Ona zmiňovaná značka nesoucí název Marimekko dodnes existuje a celý její příběh je doslova pohádkový.

Začátky

Doba, v níž Armi Ratia společnost Marimekko založila, je velmi významným vývojovým období skandinávského designu. Designérka Armi vytvořila pro poválečné Finsko něco nového, unikátního a krásného.
Dnes jsou dekorační textilie, oblečení i předměty každodenní potřeby přímo vzorovou ukázkou toho, jak má vypadat nadčasový design.


Kudy vede cesta

Textil, který je navrhován obvykle do kuchyně, ale mnohdy se hodí i do jiných částí bytu, už dnes navrhují děti zakladatelů. Drží se ale dobře rozpoznatelného rukopisu svých rodičů. Jakmile vznikne nový dekor, objeví se záhy na chňapkách, utěrkách i hrncích. Když se podíváte na barevné řady a dekory, zjistíte, že jsou sice velice pestré, ale neschází jim jistý vnitřní řád. V barevných kombinacích najdeme vždy černé nebo bílé prvky, čímž se výsledný vzor opticky uklidní.

Marimekko ale neopouští ani své staré dekory. Nejznámější vzory se vyrábějí a prodávají dlouhá léta, přestože vedle renomovaných designérů dostávají v této značce šanci i studenti a začátečníci. 


Dětští designéři

Letos měla firma Marimekko v Paříži stánek s dílnou. Její renomovaní návrháři se tu věnovali dětem, které přišly, aby si zkusily vlastní šikovnost. Z připraveného textilu vyráběly děti pod dozorem zkušenějších moc hezké předměty.

Do spolupráce se značkou Marimekko čas od času vstupují různé osobnosti světa designu, ale její svět vzorů a barev je pořád vzájemně kombinovatelný a zůstává stále stejně osobitý...Autor: Vladimíra Storchová | Fotografie: Marimekko