Pozvánka proto dneska zní: svět židlí na letošním milánském veletrhu. Zdálo by se, že na židli už se nedá absolutně vymyslet nic nového. Není to pravda, stejně jako je pravda, že se stále na ní dá hodně zkazit. Opěradlo, které se vám zařízne do zad, sedák, který za chvilku nepříjemně tlačí, je toho víc. I proto je velmi ošidné chválit a doporučovat židli, na které jste si chvíli neposeděli.

Ukážeme si aspoň několik designových kousků, kterým věnovali svou pozornost, čas a um docela významní designéři a značky. Když například něco nabízí Cappellini, měla by to být záruka kvality a pak zřejmě i pohodlného sezení. Zajímavá je zvolená barevná škála kolekce, i to, že taková značka myslí na skladnost, a připraví židle stohovatelné. Nejkrásnější ale je na Tate krásně vytvarované a ohýbané dřevo sedáku. Dřevo vůbec je v kurzu, a židlí, které jsou celé z tohoto materiálu, nebo z něj mají aspoň část, hodně přibylo. Opojení plastem naopak zase trochu pominulo, to ale neznamená, že byste v této škatulce nenašli něco pěkného, Podívejte se třeba na novinku značky Pedrali - židli Ara. Je celoplastová, hodí se proto i pro letní venkovní stolování, ale rozhodně svou elegancí neudělá ostudu ani v kuchyňském interiéru. A protože značku Pedrali u nás prodává Alax, můžeme rovnou dodat, že si jí s područkou můžete pořídit za 2280, bez područky za 1770 korun.


Určitě nemůžeme vynechat čalouněné židle. S těmi dávnými těžkými židlemi, které stávaly u stolu v pokoji, už moc společného nemají. Lehké, měkké či strukturované textilie se kombinují se dřevem, kovem ba i plastem. Když se pro čalouněnou židli rozhodne takový designér, jako je Luca Nichetto, je to paráda. Jeho Flap s područkou i bez ní či Lepel čalouněná i kožená se dá použít v bytě kdekoliv, všude bude vypadat dobře. A prohlédněte si dobře i věci značky Miniforms, dává prostor mladým autorům.


Ale vraťme se na začátek. I sebekrásnější židle vás omrzí, když na ní nevydržíte bez vrtění a nepříjemných pocitů delší dobu sedět. Proto si nejdřív vyberte očima, co se vám líbí, a pak posedávejte a zkoušejte. Vždyť dobrý design – to je krása a funkce v jednom, že.Autor: Vladimíra Storchová | Fotografie: archiv firem