Člověk se vždycky nakonec musí nějak rozhodnout. Buď setrvá v teple svojí staré kuchyně, a vloží víc práce do její údržby, občas si zabrblá při čištění ploch a zásuvek, zdobených různými rýhami a držátky, jindy ho rozčílí hlasité bouchání dvířek, ale chce to tak.

Nebo by rád činnost v kuchyni zjednodušil na minimum, šilhá po těch funkčních, vymyšlených, tiše chodících, ale přece jen trochu studených.... Zkuste svůj pohled rozšířit.

Obrázky od výrobců jsou většinou strohé, aby se nenarušila čistota linií. Pak ale přijdete vy! Barvu do kuchyně dodává už samo jídlo, málokterá plocha zůstane ve vaší přítomnosti sterilně bílá. A do kuchyně patří i obraz, plakát, dekorativní keramika, váza a třeba i zelené bylinky...

Barevná světýlka

Dnešní sestavy se vydatně různě rafinovaně podsvěcují a prosvěcují, barvami se přitom nešetří. Můžete si dokonce vypomoci i sami a podsvítit si například panty.

Stačí na závěsy přimontovat malý válečkový adaptér illuxo (Mepla-Alfit), a při každém otevření se rozsvítí miniaturní reflektor s LED diodou, který zvládne osvítit prostor skříňky. Napájí se tužkovou baterií. Zajímavé světelné efekty dělají i miniaturní vestavné zářivky Magic s tenounkou v průměru čtyřmilimetrovou trubicí... Vy se teď ale inspirujte, jak se nově nasvěcovaly kuchyně na Eurocucině v Miláně.

Světelné linie v barvě duhy, malé pravidelně prosekávané průhledy, prosvícené sytou barvou zevnitř, všechno je dnes možné. A vypadá to velice pěkně. Svítí nejen sestavy, ale i některé kuchyňské doplňky, například hodiny, krabice, dózy. Když pak v souladu se základní barvou světla vyladíte i sklo a další kuchyňské náčiní, vaše kuchyně se najednou doslova rozzáří.

A její dokonalá funkce s tichými pojezdy, které vám při každém zavření netrhají uši, najednou vystoupí do popředí. Začnete oceňovat kvalitu té výkonné neosobní pomocnice, aniž by vás v kuchyni záblo. Na poličku před oči si ještě rychle pověste kelímek s bylinkami. Diodová světýlka nad nimi jim na tu dobu života v kuchyni, vymezenou vaším vařením, budou ke svěžesti stačit.

 

A co přístroje?

Každá kuchyně je navíc plná různých dalších pomocníků přes roboty, mixéry a kávovary po podnosy, nože, pracovní podložky. I ty můžou hrát barvami, nebo mohou být z osvědčeného teplého materiál – dřeva. A to je „trendy“ věčně. Víte co, u nových barevných věciček a krásného dřeva do kuchyně se sejdeme příště. Platí?


Vladimíra Storchová
Snímky: autorka a Salone Internazionale del Mobile Milano