Tato přepychová kuchyně je bez nadsázky úchvatná. Na první pohled zaujme velkorysým prostorovým řešením, okouzlí materiálovým pojetím a dokonalou kombinací barev i tvarů. Ačkoliv působí v dobrém slova smyslu tradičně, nechybí jí moderní výraz a současné prvky. Ani použití nevýrazných neutrálních barev zdaleka nepůsobí nudně.

Velkorysá dispozice

Uspořádání této kuchyně je výjimečné především díky prostoru, který je jí věnován. Architekt ho využil opravdu neotřele: Velkorysý ostrůvek obsahuje kromě dřezu na nádobí také rozlehlou pracovní plochu. Směrem k jídelně ostrůvek opticky uzavírá barový/snídaňový pult, do kterého je nenápadně vestavěný příruční nerezový odkapávač na umyté nádobí. Protože v této kuchyni se dennodenně vaří, k dispozici jsou hned dvě trouby a nadstandardně velká varná deska. Na ní navazuje moderní sestava evokující tradiční „kredenc“ - slouží nejspíš k přípravě rychlých svačinek, přesnídávek a jednohubek.

 

Obklad stěny

Originální výraz získala místnost s keramickým obkladem, který se z prostoru kuchyně rozšířil na celou stěnu. Díky tomuto nápadu s jednoduchou realizací a nízkými náklady dosáhl interiérový architekt hned dvou cílů. Kuchyně jako nedílná součást obytného prostoru s jídelnou přestala působit obyčejně a stala se z hlediska designu plnohodnotnou součástí obytného interiéru, do kterého se opticky plynule a přirozeně prolnula. Obytná část místnosti, resp. jídelna, získala s pravidelným rastrem spár a proměnlivou barevností obkladu osobitý vzhled jako bonus.

 

Pestré materiály

Aby rozlehlá kuchyně nepůsobila příliš mohutně, navrhl architekt pro každou funkčně samostatnou část jiné materiálové řešení. Ostrůvek prosvětluje prostor luxusní krémovou deskou z umělého kamene, zatímco dýhovaná dvířka propojují kuchyni s navazujícím dřevěným nábytkem v obytné části pokoje. Pečicí trouby, varná deska a digestoř jsou ve znamení nerezu, který si výborně rozumí s nepřehlédnutelnou kuchyňskou baterií u dřezu, atypickým odkapávačem i originálními svítidly. Sousední sestavu odlehčují zářivě bílá a decentně vypouklá dvířka nástěnných skříněk.

 

 

Decentní barevnost

Barevnost interiéru je komponovaná tzv. tón v tónu v ryze neutrálních odstínech. O napětí se stará kontrast světlé keramické podlahy s hnědým obkladem ústřední stěny. Oba materiály jsou velmi odolné, díky vhodně zvoleným barvám a dekoru se budou snadno udržovat a dodávají moderní kuchyni příjemně tradiční výraz. Chladně hnědé závěsy a černohnědý příborník dokonale ladí s obkladem, pracovní desky navazují na barevnost podlahy. Zatímco světlá kuchyně působí efektně, čistě a interiér rozjasňuje, jídelna v zemitých tmavých odstínech naznačuje, že se jedná o intimnější prostor.

 

Netradiční svítidla

Originální interiér vznikl z velké části zásluhou výběru atypických svítidel. Strop členěný obousměrnými trámy do pravidelného rastru působí velmi tradičně a do značné míry ovlivňuje dojem z celého interiéru. Architekt se rozhodl vyrovnat se s ním pomocí závěsných svítidel. Místo obvyklé a módní lineární zářivky použil nad barovým pultem dvě průmyslová svítidla, která interiér zajímavě oživují technicistním výrazem. Dostatek světla zajistil velkoryse pojatému ostrůvku náležitou pozornost. Třešničkou na dortu je nasvícení jídelního stolu atypickým lustrem s množstvím svíček.

 

Deska

Světlá pracovní deska z umělého kamene je nejen odolná, ale v interiéru působí luxusně a efektně odráží světlo. Zde byl použitý umělý kámen TECHNISTONE, dekor Crystal Topaz. 

Cena: dle rozsahu a tl. desky

 

 

 

 

 

 

Baterie

Atypická kuchyň si zaslouží výjimečnou baterii. Tato kromě nádherného designu nabízí jak klasické výtokové rameno, tak dostatečně dlouhou ruční spršku. Pod označením RCD 53 ji prodává fa Jelínek s.r.o.

Cena: 15 294 Kč

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obklad

Obklad stěny v několika blízkých odstínech hnědé udává atmosféru celého interiéru. Podobného efektu lze dosáhnout např. kombinací dlaždic z řady Defile Lappato od české firmy RAKO.

Cena: 599 Kč/m2

 

 

Lampa závěsná

Dvojice průmyslových závěsných svítidel působí v kuchyni paradoxně jako šperk. Podobnou lampu menších rozměrů prodává KARE pod názvem Pendant Lampa Spot.

Cena:13 900 Kč

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poklop na sýry

Milovníci aromatických sýrů jistě ocení skleněný poklop s atraktivním designem. Takový prodává např. A1gastro.

Cena: 341 Kč

 

 

 

Příborník 

Příborník z tmavého přírodního dřeva dodá jídelně solidní výraz a punc luxusu. Příborník BJURSTA s rozměry: šířka 155 cm , hloubka 40 cm , výška 68 cm prodává IKEA.

Cena: 3990 Kč

 

 

 

Židle

Se strohými liniemi kuchyně dokonale kontrastují dekorativní židle z ohýbaného dřeva. Podobnou s názvem MERANO má mezi novinkami česká firma TON.

Cena: není stanovena

 

 

 

 

 

 

Lampa stojací

S technicistními svítidly nad barovým pultem dokonale ladí dvojice stojacích lamp po stranách příborníku. Lampu African Queen Spot prodává KARE.

Cena: 13 900 KčAutor: Ing. arch. Veronika Haroldová | Fotografie: www.isifa.com, prodejci