Vedle jídelního koutu s klasickým stolem a židlemi se poměrně často vyskytuje ještě barové sezení u pultu, který nejen opticky odděluje kuchyňskou sestavu, ale může v případě potřeby navíc účelně protáhnout vlastní kuchyňskou sestavu.

Domácí bary v garsonkách často slouží jako náhražka za normální stolování. Jediné opodstatnění takového stolování je opravdu jen tam, kde nežijí děti a vy zoufale zápasíte s nedostatkem místa. Tehdy také stůl barového typu může sloužit i jako pracovní plocha. Velmi podstatné jsou poté i dobře zvolené barové židle.


Přechodné sezení

Jestliže nemáme vyšší barový pult z nouze, nýbrž jako luxus a „druhé stolování“, může nám barová židle sloužit jako výrazný designový doplněk, který pozdvihne celkové vyznění této části bytu. Jejímu navrhování se designéři zvučných jmen věnují celkem ochotně, a proto lze najít velmi výrazné a krásné solitéry. Posezení na barové židli je obvykle krátkodobé, slouží většinou k rychlému občerstvení, spěšné snídani, na chvíli tu může posedět i rychlá návštěva, která zaskočila jen na kávu.

 


Vy berte si

Výběr tohoto doplňku kuchyně bychom rozhodně neměli podceňovat, je dobré uvážit materiál i barvu. Obojí by mělo ladit s danou kuchyňskou sestavou, nebo ji vhodně doplňovat – což může dokázat i chtěný kontrast: K dřevěné kuchyni zvolíme lehkou kovovou konstrukci barové židle a naopak barevně chladnou sestavu doplníme dřevem. K bílé lince přidáme stoličku s výraznou barvou sedáku, atp.

Měli bychom vzít v úvahu i praktickou stránku věci. Vhodná výška sedáku u barových stoliček je asi 60 až 65 cm, důležitý je i sklon sedáku. Stejně jako židle u jídelního stolu by i ta barová měla mít sedák lehce skloněný dozadu. Proč? Když jíme a pijeme, zatěžujeme naše trávicí orgány dostatečně, není třeba je ještě mačkat špatným sezením.


A ještě něco

Máte-li v kuchyni dostatek místa, měli byste si dopřát luxus „třetí“ židle. Velmi pečlivě vybíraného, pěkného, tvarově zajímavého a pohodlného solitéru, který slouží tomu, kdo vaří. Máme sice minutky a programy, ale ten, kdo vaří opravdu dobře a rád, si obvykle také rád vaření pohlídá pěkně zblízka. Měl by mít proto možnost pohodlně se usadit a v kuchyni si to užívat.
 Autor: Vladimíra Storchová | Fotografie: archiv autorky