Dveře zasouvací, dveře skládací jako harmonika, dveře jako takové zkrátka v žádném případě z kuchyní nemizí (to si ostatně ukážeme příště).

Ale již zmiňovaná snaha o zateplení a příjemnou tvář kuchyňských sestav vnáší mezi strohé uzavřené celky otevřené police, jejichž uspořádáním si sami můžeme kuchyni zateplit a probarvit tak, jak zrovna potřebujeme, a zvolit právě ten materiál, který máme nejraději.


Užitek i dekorace

Polic není v žádném bytě nikdy dost a vždycky se rychle zaplní… Ve skutečnosti ale police nemají být odkladištěm, ale mají plnit dvě funkce. Měly by být užitečné, abychom měli jejich vhodným umístěním často používané předměty ihned po ruce, a zároveň by měly být dekorativní. Do polic si můžeme rovnat předměty naší sbírky, suvenýry z cest, prostě to, co chceme mít stále na očích pro milou vzpomínku. Designéři, kteří navrhují kuchyně, přidávají k těmto dvěma funkcím ještě třetí: otevřené police v kuchyni zateplují prostor a vytvářejí příjemnou atmosféru.


Trochu bokem

Nemluvíme tu teď ani tak o policích a poličkách, které jsou integrované do kuchyňské sestavy a mohou se vysunout nebo zakrýt roletkou. Tou do jisté míry novinkou jsou především policové sestavy, které jsou na okraji nebo mimo hlavní kuchyňské uskupení. A také jsou tu flexibilní police, které můžeme umístit podle aktuální potřeby tam, kde je zrovna chceme mít.

 


Odlišnost materiálem či obsahem

Příjemné je, že někdy jsou tyto vyčleněné police z jiného materiálu – hodně často ze dřeva, takže osvěžují a zateplují prostor už touto proměnou. Dřevo je teplé a kuchyni svědčí, zvlášť když je na méně namáhaných místech, takže si zachovává svoji původní krásu bez skvrn od mastnoty a rýh od nože.


Police stejnorodé, které nevybočují z řady, zase unesou pestré podnájemníky a dají jim vyniknout.


Stačí prostě jen trochu chtít. A výrobci chtějí opravdu hodně! Inspirujte se jejich nápady na zdobení kuchyní při prohlídce obrázků z Milána…

 

 

Text: Vladimíra Storchová
Foto: Dada, Salone Internazionale del MobileAutor: Vladimíra Storchová | Fotografie: Dada, Salone Internazionale del Mobile