Daniela se tehdy rozhodla skoncovat s otevřenými policemi, které přetékaly nejrůznějšími dekorativními předměty lapajícími prach. I když měla stará kuchyně, která sloužila zároveň jako společenské centrum bytu, svoji atmosféru, působila neuspořádaně. Naplánovala si proto kompaktní kuchyni s moderními přístroji. Kuchyni, která se bude dobře a lehce udržovat a přitom si zachová původní hřejivé a lehce bohémské prostředí.


Funkce a účelnost

Základem nové kuchyně jsou kompaktní přístroje v ocelovém plášti: velkokapacitní chladnička s mrazničkou, varné centrum s digestoří, velká trouba a kávovar, na kterém se nešetřilo. Kromě kompletního kávového servisu poskytuje i vroucí vodu, tudíž je zde rychlovarná konvice zcela zbytečná. K základním požadavkům hospodyně patřilo co nejmíň námahy: lednička ve výšce očí a kuchyňská linka bez úložných prostor, ke kterým by bylo třeba se ohýbat. Mikrovlnku nahradila nová horkovzdušná trouba s grilem, která se ale může snadno stát troubou mikrovlnnou, navíc sama hlídá čas pečení. Součástí varného centra je i lávový gril, který je v permanentním provozu. Kamínky z něj stačí dát do síťky a tu strčit do myčky, aby se propraly.

I když je tato kuchyň zcela moderní, kovové části nestudí. Kuchyně jednoznačně nepůsobí příliš stroze, na čemž mají zásluhu staré předměty, které se z původní kuchyně zachovaly.

 

 

Co dělá atmosféru

Je to původní dřevěný stůl s patinou, obrazy partnera Daniely akad.mal. Pavla Roučky a jejich přátel i výtvarné práce dětí. Židle, které se postupem času sešly kolem stolu, sbírka teplé kameniny na kovovém přístroji, staré váhy na nové digestoři… Je to prostě dovedná a vkusná kombinace starého a moderního. V této kuchyni se hospodyně nenadře, má k dispozici všechny moderní technologie a každá návštěva se tu cítí skvěle.

Kvůli snadné údržbě ustoupila Daniela od původní představy dřevěných rustikálních dvířek u pracovní sestavy. Nahradila je dýha, která se lépe udržuje. Pracovní deska je žulová a baterie matné, aby na ní nebyly vidět zaschlé kapky vody. Dřevěný masiv, který koresponduje se starým nábytkem, tu je také. Doplňují ho skříňky s výplní z mléčného skla. Úchyty, v nichž se drží prach a špína, nenajdete.

Tato kuchyně je skvělou ukázkou toho, že i strohá moderní kuchyňská sestava se dá „zateplit“. Design netrpí a obyvatelé ani návštěvy také ne.Autor: Vladimíra Storchová | Fotografie: Petra Hajská