Jsme zvyklí, že na stůl se kromě osení, vajíček, větviček mladé břízky a květin dostanou také žlutá kuřátka a zajíčci v různých i nepřírodních barvách. Ale slepice?

Ještě dřív, než vypukla vaječná krize, a slepice se stala hrdinkou našich snů, pronikla do světa designu a naparovala se všude, kde jen mohla. Už v loňském září se na pařížském veletrhu Maison&Objet skvěla na textilu, na porcelánu i sama jako taková v trojrozměrném provedení ze všech možných materiálů.


Lidové i designové předměty

Dekorativních figurek se našlo víc, kromě slepic všech možných velikostí je už pár sezon citelná obliba ostatních ptáčků (konec konců, slepice je také pták), a všeobecně rozkvetlé přírody jako takové. Snad že v době krize hledají designéři něco optimistického, co by si lidé rádi přinesli domů, aby si pozdvihli náladu? Těžko říci, ale určitě čerpají v lidových kulturách i v moderním umění. A právě tato výseč drobností pro interiér je pro čas velikonočních svátků jako stvořená.

Najdou se ovšem i celé kolekce, které vzdávají hold jaru (například Villeroy&Boch, Leonardo apod.), můžete mít jídelní servis plný jara, i jemné střízlivé sklo, misky, připomínající hnízda i dekor na porcelánu, kropenatý jako….. jako vejce či rovnou slepička.

 

A co vejce?

Prý se letos zdobit nebudou, slýchávám hodně. Mám pro toto řešení pochopení, ale bez vajíček to jaksi není ono. Tak si třeba ta vejce zkuste vyrobit sami a pak ještě načančat. Můžete si také koupit vajíčko skleněné, keramické, proutěné, nevýhoda je jen v tom, že se nedá sníst. Zato vám vydrží hned několik svátků a to je velmi ekonomické, nemyslíte?Autor: Vladimíra Storchová | Fotografie: Maison&Objet