Kuchyně je jedno z míst, odkud textil nezmizel nikdy, ani v době jeho největšího útlaku. Vždy tu jsou utěrky, chňapky, ubrusy a prostírání. Na oknech mívaly naše maminky a babičky obvykle sněhobílé záclony, někdy napnuté na kovových lištách uvnitř okna, často svázané uprostřed stužkou. Nebo byly ty volně visící staženy ke straně a opět ozdobně převázány. Ovšem hospodyňky také v té době nosily slušivé zástěrky a i leccos dalšího bylo jinak…


Nic proti žaluziím

Když za nás někdo rozhodl, že všechno, co byt zdobí, je zbytečné, a záclony z oken vymizely, zůstaly uvnitř staré rolety. Časem je vystřídaly žaluzie, ale ty první za moc nestály. Dnešní jsou už velmi kvalitní. Můžete volit různé materiály, většinou dobře fungují a do interiéru nijak negativně nezasahují. Ovšem ani pozitivně - jsou prostě neutrální. Chcete-li mít kuchyni osobitou, takovou, která odráží váš vkus a povahu, máte dnes už i jiné možnosti.

Písmena i květy

Rolety už mají spoustu podob. Ty plátěné, navinuté na dřevěných válcích, které se časem nedaly udržet dole nebo tam zůstaly a nedostaly jste je zpět nahoru, jsou zapomenutou minulostí. Můžete nejen volit různé barvy, ale i materiály a vzory, můžete je rolovat nebo zvolit jiný způsob zastínění a vybranou textilii shrnovat nebo posouvat jako panely. Vzhledem k tomu, že se na výsluní vracejí tapety a výrobci ctí jednotu vzorů a barevných odstínů tapet, rolet a záclon, můžete si nejen zastínit okno, ale vytvořit třeba jednu stěnu, která se barevně odlišuje od těch ostatních střízlivých. Výhodou takového řešení je i skutečnost, že jedna barevná stěna se poté, co vás omrzí, dá poměrně snadno a za přijatelné peníze proměnit na jinou. Pro inspiraci vybíráme obrázky z nové kolekce značky JM Technical Textiles.
 Autor: Vladimíra Storchová | Fotografie: JM Technical Textiles