Designér Rodolfo Dordoni vycházel při práci na novém projektu pro Dada z pocitu, že kuchyně je jakási dílna, kde přivádíme na svět svoje kulinářské nápady, a měla by si tedy zachovat komfort dobře vybavené laboratoře. Zároveň by ale měla mít atmosféru, která láká ostatní, aby s námi tento prostor co nejvíc sdíleli.

Vyšel proto z atmosféry tradiční kuchyně, kdy se vše soustřeďovalo kolem plotny. Vtipně řešený odsavač nad varnou jednotkou je tedy v centru, kolem jsou uspořádány plochy a regály. O teplejší tón se starají přírodní materiály, lakované povrchy připomínají sedmdesátá léta. A do toho všeho je pochopitelně včleněna ta nejprogresivnější technologie současnosti.


Co je typické

Charakteristickou pro tuto sestavu však zůstává konstrukce nesoucí digestoř, která dělá SET nezaměnitelným. Při spojení se stropem tvoří v kuchyni jakýsi ostrov či poloostrov a nenese jen digestoř a přidružené police, ale ukrývá veškeré kabely elektroinstalace a zajišťuje osvětlení pro pracovní plochu. Umístění v celé sestavě je pochopitelně variabilní a vždy přitáhne pozornost.


Co je příjemné

Pracovní plochy a police jsou otevřené. Police vlastně působí tak trochu jako knihovna a navozují tak pocit zabydleného pokoje. I když je řešení zcela technické, působí na pohled příjemně. Je navíc šikovné pro malé prostory, police se mohou obložit dřevěnou dýhou a použít svisle jako panel, mohou se vyskládat až ke stropu po celé výšce stěny. A zvýšená přítomnost dřeva pomáhá docela dobře narušit nepříjemné pocity ze studených materiálů.

 


Co je praktické

Je možné zvolit si odolné trvanlivé materiály. Pracovní blok je ocelový a může mít pracovní desku z přírodního kamene. Varná deska je integrovaná, ocelové úchytky mají shora příjemné zaoblení. Vyčnívající stůl připojený k pracovnímu bloku má hned dvojí funkci – může sloužit jako pracovní plocha i jako místo k menšímu stolování či popovídání si nad kávou během vaření.


Tato kuchyňská sestava vlastně zahrnuje vše, co můžeme v dosavadním vyvoji kuchyní nalézt. Zachovává si moderní tvář využitím kovu, ale snaží se o vlídnější tón použitím dřeva z černého ořešáku. Nabízí tolik žádanou variabilitu, může být sestavena s bloky, jako ostrov, poloostrov, v lineární i rohové variantě, dokáže se vejít do malého bytu i se roztáhnout do šíře a výše… Lakované části jsou bílé, olivové nebo v barvě chromu. Obrázky k článku ostatně dobře dokládají, kolik podob může mít jedna jediná sestava, nic jiného než SET na nich nevidíte.

 

 

Text: Vladimíra Storchová
Foto: archiv autorky
 Autor: Vladimíra Storchová | Fotografie: archiv autorky