Už na minulé Eurocucině, tj. v Miláně roku 2008 vzbudila velkou pozornost značka Valcucine, pro kterou Artedeisa vytvořila odvážnou, lehce bláznivou, a velmi osobitou kuchyni. 

Těmito slovy byla intarzovaná kuchyně s veselými krávami v tiskovém materiálu přímo charakterizována. Novodobá intarzie překvapila mnohé, ale byla přijata velmi příznivě, a musím dodat, že v expozici s krávami panovala vysloveně dobrá a pozitivní nálada. Poněkud střízlivější byla druhá sestava s hnědým solidním základem, která už rovnou přecházela do nábytku pro jídelnu a přilehlý obývací prostor. 

Intarzie a fólie

Kuchyně, která vybočuje, a je jiná na první pohled, není zase úplně pro každého. Člověk si musí především zvážit, jestli mu prvotní nadšení pro roztomilé kravky či motýly vydrží celou řadu let, nebo musí patřit k těm nadšeným (a solventním) vyznavačům nového, kteří mění vzhled svého bydlení co chvíli. Intarzie také není nic, co bychom mohli jednoduše zrušit.

Lepší nabídkou jsou v tomto směru dekorativní fólie, které se přece jen dají po čase vyměnit. 

Sklo a struktury

Velké možnosti dekoru nabízí různě upravené materiály, ať už se jedná o dřevo, kov či plast. A výzvou pro designéry je samozřejmě sklo. V kuchyni vždycky dobře působí různé střídání hladkých ploch se strukturou, jde jen o to, aby v obou případech byla údržba snadná, a materiál nelapal a nedržel špínu. 

     

Kuchyně Dada se do kombinace s úspěchem pustila, nad textem vidíte detail pozadí celé sestavy, pod ním celek, který je vyvážený, barevně zajímavý, a přitom zase není až tak moc nápadný, aby vás brzy omrzel. A když vzor perforovaného kovu nahradíte obyčejným obkladem, budete mít rázem kuchyni poměrně střízlivou. 

Sklo se pro kuchyni upravuje už léta, pískuje se, probarvuje, na tom není nic zvláštního. Když ale zvolí designér leptání, může být kuchyně vzorovaná třeba jako letní louka. Podobný dekor jsme už před časem viděli u koupelen Villeroy&Boch, teď tedy nabídla květy na černém skle značka Gicinque u kuchyně Charme. 

Představovat originální design je vždycky trochu ošemetné. Všichni máme tendenci poměřovat vše, co vidíme, vlastním bytem, a jeho prostorovým vymezením. Je to normální, protože v tom žijeme a naše možnosti nás limitují. Normální ale také je uvědomit si, že svět nekončí za dveřmi naší kuchyně, a je velice pestrý. A zajímat se, jak moc strakatý být může. A proto vlastně vám takové obrázky nabízíme. Pro vaši informaci, pro vaši inspiraci (třeba by se někam motýlek vešel), nebo jen tak pro radost z poznání. 

Text: Vladimíra Storchová
Foto: archiv autorky