Trendy jsme si přiblížili už několikrát, a tak je jenom rychle zopakujeme v souvislosti s Vánocemi. Návrat k lidovým tradicím a venkovským poctivým materiálům se neděje letos zcela nově, tyto tendence jsou už znát nějaký čas. Kromě toho se ale vždycky neomylně právě o vánočních svátcích objeví poněkud barokní rozmařilost, která nešetří zlatem a zdobností.


Podle vás

I proto můžete mít na stole slaměné ozdoby, lidové figurky, ručně vyšívané lněné či plátěné ubrusy, paličkovanou krajku, háčkované podložky, opletené svícny, rustikální talíře s červeným vzorem, nebo také krajkový či červený ubrus, broušené sklo, velké svícny, zlacené poháry.

Moderní tabule dává přednost naprosté jednoduchosti, hodně se teď jako ozdoba do středu tabule používá nařasený lehounký textil, k módnímu trendu patří také zamlžené, mléčné až v šedém tónu sklo a bílý porcelán s platinou. Matné sklo může mít i zlatý nádech. Velmi zajímavou a trendově aktuální nabídku má značka Artel, která sídlí v Praze, její sklo na stole nepřehlédnete a vytvoří slavnostní dojem i u jinak strohého pojetí.

V podstatě máme tedy trendy tři – lidové, velmi zdobné a strohé. K lidovému tónu patří zelená a červená, inspirace přírodou, jakož i přírodní materiály a ruční práce. Ke zdobnosti hodně zlata, temná rudá barva, velké ozdoby barokních tvarů, bohaté vázy a svícny. K současnému designu pak jednoduché moderní tvary, klidné barevné tóny, čiré sklo.
Co si vyberete, je opravdu jen vaše věc.


K dekoru

Už v loňském roce se hodně objevoval na porcelánu i skle motiv ryb či ptáčků, letos jsou jen potvrzeny a příroda zasahuje ještě dál, zvířátka jako dekor či figurky pro stromek či stůl jsou využita v mnoha podobách. Také se objevuje hodně dekor sedmdesátých let, a tak si – když se vám to líbí – můžete přizdobit stůl i předměty, připomínajícími tuto dobu. Hodně světel jsme už připomínali minule, podoba svícnu pro váš stůl by jen měla odpovídat celkovému ladění a vámi vybraného stylu. Samozřejmostí pro vánoční stůl jsou čerstvé květiny, i jejich aranžování a výběr druhů květin by mělo odpovídat zvolenému stylu.

Zatímco „lidové“ tabuli budou slušet vánoční hvězdy ve slaměném či hliněném obalu či drobné kvítky chryzantém stejně jako různé větvičky s plody a jehličí, k baroku volte velké bohaté kytice jednoduché či kombinované, v nichž mohou být růže, kamélie, bílé šeříky apod. Moderní styl má tu výhodu, že se k němu hodí všechno – tedy i různé druhy květin, jen budou vždy v jednoduchém skle bez nějakého složitého vyumělkovaného aranžování.

Inspirujte se obrázky z trendových veletrhů a mějte šťastnou ruku!Autor: Vladimíra Storchová | Fotografie: archiv autorky, Thiebaut, Artěl, Serax, Celeste, M&O Paris, Jardin d´Ulysse