Delikátní barevnost

Zvláštní, jemnou, až téměř snovou atmosféru v této kuchyni vytváří harmonicky kombinované barvy. Opatrné a nesmělé barevné schéma opakuje výhradně neutrální světlé odstíny od bílé přes krémovou až po béžovou na patinované malbě. Světlé barvy se evidentně snaží kompenzovat nedostatek světla a prostoru v nevelkém suterénním bytě. A to se jim daří: bílá a další světlé tóny totiž dokáží malý prostor účinně opticky i pocitově zvětšit, zatímco teplé odstíny působí konejšivě a zjemňují skromné množství denního světla, dopadajícího sem prostřednictvím anglických dvorků s francouzskými okny.


Přehledná dispozice

V malém bytě je třeba dbát na praktické a funkční uspořádání, které přímo vede k jednoduché a přehledné dispozici. Ta ve volném prostoru jednotlivé funkční zóny jen naznačuje a zachovává tak v maximální míře jeho otevřenost, vzdušnost a velkorysý dojem. Kuchyně se zde spokojila s vestavbou do výklenku podél kratší stěny. Horní skříňky mají plná dvířka jednotné šířky a člení horní pasáž v pravidelném rytmu, se kterým získává kuchyně v interiéru sebejistotu. Nenápadná barva dvířek ji propojuje s navazujícími stěnami, dekorovanými patinovanou malbou.


Netradiční materiály

Světlá dvířka spodních i horních skříněk mají jednotnou šířku, která kuchyni výrazně rytmizuje a dává jí řád. Nerezové spodní skříňky dokonale ladí s jemným odstínem horních skříněk, takže kuchyně působí kompaktně, jako nedílná součást stavebního výklenku. Dvířka jsou doplněná čistě bílou deskou, která s nimi přiměřeně kontrastuje a propojuje kuchyni s dalšími bílými prvky v interiéru. Nejefektnější částí kuchyně je zrcadlový obklad za linkou, který interiér prosvětluje, dodává mu velkorysejší dimenze a současně kuchyni odnímá její charakteristiku ryze pracovní zóny.

 


Královská jídelna

Poloha u okna zaručuje jídelně dostatek denního světla, zatímco bezprostřední blízkost kuchyně zkracuje cestu pokrmů z linky na stůl. Aby ve stísněném a nepříliš světlém prostoru nepůsobil jídelní nábytek příliš robustně, použil designér hned několik triků. Především důsledně kombinoval pouze bílý a transparentní nábytek: bílá kulatá deska jídelního stolu se tak doslova vznáší nad průsvitnou, dekorativně tvarovanou centrální nohou, zatímco kolem stojí starožitné židle renovované svěžím bílým nátěrem. Zajímavý kontrast do skupinky vnesla moderní plastová židle Lou Lou Ghost.


Originální osvětlení

Osvětlení je řešeno stejně originálně jako celý interiér. Ačkoliv nevelký prostor sváděl k vytvoření sádrokartonového podhledu s nenápadně zapuštěnými halogenovými světly, designér navrhl atypické a současně velmi efektní řešení. Kruhová lišta velkého průměru na stropě opakuje půdorys jídelního stolu a dodává stísněnému prostoru velkorysost. Její křivka spolu s mnoha dalšími na nábytku interiér výrazně zjemňuje a dodává mu ženský charakter. Osvětlení pracovní plochy pod linkou je řešeno zcela nenápadně - plochou zářivkou pod horními skříňkami.


Obytný prostor

Na hranici kuchyně s jídelnou a obytného prostoru je umístěn snídaňový konzolový stolek. Aby přirozeně zapadl do materiálové koncepce, nechal ho návrhář vyrobit z plexiskla na míru, takže dokonale ladí s jídelním stolem i židlemi. Barové stoličky mají nádherný tvar a díky lesklému kovu se v interiéru vyjímají jako drahocenný šperk. Půvabné oblé tvary a dekorativní detaily obou sezení dodávají interiéru ženskou něhu a jemnost. Ta je umocněna kontrastem struktur: bílou kožešinou na jídelních židlích, huňatým kobercem a lehounkou bílou záclonou, oddělující relaxační část pokoje.


Pro inspiraci:

Kuchyně

Krémový lak dvířek kuchyni prosvětlí, působí současně jemně i elegantně. Tato půvabná kuchyně nese značku Eggersmann, kterou k nám dováží firma Sedlák interiér (cena dle sestavy).

 

 

 

Svítidla

Systémové osvětlení se díky tvarovatelné liště snadno přizpůsobí jakémukoliv prostoru. Zajímavé a křehce působící svítidlo BIBA je určeno pro systém EASYTEC, který má ve své nabídce firma Rendl Light Studio (cena dle rozsahu).

 

 

 

 

 

 

 

Stůl

Kruhový stůl nejlépe vynikne volně v prostoru, kde nikoho neohrožuje vyčnívajícími rohy. Elegantní, čistý tvar bílého stolu DOCKSTA o průměru 105 cm z IKEA zdůrazňuje měkce tvarovaná centrální noha (cena 3490 Kč).

 

 

 

 

 

 

 

Židle

Ke starožitnému nábytku se výborně hodí moderní židle z čirého plastu, která s ním naváže živý vztah plný příjemného napětí. Židli Lou Lou Ghost z dílny Kartell prodává Designpropaganda (cena 2246 Kč).

 

 

 

 

 

 

 

Kožešina

Křehkost a chlad subtilních bílých židlí příjemně kompenzuje huňatá ovčí kožešina. Pod názvem LUDDE ji lze koupit v IKEA, rozměry má přibližně 60 x 95 cm (cena 699 Kč).

 

 

 

 

 

 

 

 

Odkládací stolek

Ve stísněném a nepříliš osvětleném interiéru najde své místo transparentní plastový nábytek, který v něm působí velmi svěže a nenápadně. Odkladní stolek Barock Acryl od KARE je praktický a svým originálním designem interiér stylově dokreslí (cena 4200 Kč).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Koberec

Interiér postavený na paletě světlých tónů oživí hra a kontrast struktur. Hrubou strukturu do
něj vnese huňatý koberec s rozverně vysokým vlasem. Koberec ABORG ze 100% polypropylenu má rozměry 100 x 100 cm a úctyhodnou délku vlasu 50 mm. Prodává IKEA (cena 998 Kč).

 

 

 

 

 

 

Záclony

Je-li třeba naznačit hranici mezi dvěma funkčními zónami v interiéru s respektem k celistvosti prostoru a volnému proudění světla, ideální volbou je záclona. Závěsy LILL z IKEA tvoří jemná záclonovina, která interiéru neubere světlo, dodá mu něžný výraz a romantickou, téměř snovou atmosféru (cena 79 Kč).


 Autor: Ing. arch. Veronika Haroldová | Fotografie: arhiv firem, www.isifa.com