Co říkají o stolech trendy? Máte vsadit na lamino či na tradiční materiál? Máte si pořídit sklo, nebo raději kov? Takhle jednoznačně vám nikdy žádní nositelé trendů neodpoví. Těch důvodů je hned několik: uplatnit se chtějí všechny materiály, lidi a vkus jsou různé, a trh si žádá své: co nejvíc prodávat.

Bílé a čiré

Můžete svobodně vybírat a volit ze všech materiálů, a nesáhnete zrovna vedle. Přece jen ale určitá módnost existuje, a tou je bílá barva a sklo. Bílá dominuje celým kuchyňským sestavám, není proto žádným překvapením, že jsou bílé (a lesklé) i stoly. Často se bílá kombinuje s kovem, nebo má bílý základ skleněnou desku.
 

Křehkou skleněnou krásou se stůl může vyznačovat ovšem jen zdánlivě, musí něco unést, nesmí praskat pod teplým talířem, musí být bezpečný. Skla jsou proto tvrzená, různě upravovaná, a často při bližším ohledání dokonce zjistíte, že nejde ani tak o sklo, jako o skvěle vypadající materiály nové generace.

Kov a dřevo

Nenahraditelnost a sláva kovu, kterou měl tento materiál v devatenáctém století, se už asi nevrátí, ale jeho obliba v posledních letech zase velice stoupla. Velmi často vzhled klame tělem, nedíváme se na kov ani na dřevo, ale na materiály nové generace s novými vlastnostmi. Pouze vzhled připomíná... Ke slovu se hlásí kompozity, vlákno obklopené polymerovou strukturou.

Tento nedávno představený stůl je od designérů, kteří dobře rozumějí řečí moderních materiálů. Terence Woodgate a John Barnard vytvořili elegantní objekt dlouhý čtyři metry, tloušťka desky je však pouhé 2 mm, tedy pětkrát méně než je u stolů obvyklé. Přesto byl vystavován jako nosič závodního vozu formule 1, aby dokázal, že elegantní designový výrobek je zároveň neuvěřitelně pevný. Je vyrobený z z kompozitního materiálu z vrstvených uhlíkových vláken. A i bez té formule bude určitě budit v každé moderní jídelně pozornost, samozřejmě ve velikosti, která bude odpovídat bytovému prostoru.

Dřevo je klasika, která nevymizí. Velmi často jsou prezentovány stoly tradičního vzhledu ve tvaru obdélníku z dřevěného masivu, důraz se klade na pěknou a přirozenou kresbu dřeva, stejně jako u stolů kulatých a oválných.


Žádoucí je variabilita, možnost stůl zvětšit. Trendové jsou u dřeva ale také ne zrovna obvyklé barevné laky a snaha najít méně tradiční tvary včetně příslušenství k sezení. Hodí se dobře do mladých domácností, které nechtějí jít tradiční cestou, a hledají něco originálního.

Text: Vladimíra Storchová