Nemluvili jsme vlastně jen o barvách, ale často se také v souvislosti s textilem, kuchyňskými sestavami, nádobím a doplňky pro kuchyni vůbec zmiňujeme o velké vlně retro, o vlivu venkovské a středomořské kultury. A také o tom, že mají náruč otevřenou, každou chvíli se něco uměle odírá či otlouká, aby to vypadalo pěkně zašle, jako z těch dávných klidných časů, o kterých asi máme poněkud přehnané romantické představy.

Romantiku si ale můžeme dopřát vhodným zvolením stolu a židlí pro naši letní tabuli a je jedno, jestli si pro oběd či večeři prostřeme na trávníku, nebo na terase. Ukážeme vám dneska jednu z mnoha možných variant. Určitě dobře znáte nabídku hobby center i designový letní nábytek z různých časopisů. Proto jsme se tentokrát zaměřili na něco jiného - na francouzský nábytek, který se u nás i prodává, a tudíž je možné si ho pořídit, aniž by člověk kvůli tomu vyjížděl do zahraničí a řešil, jak to bude s proclením.


Francie na zahradě

Kovové stoly, židle a další předměty do letní zahrady vychází z tradic francouzského města i venkova, ale není to, jak by se na první pohled zdálo, jen kopie minulosti. Na podobě kovového zahradního nábytku se podílela současná designérská jména, a tak vedle tradičních tvarů, ve kterých se dá rozpoznat třeba vliv Provence, najdete i současný moderní design. Nábytek je lehký, kreativní, vesele barevný, buď celokovový, nebo se kombinuje s dalším materiálem. Povrch stačí otírat a v případě potřeby omýt vodou, jen byste ho měli vždy pečlivě dosucha vytřít. Barvy jsou odolné proti UV záření, nábytek je ošetřený kataforézou. Na přímém slunci se kov pochopitelně zahřeje, ale nerozpálí. A ještě detail – i když je to kov, nemá moc rád plast, takže pokud byste ho dlouhodobě zakrývali plastovou plachtou, mohli byste tím ovlivnit barvu a narušit antikorozní vlastnosti.

 

 

Židle pro romantiky

A aby to všechno, co si tu čtete, nevypadalo jako prázdné mlácení slámy, jeden příklad za všechny. Jean-Charles de Castelbajac pro radost sobě i druhým navrhl židli Ange. Proč se tak jmenuje, objasní hned první pohled. Vlastně by přesnější bylo, kdyby se jmenovala Polibek dvou andělů… Na sedáku židle jsou verše Jeana Cocteaua a Saint Exupéryho a jde v podstatě o umělecký kousek, takže tomu odpovídá i cena.

Kvalitní ocel ale zase zaručuje, že andělské sezení jednou odkážete vnukům.Autor: Vladimíra Storchová | Fotografie: Decoform