Čtyři trendové skupiny si mezi sebe rozdělily vše, co by asi tak měl bytový textil obsáhnout: luxus, přírodní materiály, praktičnost, inovaci, nové technické materiály, barvy i přírodní neutrální tóny, lesky i záplaty. Každá skupina má svoji vnitřní logiku, kterou v Trendoforu pochopíte. Jsou tu přehledně vyskládány veškeré materiály, vzory i barvy, a jestliže máte občas pocit, že by se to či ono hodilo i do jiné skupiny, není to špatně. Ideálem je přece možnost skupiny promíchávat, doplňovat a vytvářet jejich kombinacemi zajímavé kontrasty.


Jak se jmenují

Obsah skupin je skryt už v názvech. Dark Lux naplňují temné tóny, soumračné světlo i měsíční bledost. Patří sem zdobnost i lesk a kouřové odstíny. Barvy této skupiny jsou stříbřitá, středně šedá, nevýrazná modrá, zeleň nočního lesa, potemnělá burgundská, studená fialová a kouřová. Vše projasňuje zlatý třpyt v podobě nití a ornamentů.

Jejím zářivým protipólem je Colour Riot, skupina, v níž barvy řádí jako pominuté. Intenzivně svítí i docela tmavá modrá, je tu tyrkys, svítivá žlutá, velmi výrazná oranžová, zářivě červená a intenzivní fuchsiová. Ve skupině Split Clarity se chvěje chladné světlo, její barvy jsou sněhová bílá a ledová šedá, tvrdá černá, barva olšového dřeva, chladný odstín rezedy a také jedovatý odstín žluté. Čtvrtá skupina Craft Industry pojímá do sebe řemeslnou dovednost, ruční práce a rukodělné výrobky. Barvy jsou teplé a prosluněné jako den v babím létě. Patří sem jezerní modrá, měď, barva hnědého uhlí, jasná červená, temná zeleň horských porostů, temná barva hroznů a velmi teplý odstín žlutého podzimního listí.

 


Co si z toho vzít

Přeberte si materiály, mezi kterými nechybí kůže ani len, bavlna nebo vlna, přidejte k nim nové technické materiály i nové technologie, které materiály různě mačkají, svrašťují nebo odírají, aby vypadaly použitě, stačí už jen přidat tisky, žakárové vzory, úplety, výšivky a také intenzivní práci na počítačích, kde se dnes především vytvářejí nové desény. Máte tak určitou představu, co všechno se ve čtyřech skupinách skrývá. A máte pravdu, když si pomyslíte, že tu už všechno bylo i před tímto veletrhem. Ale přesto je to nové. Novými kombinacemi i jinou škálou barev. Postupně si na těchto stránkách uděláme takovou malou školu, jak v trendech číst a co si z nich brát. Zatím se podívejte na obrázky z veletrhu Heimtextil.Autor: Vladimíra Storchová | Fotografie: Trendforum, autorka