Tato na první pohled netuctová kuchyně se nejspíš nebude líbit všem. Rozhodně ale zaujme milovníky stylu retro. Podlaha je řešená tradičně – keramickými dlaždicemi starosvětsky menších formátů v příjemných terakotových odstínech.

Další vybavení je ryze moderní s jasně patrným odkazem k designu 60. let. Absence horních skříněk kuchyni posunuje do zcela současného kontextu. Překližkové židle se subtilním kovovým podnožím tvoří se stejně koncipovaným jídelním stolem dokonalý pár. Díky absenci polstrování jsou snadno čistitelné, měkce tvarované bukové desky sedáku a opěráku zajišťují pohodlné sezení.

Kuchyňská linka zaujme netradiční barevností: jasně žlutá dvířka „sedí“ na kontrastním černém soklu. S ním dokonale rezonují nástěnná svítidla i černé stínidlo stojací lampy. Motiv řádky černých svítidel na stěně je zopakován v pětici černých háčků - „kuliček“. Ty naznačují, že kuchyně je z důvodu prostorové nouze vybudována v původní vstupní hale, pravděpodobně suterénního bytu.

Na nedostatek přirozeného světla zde designér reagoval obkladem z vysoce lesklých keramických pásků. Do tohoto pojetí a stylu dokonale zapadá přiznané topné těleso ocelového radiátoru, který zřejmě vysouší a příjemně nahřívá bundy na věšáku.

Bohémský dojem a podezření, že se jedná o kuchyni architekta, podporuje plakát s půdorysem části památkově chráněného města. Stejně jako obraz ani v této kuchyni nechybí živá rostlina: tentokrát je to opravdu majestátní ficus-elastica.

Rady architektky:

Kuchyně

Pro milovníky stylu retro nebo jen ctitele žluté barvy má firma Hanák-nábytek v nabídce kuchyni PROGRES s dvířky v barvě vaječných žloutků.

Cena: dle sestavy

 

 

 

Dlažba

Tato kuchyně je živým důkazem, že klasická dlažba v barvě terakoty se výborně snáší i se stylem retro. Dlaždice Cartago Cotto N-AGO prodává firma Crystal Line.

Cena: 733 Kč/m2

 

 

 

 

 

 

Židle

U školní (nebo jídelní) sériově vyráběné židle koncipované na dlouhé hodiny sezení máme jistotu absolutního pohodlí. Zaručují ho ergonomicky tvarovaný sedák a opěrák z bukové překližky, zatímco subtilní kovové podnoží umožňuje židli v případě potřeby prakticky stohovat.

 

 

 

 

 

 

 

 

Nástěnné svítidlo

Řádka pěti zajímavých nástěnných svítidel nejen skvěle a rovnoměrně osvětlí pracovní plochu, ale dodá přilehlé stěně měřítko a strhující rytmus. Svítidlo MODISS JOE 1AP25 na 60 W žárovku zaujme černým oblým stínidlem, který dokonale rezonuje se stojací lampou. Prodává BaB Elektro.

Cena: 7 279 Kč

 

 

Háčky

Háčky opakují trik se svítidly, proto v této roli nejlépe vyniknou nějaké tvarově zajímavé. Tip na úchytku, která by mohla zvládnout roli dekorativního háčku, je plastová černo-bílá úchytka SNODD z IKEA.

Cena: 79 Kč/2 ks

 

 

 

Stojací lampa

Tvar lampy je sice lapidární, v černé verzi ovšem velmi dekorativní. Stojací lampu Brasa z designové řady IKEA 365+ se stínidlem z černého plechu prodává IKEA.

Cena: 2990 Kč

 

 

 

 

 

 

Plakát

V moderních bytech se výborně vyjímají plakáty s fotografiemi nebo mapami světových velkoměst. Tento graficky vyvedený plán NEW YORKU zakoupíte jako plakát s názvem BILD a rozměry 70 x 100 cm v IKEA.

Cena: 199 Kč

 

 

 

 

 

Květina

Monumentální, zdravá a košatá solitérní rostlina vyžaduje léta správné péče a lásky. Malý Ficus elastica vysoký 40-60 cm prodává např. Jungle Interiors.

Cena: 190 Kč

 

 

 

 

 

 

 

 

Ing. arch. Veronika Haroldová
Foto: prodejci, www.isifa.comAutor: Ing. arch. Veronika Haroldová | Fotografie: prodejci, www.isifa.com