Nerezová sestava

Nerezový blok tvořený volně stojící lednicí, rozměrným sporákem a odpovídající digestoří nelze přehlédnout. Ačkoliv je vestavěný do výklenku, rozhodně není nenápadný, naopak, je jakýmsi středobodem architektonického řešení interiéru. Zásluhu na tom má především hedvábný lesk broušeného nerezového povrchu celé sestavy. Neobvyklého efektu dosáhl deisgnér atypickým krytem na digestoř, který opticky spojil lednici, sporák a horní část výklenku do jednoho působivého celku. Velké hodiny s tradičně řešeným ciferníkem jsou už jen dokonalou třešinkou na dortu.

 

Velkorysý ostrůvek

Ostrůvek dvojnásobné hloubky nabízí uprostřed kuchyně opravdu velkolepou plochu, ze které je vše potřebné na dosah ruky. Je naprosto univerzální: poskytuje plochu pro práci, odkládací plochu a místo pro příležitostnou konzumaci. Moderní, čistý výraz mu dodává kompozitní materiál desky v působivé nadstandardní tloušťce. Naopak příjemně tradiční vzhled získal s masivním dřevem dvířek. Objemnou hmotu ostrůvku výrazně opticky odlehčuje pískované sklo výplní.

 

Skleněné police

Protože kuchyně není nijak zvlášť prostorná, poradil si designér s problematikou ukládání nádobí originálním způsobem. Využil atypicky velkých oken, která sahají od stěny ke stěně a od podlahy ke stropu, a zalévají tak nevelkou místnost přemírou denního světla. Mohl si tedy dovolit zabudovat před ně atypický systém regálů se skleněnými policemi na nejčastěji používané sklo a nádobí. Nosná kovová konstrukce je velice subtilní, díky čemuž působí elegantně a křehce.

 

 

Prostorová rezerva

Poměrně velký prostor v centru místnosti zabral ostrůvek, u kterého se odehrává většina zásadních činností při přípravě jídla. Celý stavební výklenek obsadil sporák s digestoří a volně stojící lednicí. Úložné prostory v materiálové kombinaci sklo a kov vložené do oken působí spíše jako křehká dekorace, ač jsou funkční a praktické. Přesto designér v kuchyni nalezl ještě odkládací plochu, na které mohou být trvale postavené kuchyňské roboty a spotřebiče, aniž by překážely při práci.

 

Doplňky?

Doplňky v této originální a chytře řešené kuchyni nejsou potřeba. Jejich roli převzaly užitkové předměty, které do kuchyně neodmyslitelně patří: servírovací a jídelní nádobí, pánve na čistě bílém pozadí keramického obkladu, drobné kovové pomůcky zavěšené na boku lednice nebo kulatý podnos s lahvemi vína. Jasné, přehledné a funkční rozdělení kuchyně do jednotlivých materiálově odlišených zón pro ně vytváří to nejlepší, přirozené pozadí. V tomto kontextu vypadá dekorativně i ledabyle pohozená utěrka.

 

Skromné dekorace

Opravdové dekorace jsou tu vlastně jen dvě. První z nich jsou hodiny, které kralují nerezové sestavě spotřebičů ve výklenku. Tvoří symbolický střed celé kuchyně a vnášejí do vaření řád. Druhou dekorací je nahodile poskládaná koláž obrázků, pohlednic a vzkazů, připevněná magnety ke dveřím lednice. Barevné nádobí na skleněných policích ozařované denním světlem působí jako půvabná křehká dekorace, ač to možná nebyl původní záměr. Kuchyni by každopádně slušela živá květina, která se možná ukrývá mimo záběr objektivu…

 

Sporák

Kdo rád a často vaří pro početnější rodinu nebo přátele, jistě ocení velký sporák. Léty prověřenou klasikou je výkonný sporák značky SMEG, který prodává www.spotrebice.cz. Široký model s označením A2D6 – Retro nabízí šest plynových vařičů a dvě oddělené pečicí trouby.

Cena: 83 862 Kč

 

 

 

 

 

 

Lednice

Volně stojící, nadstandardně široká lednice vzhledově i kapacitně odpovídá rozměrnému sporáku. Pro dokonalý vzhled celé sestavy pojaté v nerezovém plechu je ideální model s hladkými dvířky a zapuštěnými úchytkami, které jsou navíc bezpečnější. Velmi elegantní model CANDY CRCS 5172 prodává www.mall.cz.

Cena: 7990 Kč

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hodiny

Nástěnné hodiny jsou v kuchyni doslova nepostradatelné. Pokud jsou navíc vybrané s citem pro styl celého interiéru, mají šanci stát se pověstnou „třešničkou na dortu“. Hodiny Nextime o průměru 52 cm koupíte na www.designove-hodiny.cz.

Cena: 2399 Kč

 

 

 

 

 

Tác

Kulatý tác najde v kuchyni vždycky uplatnění. Pokud se na něm zrovna neservírují jednohubky, poslouží jako přehledný příruční bar. Nerezový podnos GROGY o průměru 38 cm prodává IKEA.

Cena: 349 Kč

 

 

Barová židle

Do kuchyně kombinující kov a dřevo se nejlépe hodí podobně řešené doplňky. Barová židle VIG od firmy KARE je neotřelá a současně velmi elegantní.

Cena: 3890 Kč

 

 

 

 

 

 

 

 

Sklenice

Barevné sklenice působí na otevřených policích velmi dekorativně. Dvojnásobný efekt dosáhneme, pokud je vystavíme na skleněné police zabudované mezi okenní ostění. Procházející světlo je doslova rozzáří. Do neutrálně laděné kuchyně můžeme vybírat barvy bez omezení, jen podle své chuti a nálady. Ručně vyráběné sklenice FABULOS o objemu 30 cl dobře doplní jednobarevná sklenice z řady DIOD o objemu 25 cl. Oboje prodává IKEA.

Cena: 59 a 39 Kč

 

 

 

 

Úchytky

Ačkoliv kuchyně působí díky nerezové sestavě ve výklenku velmi moderně, ostrůvek je pojatý spíše tradičně. Na dřevěných dvířkách decentně zdobených rámečkem se skvěle vyjímají úchytky SVEP z IKEA.

Cena: 129 Kč/2 kusy
 

 

 

 

Představili jsme vám zajímavý interiér, ale uznáváme, že nákup stylového sporáku za více než osmdesát tisíc korun je nad možnosti většiny z nás. Ale co kdybyste vyhráli 100 000 Kč? To byste si mohli koupit sporák, který by vám všichni záviděli, ale zbylo by i na stylové doplňky. Proto neváhejte!

Extra soutěž v časopise Překvapení:

Celoroční hra o víc než MILION KORUN!

Komu by se nehodily peníze, díky kterým zásadně vylepšíte svůj rodinný rozpočet, dopřejete si úžasnou dovolenou nebo si zvelebíte své bydlení? Každý měsíc můžete v Překvapení vyhrát 100 000 Kč a záleží jen na vás, za co peníze utratíte! 

Jenom v časopise Překvapení můžete vyhrát 100 000 Kč každý měsíc!

Jak vyhrát 100 000 Kč za měsíc LEDEN?

  • Extra soutěž Každý měsíc 100 000 Kč má 12 kol. Začíná v lednu 2012 v Překvapení č. 3 a potrvá až do prosince 2012.
  • Překvapení č. 3 vychází 16. ledna, pravidla a pokyny ke hře najdete na str. 9.
  • Každý měsíc získá jeden šťastný výherce, který splní podmínky soutěže, finanční výhru 100 000 Kč. Celkem tedy během celého roku rozdáme 1 200 000 Kč! Upozornění: Finanční výhry podléhají dani 15 %.
  • Informace k soutěži najdete také na www.prekvapeni.cz

 Autor: Ing. arch. Veronika Haroldová | Fotografie: www.isifa.com, prodejci