Sólo pro dřevo

Bezesporu nejkrásnějším a nejpůsobivějším prvkem této kuchyně je přírodní dřevo. Široká prkna na podlaze tvoří celé kuchyni ten nejlepší základ. Sytě hnědé dřevo zkrášlené přirozenou patinou dává stylové venkovské kuchyni tu správnou atmosféru. O odstín světlejší dvířka kuchyňské linky s podlahou dokonale ladí. Zajímavého odstínu kuchyňských dvířek bylo docíleno renovací, konkrétně odstraněním všech starých nátěrů. Po ošetření přírodním olejem nebo voskem má šanci vyniknout nádherná kresba dřeva.

 

Tradiční bílá

Bílá barva, tolik oblíbená ve venkovských kuchyních, vychází z tradice bílení venkovských stavení vápnem. Vybílená kuchyně působí čistě a svěže, kromě toho je bílá nadčasově krásnou a moderní barvou. Mezi její nejlepší přátele patří přírodní dřevo, druhý charakteristický prvek tradičních kuchyní. Ve dvojici je jejich půvab nepřekonatelný. Zde se podařilo dokonale vyvážit správný poměr bílé na stěnách a nábytku s plochami přírodního dřeva na prkenné podlaze a spodní části kuchyňské linky.

 

Prosklené skříňky

Místnost není vysoká, takže horní skříňky z praktických i estetických důvodů sahají až ke stropu. Protože by se snadno mohlo stát, že budou působit příliš mohutně, dopřál jim designér krycí nátěr osvěžující bílou barvou v kombinaci s bohatým prosklením. Prosklená dvířka skříňky opticky otevírají, zatímco bílé korpusy a rámy je výrazně odlehčují. Dojem z poměrně značného objemu nástěnných skříněk je tak účinně potlačen – v tomto provedení působí maximálně lehce a vzdušně a kuchyně není zahlcená nábytkem.

 

 

Pracovní desky

Kuchyně efektně a promyšleně kombinuje dva různé materiály pracovní desky: odolný přírodní kámen a hřejivé dřevo. Rozlehlý centrální ostrůvek prosvětluje kvalitní mramorová deska. Se dřevem dvířek vytváří zajímavý kontrast a kuchyni skvěle stylově doplňuje. Pro mramor typické jemné šedé žilkování usnadňuje každodenní údržbu. Spodní skříňky kuchyňské linky podél čelní stěny efektně zakrývá dřevěná deska a dodává jim tak spíš vzhled komody nebo příborníku než pracovní plochy. Jak je vidět, tato část stejně slouží spíše jako úložná a odkládací plocha.

 

Stylové detaily

Tato kuchyně skvěle ilustruje sílu detailů, které jsou často podceňovány. Do stylové venkovské kuchyně rozhodně patří stylové drobnosti: vodovodní baterie se dvěma pákami na teplou a studenou vodu, porcelánový dřez a mýdlenka, tradičně tvarované mosazné úchytky v kombinaci s bílými knoflíky z porcelánu nebo zdobná litinová mřížka v podlaze. Také lněné utěrky mají typicky venkovský vzor: oblíbené a věčně mladé bílo-červeno-modré kostky.

 

Půvabné dekorace

Výběr doplňků do venkovské kuchyně není složitý – stačí ctít styl a materiál. Sázkou na jistotu je volba nekomplikovaných tvarů a důsledně přírodních materiálů. Maximální jednoduchost a dokonalá funkce – to jsou atributy doplňků, které venkovskou kuchyni ozdobí a současně příležitostně poslouží při stolování, přípravě nebo servírování pokrmů. Venkovskou kuchyni přirozeně doplní dřevěné mísy, dřevěné bedýnky různých velikostí, proutěné koše a košíky a jednoduše tvarované vázy z čirého skla, nejlépe s čerstvě natrhanými květy.


Kuchyně

Venkovské kuchyni sluší masivní dřevo ve své nejpřirozenější podobě. Kuchyni s originální kombinací tradičních a moderních prvků je z dílny firmy ANTICO.

Cena: dle sestavy

 

 

 

 

Hodiny

Hodiny nesmějí v kuchyni chybět. Venkovskou kuchyni osvěží stylové hodiny s profilovaným kovovým rámem, bílým ciferníkem a kontrastními číslicemi. Hodiny od firmy NEXT s průměrem 52 cm koupíte na www.designove-hodiny.cz.

Cena: 2399 Kč

 

 

 

 

 

 

Utěrky

Jednoduchá lněná utěrka s tradičním modrým vzorem nejen dobře saje, ale především ve venkovské kuchyni působí naprosto přirozeně. Výhodný set čtyř utěrek ELLY s nestárnoucím vzorem pruhů a kostek koupíte v IKEA.

Cena: 49 Kč/4 ks

 

Koš

Proutěný koš má ve venkovské kuchyni nejen dekorační funkci, ale také univerzální využití. Může sloužit na uložení ovoce, zeleniny, příborů nebo ubrousků. Koš BRANAS z přírodního ratanu má rozměry 35 x 32 x 16 cm a prodává ho IKEA.

Cena: 179 Kč

 

 

 

Vypínač

V důsledně stylové kuchyni je třeba řešit i nejmenší detaily. Stylové zásuvky a vypínače z bílého porcelánu nabízí v rámci řady Decento firma ABB.

Cena: 705 Kč

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Váza

Do prosté kuchyně patří jednoduchá váza. Jemně oblá váza VASEN z čirého skla kopíruje přirozený tvar pugétu čerstvě řezaných květin.

Cena: 49 Kč

 

 

 

 

 

 

Úchytky

Na kuchyňských dvířkách z masivního dřeva vypadají nádherně tradiční porcelánové úchytky. Efektní je kombinace úchytek a tzv. knoflíků z jedné designové řady. Právě takové jsou prosté a krásné porcelánové úchytky řady LINDSDAL z IKEA.

Cena: 79 za 2 ks knoflíků, 129 Kč za 2 ks úchytekAutor: Ing. arch. Veronika Haroldová | Fotografie: www.isifa.com, prodejci