Jako pozvánku na 13. ročník Designbloku, který se koná v Praze od 4. do 9. října, přijměte ohlédnutí za tím loňským, abyste si mohli udělat představu, co vás čeká.

Designblok má široký záběr, od nábytku přes svítidla po drobné předměty. Nedílnou součástí týdne je i móda, ale my přece jen dáváme přednost tomu, co se hodí do kuchyně...

Fantazie a funkčnost

Většina věcí, vystavovaných mladými designéry, naplňuje obě efka. Neotřelý přístup a schopnost opustit vyjeté koleje je příjemným osvěžením, pro které člověk rád odpustí nějaké drobné nedokonalosti v provedení. Z takové přehlídky si tedy můžete odnést (ano, dá se tu i nakupovat) něco, co jste marně hledali v obchodech a co osvěží vaši jídelnu nebo kteroukoliv jinou část bytu.

Někdy kreativita designéra pouze vtiskne novou tvář běžným předmětům, jindy i vyepší jejich funkci. V tomto směru zaujala studentka Jana Černá, která správně usoudila, že když nabízíme hostům nedělní bábovku, nemá každý chuť na stejně velký kus. Výsledkem je na pohled půvabná a co do velikosti porcí variabilní forma... Řemeslo na úrovni i dobré nápady předvedla i expozice VŠUP, ateliér Evy Eisler.

 


Retro je živé

Pokud se někomu z vás stýská po předmětech připomínajících staré dobré časy, můžete je najít i mezi mladým designem, protože inspirace minulostí je aktuální ve všech designových oborech. Ale minulost je zde pouhou inspirací - jen se podívejte zblízka na ty něžné retro skleničky!

Ti z vás, kteří by raději viděli léty prověřenou klasiku, se mohou vydat na zámek. V rámci oslav 150 let ohýbaného nábytku můžete až do konce návštěvní sezóny, tj. do konce října, vidět na zámku v Bystřici pod Hostýnem původně dočasnou výstavu s názvem „Odkaz Michaela Thoneta“, která byla pro velký zájem předělána na stálou expozici. Najdete tu krásné židle do jídelny z dob zakladatele Michaela Thoneta (1796-1871) i současnou produkci TON. Ten byl mimo jiné v loňském roce aktivním účastníkem Designbloku a při letošním předávání cen od Akademie designu ČR získal TON za svoji kolekci 2010 titul Výrobce roku.

 Autor: Vladimíra Storchová | Fotografie: archiv autorky