Pokud si právě představujete, že tu budou nahromaděné temné brokáty a tajemně kouřové záclony, jakož i kožešiny pravé i umělé, nedá se říci, že byste se mýlili. Ale je to pouze jedna část celé skupiny. Noblesní potlačené barevné tóny a stříbřitý svit měsíce sem patří také.


Vzory a zdobení

Nový je přístup ke tkaninám jako takovým především v tom, že se nedbá úzkostlivě na dokonalý vzhled a ostrost vzoru. V této skupině najdeme stínové přetisky i různé zkreslené vzory, které odpovídají současnému estetickému trendu. Materiály, kterými se opět hodně čalounují židle pro jídelny, mají často pravidelné geometrické strukturální vazby, lehounké záclony zase naopak mohou mít stíny a zdánlivě opticky vystupující vzory. U závěsů je velmi oblíbený použitý, vybledlý vzhled. K dekoracím patří kroucené šňůry, velké střapce a lesk. Najdeme tu i prošívané a oboulícní tkaniny.


Kam s nimi

Jak už bylo naznačeno, potemnělé barevné tóny se nejlépe uplatní na čalouněných židlích, na které se hodí i prošívané materiály. Oboulícní tkaniny oceníme na závěsech, velmi jim sluší i zašlé barvy. V této skupině je také nepřeberná nabídka krásných záclon v unyle bledých, kouřových i mystických tónech. Obvykle se kombinuje bohatě zdobené s velmi jednoduchým.

I když se tato skupina kuchyně dotkne jen okrajově, je dobré znát všechny možnosti, které pro byt nabízí. Jsou v ní totiž opravdu krásné tkaniny, kožešiny i pleteniny a barvy, jako jsou soumračná modrá, temná burgundská, stříbřitá, zlatavá a středně šedá, interiéru navíc velmi sluší. A kuchyně s jídelnou nemusí být zrovna popelkou, kterou zdobí jen pár károvaných utěrek…Autor: Vladimíra Storchová | Fotografie: archiv autorky