Sympatické je poměrně úzké propojení tradičních rukodělných řemesel a průmyslové výroby, kterou obstarají stroje. Už jsme psali o úmyslných chybách, které se strojům naprogramují, aby výrobky vypadaly jako vyrobené omylným člověkem. Letos na veletrhu Heimtextil tato skupina myšlenku bohatě rozvinula. Nejen že jsou na tkaninách úmyslné chyby, mají nedokonalou, chybnou strukturu, ale jsou také jako by obnošené, použité, opravované. Zajímavým způsobem se mísí desény, na ploše se klidně objeví jakési záplaty.


Indiánské léto

Tak jsou charakterizovány barvy ve skupině, jsou teplé, prosluněné, a z přírody. Připomínají barvu temných hlubokých jezer i pozdní letní oblohy, staré zlato i zralé temné hrozny, zeleň v horách. Průmysl tu zastupují horniny, které budou zpracovány - měď a hnědé uhlí. Neschází výrazná červená, která má jiskru, ani pěkná teple žlutá.

Na jedné straně se používají pro vytvoření jednoduchých materiálů se vzory, které připomínají venkov a tradici, na straně druhé se všeho zmocní počítačová technika. I proto mohou být textilie v této skupině docela protichůdné, patří sem semiše, staré krajky stejně jako zoxidované vzory a kovové odlesky, drobný rustikální vzor i počítačem vytvořený desén.

 


Kam s ním v kuchyni?

Craft Industry se v kuchyni může objevit v podobě závěsů na oknech, výšivky na stole i na různobarevných polštářích, v pletených plédech, které mohou být přes židle, a vypadají jako pohozený svetr, pletené jsou i povlaky na polštáře. Barevnost této skupiny je pro kuchyni velmi příjemná, a může se nakonec objevit i na podlaze v podobě praktického textilního koberce.

Ale nemusíme se nutit k použití v kuchyni za každou cenu, vždyť informace, kterou vám tu předáváme, slouží k tomu, abyste byli v obraze a věděli, co všechno vám pro byt a nejen kuchyni, letošní trendy v bytovém textilu nabízí.Autor: Vladimíra Storchová | Fotografie: archiv autorky