Letošní ročník milánského veletrhu byl již padesátý v pořadí a všichni se na něj důkladně připravovali po celý rok. Pro velkou část výrobků znamená kladné přijetí na veletrhu možnost přejít do sériové výroby a dostat se tak k velkému množství uživatelů.

Součástí veletrhu sice letos nebyla sekce zaměřená na kuchyně, která se koná jen jednou za dva roky, přesto mnohé naznačovalo, kam se bude vývoj ubírat. Období nerezu a skleněných ploch definitivně odzvonilo a přišel čas lehkosti, oblých tvarů a přírodních materiálů. Zachována však byla minimalistická podoba kuchyňských skřínek se skrytými úchyty. Jestli se tento trend udrží, či bude pozměněn, zjistíme až za rok na dalším ročníku veletrhu Eurocucina, zatím si tak můžeme vybrat nějakou z nových žídli k jídelnímu stolu.

 

Zlehka a na dřevo

 Židle je vděčným objektem, jehož pomocí může designér vyjádřit svůj názor. Na rozdíl od skříně nebo knihovny poskytuje i při respektování ergonomie a stability dostatek prvků a detailů, které lze přepracovávat. Pro letošní rok se tvůrci jednoznačně rozhodli, že židle musí být lehká. Nebo přinejmenším lehce působit. Nohy židlí se proto ztenčily stejně jako sedáky. Z materiálů se nové módě musel nejvíce podřídit kov, který se používá v nepatrné tloušťce na kostry židlí a podpěrky. V podstatě pouze vykresluje obrysy nábytku. Pokud se u některého kusu nalézalo větší množství kovu, například na sedáku, byl zjemněn velkými otvory. Tímto síťováním se opticky blížil spíš proutěnému nábytku než tradiční představě o kovovém.

 

 

Hlavní roli hrálo dřevo, nejčastěji v kombinaci s plasty. Dřevěné části, nohy nebo sedáky, měly jednoduché tvary, aby vyniklo přírodní zbarvení a kresba dýhy. Mezi plasty převládaly pastelové tóny, u křiklavějších odstínů bylo využito průsvitnosti materiálu. Používané barvy se nejčastěji pohybovaly od neutrální šedé různé sytosti, hnědé a béžové po mix modrých a zelených pastelek. Ať někomu tento styl nábytku vyhovuje, nebo ne, nedá se mu odepřít jediné. Je velmi elegantní. Jestli se uchytil u publika, zjistíme za rok na dalším ročníku milánského veletrhu nábytku.

Text: Daniela Opočenská
Foto: Calligaris, Kartell, VitraAutor: Daniela Opočenská | Fotografie: Calligaris, Kartell, Vitra