Tato kuchyně je rozhodně výjimečná. Příliš nezapadá mezi kuchyně, které jsou k vidění na stránkách populárních časopisů o bydlení, ani nekopíruje vkus běžného zákazníka. Většině proto nejspíš bude připadat možná až příliš svérázná. Přesto jí nelze upřít osobité kouzlo a originální pojetí. Je to kuchyně vytvořená silnou osobností s vytříbeným vkusem.

 

Barevnost

Jak už to v kuchyních zahraniční provenience bývá zvykem, barvy jsou tlumené, jemné a striktně neutrální. Ačkoliv se někomu může toto schéma zdát fádní, nebo dokonce nudné, musí vzít v potaz krátkou životaschopnost všech výrazných a efektních řešení. Živé barvy se velmi rychle okoukají, proto je vhodné zakomponovat je do interiéru na snadno obnovitelných pozicích. Ideální uplatnění nacházejí na textilních doplňcích a drobných dekoracích. Tato kuchyně se ovšem bez nich docela dobře obešla.

 

Originální řešení

Jakkoliv je barevnost prostoru ohraná, dispoziční řešení je rozhodně neobvyklé. Vysoké mohutné korpusy s lednicí, mrazákem a spížní skříní, které jsou obvykle situovány za zády osoby vařící u ostrůvku, jsou zde nečekaně umístěny na stěnu vedle okna. Zadní korpus dokonce efektně rámuje východ z kuchyně do zahrady, který tak v interiéru získal na vážnosti a významu. Mycí dřez funguje jako esteticky dokonale zvládnuté propojení obou objemných hmot, které zjemňuje výraznou horizontálou černého kamenného dřezu.

 

Neotřelý styl

Styl kuchyně je zajímavou směsí tradice a moderny, díky které působí velmi aktuálně a svěže. Objem mohutných korpusů je potlačen matovým nátěrem ve světle šedém odstínu. Rámečky dvířkům propůjčují tradiční a domácký výraz, který ale vyvracejí ultramoderní atypické úchyty z nerezu. Černé tenké římsy a nástěnná police ukončující obklad působí v interiéru velmi efektně a dokonale rezonují s černým dřezem i deskou barového pultu. Jejich dřevěné podnoží změkčuje celkový výraz a kuchyni zútulňuje.

 

 

Podlaha

Velice zajímavě je řešena i podlaha. V náročném kuchyňském provozu se nejlépe osvědčuje tradiční keramická dlažba, pro kterou byl zvolený neobvyklý odstín hnědé. Zcela originálním prvkem tohoto interiéru je ovšem napojení koberce obytné části na dlažbu. Nízký tkaný koberec v pískové barvě je zakončen dvojitou bordurou v dokonalé materiálové i barevné harmonii s použitou metráží.

 

Design doplňků

Doplňky v tomto interiéru jsou zvoleny v souladu s celkovým pojetím: není jich mnoho, jsou výhradně z ušlechtilých materiálů, ve střídmé barevnosti a respektují evidentní lásku majitele k časům minulým. I ty zdánlivě nejbezvýznamnější detaily se podílejí na celkově přesvědčivém výrazu: stylová baterie doslova svítí na kamenném obkladu přilehlé stěny, utěrka na sebe zbytečně neupozorňuje, kávovar potěší nádhernými oblými tvary, řezané orchideje sem vnášejí ženský prvek a kovové barové židle působí jako vkusný a střízlivý klenot. Pozornost ovšem přitahuje ústřední, efektně rozměrná kruhová dekorace na čelní stěně.

Umělý kámen

Pracovní desky z umělého kamene si i přes vyšší cenu pomalu nacházejí cestu do českých domácností. Černá deska z umělého kamene dodá eleganci a punc luxusu každé kuchyni. Zde byla zvolená poněkud nepraktická jednobarevná černá, kterou nabízí např. CORIAN pod názvem NOCTURNE, praktičtější je ovšem jemný melír nebo žíhání.

Cena: dle rozsahu a tloušťky desky

 

 

 

 

 

Obkládačka

Bílá, hladká a lesklá obkládačka voní starými dobrými časy a vnáší do kuchyně domáckou atmosféru. Jednoduché lesklé bílé obkládačky má ve svém portfoliu více výrobců, mezi osvědčené paří např. české RAKO s řadou COLOR ONE. Můžete volit mezi několika rozměry, do kuchyně se nejlépe hodí 14,8 x 14,8 x 0,6 cm.

Cena: 184 Kč/m2

 

 

 

 

 

Barová židle

Barová židle s jednoduchým tvaroslovím a jemným odkazem k historii bude kuchyni pojaté ve stejném duchu slušet. Tuto tmavou a elegantně tvarovanou barovou židli pod názvem SOLO prodává česká firma TON.

Cena: 1735 Kč

 

 

 

 

 

 

Baterie

Do retro kuchyně patří stylová baterie. Tato se jmenuje příhodně RETRO a prodává jí www.ekodomov.cz.

Cena: 1623 Kč

 

 

Kávovar

Také kávovar je vybraný s citem pro styl a detail. Příjemně zaoblený přístroj prodává česká ETA pod názvem INTERMEZZO 2181.

Cena: 3751 Kč

 

 

 

 

 

 

 

 

Svítidlo

Celkové i pracovní osvětlení je zde poněkud netypicky sdružené a řešené čtveřicí drobných, jemně dekorativních závěsných lustříků. Podobně jednoduché svítidlo, působivě kombinující sklo a kov, prodává Rendl Light Studio.

Cena: 2300 Kč

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Utěrky

Do uměřené kuchyně v moderním duchu patří utěrky ve střídmé barevnosti bez vzoru, případně zdobené elegantními pruhy. Přesně takové jsou bavlněné utěrky s klasickým rozměrem 50 x 70 cm od firmy EVA SOLO.

Cena: 548 Kč/ks

 

 

 

 

Stojací lampa

Navazující obytná část nebo jídelna by měly na kuchyni stylově i barevně přirozeně navazovat. Do barevného konceptu a stylu dobře zapadá stojací lampa RIGO s černým textilním širmem od firmy Rendl Light Studio.

Cena: 7200 Kč

 

 

 

 Autor: Ing. arch. Veronika Haroldová | Fotografie: www.isifa.com, prodejci