Zprávy z veletrhů jsou docela jasné. Vraťte se k tradicím, přírodním materiálům a ručním pracím. Dekorační předměty se inspirují světem přírody a časy minulými. Mladší ročníky mohou považovat za hlubokou historii i nyní propíraná sedmdesátá léta...


Hodně světla

Svíčky se na našem jídelním stole a pak i na stromečku objevují od počátku adventu běžně. Jen se zdá, že světýlek u dekorací neustále přibývá. Svícny mají často rustikální podobu, na stole se objevují různé kovové lucerničky a lucerny, kahany a drátěné ohrádky pro svíčky… Mezi tradiční materiály patří dřevo, papír, korálky, proutí a samozřejmě hodně skla. Sklo snad vybočuje z tradičních rituálů nejvíce - výrobci se stále snaží přijít s novými, zajímavými tvary. A pak jsou tu ještě zcela současné diody, které mohou živému světlu vydatně pomoci. Aktuální je ledově modré či jemně růžové zbarvení.

 

Jemné barvy a tradice

Expozice přeplněné veškerou myslitelnou vánoční výzdobou tentokrát nezářily tak okázale jako v předchozích obdobích. Jistě, zlato se vždycky najde, ale v duchu příklonu k tradici a venkovu je hodně červené a zelené barvy. V moderním pojetí je zelená bledá, vyšeptalá a doplněná jemnou růžovou či nafialovělou. K tomu se přidávají neutrální tóny drátků, dřeva, papírového pedigu, čirého skla a bílého porcelánu. Vzory se sice také nosí, ale o tom až příště.

 

 

Jednotný charakter

Podstatné pro výzdobu je rozhodnout se, který styl vám vyhovuje, a ten také dodržovat nejen v kuchyni a na stole, ale v celém bytě. Vánoční výzdoba by se neměla navzájem tlouci a mást návštěvy. Volba mezi lidovým charakterem a soudobým designem je celkem jednoduchá. K tomu prvnímu patří čerstvé jehličí, červená barva, drátky, plechové lucerničky a trocha zlata, můžete přidat vlastní ruční práce z korálků či papíru. K druhému proudu patří čisté sklo, dekorace umístěné do vnitřku váz a skleněných nádob v jemně zelených a růžových tónech, diodová světýlka, případně dotek stříbra v podobě pohárů a koulí. Vy sami nejlépe víte, co bude právě vašemu interiéru slušet. Obrázky z Paříže vám mohou být jen lehkou inspirací.

 Autor: Vladimíra Storchová | Fotografie: archiv autorky, Beauville, Serax, Ralph Lauren Home