majitelé nasbírali na cestě životem, a doplnili ji úlovky z bazarů nebo starožitností. Výsledek namíchaný s velkým citem a vkusem přesto působí přirozeně a harmonicky. Skříňka s dřezem v zajímavém světlounce pistáciovém odstínu prakticky ukrývá vestavěnou moderní myčku. Sousední bílá almara nabízí dostatek úložného prostoru pro trvanlivé potraviny a funguje jako kapacitní spížní skříň. Dřevěná komoda v popředí poskytuje dostatek plochy pro práci.

 

Respekt ke stavbě

Způsob řešení kuchyně naprosto respektuje architektonický styl historického venkovského stavení. Výborným základem je renovovaná podlaha ze širokých dubových prken, od které se skvěle odrážejí světlounce pistáciové svlakové dveře. Také veškeré vybavení kuchyně je vyrobené z poctivého masivního dřeva. Původní nepravidelné stěny jsou vymalované prodyšnou hliněnou výmalbou v odstínu měkce lomené bílé, která dokonale ladí s dalšími jemnými pastelovými barvami v interiéru.

 

Jemné barvy

Obdivuhodná je materiálová a barevná harmonie prostoru. Lomená bílá výmalba rozměrově skromnou kuchyni prozařuje a opticky zvětšuje. Současně vytváří přívětivé a optimistické pozadí pro množství jemných pastelových odstínů, které mezi sebou navazují pestrou síť přátelských vztahů. Univerzální základ, vytvořený bílou v kombinaci s přírodním dřevem, dokonale doplňuje zelenkavý mycí pult, opakující barvu vstupních dveří, dekorativně malovaná dvířka skříně a otevřená police v netypickém pískovém odstínu.

 

 

Originální přístup

Takovéto pojetí kuchyně rozhodně není v našich krajích obvyklé. Zásadně se odlišuje od běžně doporučovaných způsobů řešení problematických, stísněných míst. Ačkoliv je kuchyně rozměrově skromná, nesnaží se hledat atypické řešení navržené na míru, které by vytěžilo z malého prostoru maximum, ale poradí si se stávajícími solitéry, které nechává „dýchat“. Prostor si s nimi zachoval lehkost, volnost a působí velmi svěže.

 

Doplňky

Doplňky, které by v jiném kontextu a v jasnějších barvách snadno mohly sklouznout ke kýči, zde vytvářejí dokonale vyvážený celek. Volba decentních barev zajistila symbiózu mnoha odlišných vzorů. Dekor květinové dózy, hvězdičky na misce, puntíkované talíře, ručně malované kachle, rastr šedého obkladu za linkou a malovaná dvířka skříně si tak spolu výborně rozumí. Jediným výraznějším prvkem je zátiší váz a džbánků na skříni, se kterým dokonale ladí obrázek vedle nástěnné police.

 

Skříň

Tradiční venkovská skříň v kuchyni poslouží jako kapacitní spížní skříň. Rozhodně bude zajímavější a stylovější než sériově vyráběné korpusy s unifikovanými rozměry. Jednoduchou bílou skříň JULES s praktickými zásuvkami a elegantní profilovanou římsou prodává Ma Maison.

Cena: 29 800 Kč

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komoda bílá

Také mycí kout nemusí tvořit sériově vyráběná skříňka, ale například komoda z masivního dřeva. K originálnímu výsledku stačí vyměnit horní desku za odolnější kamennou a zapustit dřez. Tuto půvabnou komodu ARLES s bílou patinou koupíte v Ma Maison.

Cena: 27 900 Kč

 

 

 

Komoda dřevěná

Kuchyňský ostrůvek z masivního dřeva na pozadí lakovaného nábytku nádherně vynikne a dodá celé místnosti příjemně domáckou atmosféru. Masivní komoda LAURENT C28 venkovskou kuchyni navíc osvěží závanem exotiky. Prodává AL-VO atelier, s.r.o.

Cena: 27 176 Kč

 

 

 

Baterie

Do venkovské kuchyně patří buď retro baterie nebo moderní baterie s historickými ozvuky. Elegantní baterie ELVERDAM z IKEA patří do druhé kategorie a potěší pákou z bílého porcelánu.

Cena: 3490 Kč

 

 

 

 

 

 

Obrázek

Nic nevdechne kuchyni atmosféru lépe než pěkný obrázek. Na venkov se hodí grafické listy z dědictví po předcích nebo zakoupené v antikvariátech. Podobné lze levně a z pohodlí domova sehnat v internetových bazarech.

Cena: 340 Kč

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Džbán

Poctivý keramický džbánek v zemitých odstínech se hodí na pivo, na maliny nebo jen jako stylová dekorace. Tento keramický džbán pojme celých 16 piv a koupíte ho na www.pivnidarky.cz.

Cena: 1590 Kč

 

 

 

 

 

 

Utěrka

Význam utěrky v interiéru kuchyně je často opomíjený, ačkoliv zajímavě barevná nebo vzorovaná utěrka může být ozdobou kuchyně. Čistě bavlněné utěrky „Teapot Lila“ a „Tetime Lila“ od českého výrobce vytvářejí dokonale barevně sladěný pár a potěší nízkou cenou. Prodává JOLIS.cz.

Cena: 49 Kč/ks

 

 

 

 

 

 

 

 

Nádobí

Venkovské kuchyni sluší vzorované nádobí. Pokud má jemné, pastelové barvy, můžeme si dovolit svěží mix vzorů a kolekcí:

Mělký i hluboký talíř FARGRIK HOGST koupíte v IKEA (cena 99 Kč/ks), stejně jako dózu na cukr ODMJUK

Cena: 69 Kč

 

 

 

Šálek s podšálkem i dezertní talíř s roztomilým motivem motýlků z kvalitního kostního porcelánu pocházejí z kolekce Arden Lane Butterfly od renomované firmy Villeroy and Boch.

Cena: k doptání

 

 

 

 

 

 

 

Zapékací mísa s rozměry 31 x 22 cm mnohým připomene babiččinu kuchyni. Pochází z kolekce Ceramicplus French Garden od Villeroy and Boch.

Cena: k doptání 

 

Chcete si řařídit kuchyň podle feng šuej? Čtěte Kuchyně zařízená podle feng-šuejAutor: Ing. arch. Veronika Haroldová | Fotografie: www.isifa.com, prodejci