Začneme třeba na severu, ve Švédsku. Tam už světla ubývá a těšení se na pořádný jasný den bude o poznání delší než u nás… Možná i proto si tamní designéři vedle čistých a jednoduchých forem tak rádi a často pohrají s barvami. K novinkám značky Bsweden patří zajímavé svítidlo Blossom a také závěs v podobě hvězdy.


Závěs jako vážka

Protože si tu povídáme o designu, sledujme úvahu designéra. K vytvoření měkkého organického tvaru ho inspirovaly vážky, tančící nad jezery na jihu Švédska. Nejprve vznikl svícen v této podobě, nyní i závěsná forma. Plátky kryjící světlo jsou z akrylátu a volit je možné z dvaadvaceti barevných variant.

Také závěs Crystal připomínající hvězdu nebo sněhovou vločku našel inspiraci v přírodě. Vyrábí se ve dvou velikostech a kromě zcela průhledné verze existuje i „zamrzlá“ a červená. „Miluju jednoduché geometrické tvary,“ říká její designér Malin Sköld, „hvězda je vlastně založena na kruzích a tento graficky jednoduchý tvar může zdobit okna klidně celý rok.“

 

Grafické hodiny

Vracíme se k nám domů a proti proudu času ještě na chvíli k průběhu Designbloku. Tradiční hodinářská firma Elton, která vyrábí hodinky Prim, si vyzkoušela pro ni neosahaný a zcela netradiční materiál corian. V projektu Grafické hodiny se spojili designéři a hodináři a kombinací kreativity a jemné hodinářské mechaniky vytvořili zajímavou kolekci plastických hodin. Povědomé se vám určitě budou zdát hodiny TeeVee, které navrhl Pavel Zelenka. Ano, jsou to ty známé televizní, které šly přes celou obrazovku a kdysi odměřovaly čas před začátkem večerního zpravodajství. Dnešní TeeVee už ale mají 3D rozměr.

Židle v muzeu

A do třetice vyrazíme přes oceán, do Ameriky. Co patří podle vás do muzea? Věci staré, věci časem prověřené? A to si jenom myslíte! Jsou i takové výrobky, které se objeví v muzeu krátce po svém zrodu. Teprve letos v dubnu se na milánském veletrhu představila v expozici značky Alessi stohovatelná skládací židle Pianna, kterou jsme vám na těchto stránkách také představili. Rok ještě neskončil a už má svoje místo v expozici v Museum of Modern Art v New Yorku. Radost jistě nemá jen pan Alberto Alessi, ale také designér David Chipperfield, který židli navrhl, a Lamm, který ji vyrobil. Židle v šesti barvách z polypropylenu, který je stoprocentně recyklovatelný, si zadělala na nesmrtelnost opravdu rychle.Autor: Vladimíra Storchová | Fotografie: Kristina Hrabětová, archiv autorky