Máme-li být upřímní, a seznamovat vás se vším, co se právě nabízí, /tedy skoro se vším, protože existuje i hodně špatný nábytek/, musíme se zastavit i v oddělení kuchyní, které více či méně viditelně vzpomínají na staré dobré časy.

Přesněji řečeno jejich výrobci, a později uživatelé, kteří stylové výrobky zasadí v lepším případě do vhodného rámce stylového obydlí, staré chalupy, statku či domu.

Některé kuchyně jsou veskrze moderní, a jen se lehce dotýkají těch historických, jako právě velmi vydařená zobrazená kuchyně Veneta, která nepostrádá romantiku, ale nedělá si násilí s přílišnou zdobností či napodobováním.

Staré a nové se prolíná

Co je na všech ostatních retro kuchyních trendové? Vzhled to asi nebude, ale jejich vybavení uvnitř a jejich posun k moderní funkčnosti ano. Tam, kde vidíte na první pohled kuchyni našich prababiček, útulnou kuchyni z francouzského venkova, či vybavení rakouské kuchyně v horském statku, stačí otevřít dvířka, abyste se potkali se současností.

 

Moderní pojezdy, kontejnery, vnitřní osvětlení polic, držáky lahví, ergonomicky uspořádané zásuvky, to vše se skrývá za rustikálním vzhledem. A když si pozorně prohlédnete celou kuchyňskou sestavu, uvidíte sice digestoř, která připomíná komín ze starodávné černé kuchyně, ale také zcela moderní uspořádání zásuvek a skříněk.

Jsou široké, aby se do nich mohly vložit současné segmenty, které výborně fungují, skříňky mají výsuvná dvířka. I nostalgie má mít moderní háv. A také svoje vhodné místo, kde jí bude dobře.

Vzpomínka na sporáky

Sentiment se neprojevuje jen u nábytku, tam je to mnohdy kalkul výrobce, ale současný design si pohrává s tvary přístrojů, kde může být retro velmi příjemné. Elmar například do současné kuchyně postavil ostrůvek, který silně připomíná byvší staré sporáky. Není roztomilý?

Text: Vladimíra Storchová