Nerezová kuchyně

K volbě kompletně nerezové kuchyně, včetně obkladu stěny za linkou, je třeba odvaha. Nerez je velmi zajímavý materiál, který zaujme svým hedvábným leskem a živými odrazy světla, přesto působí do značné míry technicky a někdy téměř laboratorně chladně. Navíc je poněkud problematická jeho údržba. Jeho absolutně hladký povrch se sice snadno stírá a udržuje v hygienické čistotě, druhou stranou mince jsou ovšem zaschlé kapičky vody a šmouhy, které na povrchu bez přeleštění suchým hadříkem zůstávají nemilosrdně viditelné.

 

Originální dlažba

Čistě bílá výmalba vytváří nerezové sestavě efektní pozadí. Navazuje na tradici funkcionalismu a zvýrazňuje atypické kruhové okno s unikátním dekorativním rámem. Také dlažba se drží umírněné barevnosti a hraje si s kombinací formátů v kontrastních černo-bílých pruzích. Kladení drobných pásků je velmi chytře řešené, protože díky promyšlenému spárořezu věrně napodobuje tkaný koberec. Tento efekt působí na chladné nerezové plochy přímo blahodárně, protože kuchyni výrazně pocitově protepluje a zútulňuje. Údržba keramické dlažby je ovšem ve srovnání s kobercem o poznání jednodušší.

 

Deska a obklad

Volba pracovní desky v neutrální barevnosti byla v důsledně nebarevné kuchyni jediným přijatelným řešením. Bílá deska by nejspíš působila lacině a šedá by problematicky navazovala na nerezový plech, zatímco stávající černá působí elegantně a nerezový plech doplňuje zcela přirozeně. Nerezový obklad stěny byl zvolený velmi odvážně. Kuchyně s ním získala kompaktní vzhled a výtvarně přesvědčivý výraz, ačkoliv s ním sestava působí poměrně robustně. Vložením keramického nebo skleněného obkladu by kuchyně působila vzdušněji a horní sestava skříněk by se odlehčila.

 

 

Designová svítidla

Svítidla svým stylem a materiálem navazují na řešení kuchyně. Univerzálně využitelná pracovní lampa Tolomeo je designovou ikonou, která je nejen esteticky atraktivní, ale především praktická, a to díky dvěma ramenům a libovolně nastavitelnému stínidlu. Její stříbřitý povrch dobře ladí s kuchyní, podobně jako kovové reflektory na stropní liště. Dvojice skleněných svítidel vedle okna pravděpodobně poskytuje spíše dekorativní osvětlení. Díky sklu zůstává nenápadná a neruší tak linie okna ani vyznění kuchyně.

 

Zajímavé návaznosti

Největší zásluhu na celkově přívětivém vyznění kompletně nerezové kuchyně má především navazující nábytek, barevnost a materiály. Netypický zelenkavý odstín dvířek sousedního příborníku dokonale ladí jak s nerezovou kuchyní, tak s přírodním dřevem otevřených polic. Ty jsou ozvláštněné subtilními nerezovými trubkami nosného systému, který se materiálově opět hlásí ke kuchyni. Také podlaha, jídelní stůl a židle z masivního dřeva místnost výrazně pocitově proteplují a vyvažují tak chlad nerezového plechu.

 

Vhodné doplňky

Doplňky byly s ohledem na nerezovou kuchyni zvoleny více než dobře. Dvojice pugétů ze zářivě oranžových tulipánů na jídelním stole celou místnost prozařuje a vnáší sem veselou jarní náladu. Nádobí v otevřených policích příjemně oživují bílý kubistický džbán, podlouhlá mísa a sbírka skleněných váz. Denně používané nádobí je proložené pestrými hřbety knih a uměleckými díly. Nejvýraznější je tmavá plastika, tvořící zátiší s uměleckou černobílou fotografií. Celek zjemňuje teplé světlo stolní lampy, příjemně tlumené proutěným stínidlem.

 

Pracovní lampa

Pracovní lampa Tolomeo od firmy Artemide je mezi designéry oblíbená pro svůj nadčasově elegantní design a univerzální využití. Má dvě prakticky nastavitelná ramena a libovolně otočné stínidlo.

Cena: 4080 Kč v internetových obchodech

 

 

 

 

Stropní lišta

Stropní lišta se směrovatelnými halogenovými reflektory vzhledově navazuje na nerezovou kuchyni a stříbřitý povrch pracovní lampy Tolomeo. Elegantní lištu Scala IV prodává Rendl Light Studio.

Cena: 3750 Kč

 

 

 

Nástěnné svítidlo

Nástěnné lampy vedle kruhového okna se snaží zůstat v pozadí a nestrhávat na sebe pozornost, což se jim díky skleněnému krytu a nekomplikovanému tvaru daří. Lampa Nikita má rozměry 225 x 290 mm a prodává ji česká firma Eglo.

Cena: 1290 Kč

 

 

 

 

 

Dlažba

Zajímavého efektu lze na podlaze kuchyně dosáhnout vtipnou kombinací různobarevných pásků, které připomínají ručně tkaný koberec. Efektní jsou především neutrální barvy – bílá, šedá a černá. Bílé a šedé pásky s rozměry 9,7 x 19,7 x 0,7 cm prodává v rámci řady Color Two české Rako.

Cena: 440 Kč/m2

 

 

 

Stolní lampa

Strohost nerezové kuchyně výborně vyvažuje proutěné stínidlo stolní lampy na příborníku. Podobnou službu by interiéru prokázala tvarově i materiálově originální lampa Boja z IKEA. Má krásný oblý tvar, průměr 20 cm a výšku 40 cm.

Cena: 899 Kč

 

 

 

 

 

Obrázek

Černobílé umělecké fotografie nejlépe vyniknou v lomeně bílé paspartě a moderním rámu z přírodního dřeva. Ucelený soubor čtyř fotografií v paspartách s rozměry 30 x 40 cm prodává pod názvem Bild Fjallsta IKEA.

Cena: 399 Kč/4 ks

 

 

 

 

Židle

Masivní dřevěný stůl nejlépe doplní klasická židle N° 30 z dílny české firmy Ton.

Cena: 3330 Kč

 

 

 

 

 

 

 

Váza

V jednoduché váze z čirého skla to jarním květům sluší nejvíce. Lehce kónická váza BLADET má ideální výšku 20 cm a prodává ji IKEA.

Cena: 99 Kč

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prostírání

Na spárořez dlažby dokonale navazuje pruhovaný běhoun na jídelním stole. Chladné pruhy jsou elegantní a současně svěží. Běhoun E-Rocca od firmy Esprit má rozměry 40 x 140 cm a prodává ho např. Styltex.

                                                                           Cena: 424 KčAutor: Ing. arch. Veronika Haroldová | Fotografie: www.isifa.com, prodejci