Veletrh tentokrát ovládly LED diody, svícení nové generace. Tento typ osvětlení se již zabydlel v kuchyni, v jejích dvířkách i poličkách.

A dokonce se rozšířil i do celého bytu! Jak uvidíte na přiložených obrázcích, můžete mít barevně přisvícený a proměnlivý hned kus stěny. Zaměřme se ale především na současný design lamp.


Jednoduše a příjemně

Směřování světelných trendů je zcela přirozené. Sleduje především funkci, kterou mají stropní svítidla dávaná nad stůl plnit. Nikdo ale neopomíná estetickou stránku, která letos mnohdy předčila tu funkční. Designéři volí většinou oblé tvary a stínidlo z matného materiálu, který zabraňuje tomu, aby bylo světlo příliš oslnivé. Oblíbeným detailem jsou také různé plastové či kovové pásky.

Velkou pozornost věnovali tvůrci i nástěnným lampám, které v podstatě pouze přisvětlují nebo slouží jako orientační. Stolní lampy mají podobnou funkci, jejich úkolem je však navíc vytvářet atmosféru a zdobit. Jsou tedy poněkud rozmarnější než účelová a jednoduchá nástěnná světla. V jiných částech bytu, než je střízlivá kuchyně, můžete mít i velice originální výtvory, které vyvolávají dobrou náladu, intimitu nebo rozjařenost dle libosti a vašeho aktuálního rozpoložení.

 


Odrazy a odlesky

Za novinku lze považovat důmyslné řešení spodní části lampy. Dolní plocha bývá strukturovaná, jinak barevná než tělo svítidla, popřípadě je i zajímavě vzorovaná. Tato část pak vytváří na stěnách zajímavé obrazce a rozptyluje světlo. Avšak není zrovna ideální umístit si takovéto osvětlení přímo nad jídelní stůl, protože se světlem by se proměňoval i vzhled jídla, což by mohlo působit rušivě. Ale nic naplat, je to cesta, kterou se stropní svítidla i stolní lampy vydaly, a není možné vám ji zatajit. Existují navíc i varianty, které vykreslují vzorec na stropě. Ostatně nežijete jen v kuchyni, a tak se vám tato informace může hodit pro případ, že byste zařizovali jinou část vašeho domova.

A snad ještě jedna dobrá zpráva. Stále jsou trendem stahovací svítidla, u kterých si můžete upravit výšku podle potřeby. Přece jen to ale nad stolem víc sluší uskupením stejných jednoduchých lamp.Autor: Vladimíra Storchová | Fotografie: autorka a Euroluce