Bohaté zlaté zdobení, kroucená ouška u šálků, filigránské zdobení, jemné historizující vzory, to všechno dnes na porcelánu najdete. Jedná se ovšem pouze o jeden proud z mnoha.


Historie jako inspirace

Vedle kolekcí, které jako by z nějakého zapomenutého historického příborníku vyšly, jsou i takové, které přejímají jen něco a nechávají prostor i současné době a modernímu tvaru. Například zlatá barva dostane jako dekor jednoduchý drobný puntík. A pro ty, kteří zlato opravdu nemusí, připraví značka Rosenthal ještě modro-bílou variantu. Ke zlatu se jindy přidají neobvyklé barevné tóny nebo současný abstraktní či geometrický vzor.


Moderní doba je moderní doba

Na slavnostní stůl se dostávají i takové předměty, které dřív ke stolování nepatřily. Změnily se způsoby stravování a na stůl se dostávají některé pokrmy, které vyžadují určitý typ servisu. 

Porcelán je navíc vděčným materiálem i pro různé dekorace, jejichž tvary jsou většinou velmi jednoduché a předloha dobře poznatelná. Inspirace přírodou je samozřejmá, objevuje se i na dekorech porcelánu, který stále skromně hýří rostlinnými motivy a hosty z říše hmyzu, ptactva i zvířectva. K tomu ještě připomeňme abstrakci a geometrii a máme pohromadě celý vak, z nějž designéři jako kouzelníci tahají nápady.


Sladké barvičky

V současném stylu stále dominuje bílý porcelán ozvláštněný nanejvýš strukturou, linkou v okraji či zajímavým tvarem. Nebylo ale možné přehlédnout, že pro jaro, které nás po zimě očekává, se objevuje hodně pastelových a sladkých barevných tónů. Konec konců proč ne?Máte-li vše bílé nebo si vaříte kávu do skleněných šálků, aby v nich vaše latté či capuccino vyniklo, proč mezi ně nepostavit barevnou konvičku nebo cukřenku?Autor: Vladimíra Storchová | Fotografie: autorka a Maison&Objet Paris