Textil není jen obtížným lapačem prachu, který je dobré z domácnosti vymýtit. To je pochopitelné u alergiků, ale jinak dost těžko. Právě textilem můžeme poměrně levně inovovat, sjednocovat, a také chránit. Ano, textil má i svoje dobré, užitečné a osvědčené funkce.

 

Stínit a chránit

Okno před ostrými slunečními paprsky samozřejmě mohou dobře ochránit i jednoduché nebarevné rolety, ale s některými závěsy je zase mnohem větší legrace.

Výrazný a veskrze moderní vzor, jaký dokáže například finská Marimekko, se k současným strohým liniím kuchyňských sestav vyloženě hodí a okamžitě udělá z jednoduché funkční místnosti útulný prostor, kde se lidé rádi shromažďují.

 

Ubrusy se dříve automaticky dávaly především proto, že stoly se vyráběly výhradně ze dřeva, a dřevo skvrny od mastnoty a jídla ochotně přijme, ale už nepustí.

Dnes si mimo slavnostní chvíle vystačíme třeba jen s prostíráním, ale velice se přimlouvám, aby bylo lněné či bavlněné, nikoliv umělohmotné. To si váš stůl nezaslouží, a pračka i dnešní prací prostředky si se lnem a bavlnou umí poradit, s údržbou se moc mučit nebudete…

Hřát a tlumit

Závěsy místnost zároveň zateplují, tlumí průvan. No, a pod jídelním stolem by správně vždycky měl být koberec, aby stolovníkům bylo teplo od nohou. Také pak k sousedům pod vámi nedoléhá nepříjemné šoupání židlí po holé podlaze.

 

A když už jste zastáncem současných stolů z moderních materiálů, a stolujete bez textilu, můžete zvýraznit čisté linie skla, kovu apod. tím, že je podložíte kobercem, od kterého se bude stůl dobře odrážet.

I koberce mají dnes neotřelý a zajímavý design. Jasná zpráva je prostě tato: Textil žije, jsou ho plné veletrhy, a zcela suverénně se do příbytků vrací. A pro vaši nejčerstvější informaci se podívejte na obrázek z pařížského veletrhu Mason&Objet: nabízí vám jednu z aktuálních barevných skupin. Něžné, že ?!

 

Vladimíra Storchová