Výrobci budou mít zřejmě svoje, a nejspíš dost přesné informace, protože od tohoto typu výrobku vůbec necouvají, naopak. Nejspíš to bude tím, že v klasicky uspořádaných bytech žije pořád ještě hodně rodin, i tím, že nové generace opět přicházejí na to, jak milé a kouzelné je společné posezení u kuchyňského stolu.

A dnešní děti bez ohledu na současný design a styl si stejně, jako kdysi jejich rodiče, přistrčí k ploše, kde někdo z rodiny právě chystá dobrotu, právě tu kuchyňkou židli, aby mohly „pomáhat“.

Klasika i avantgarda

Je až překvapivé, kolik jednoduchých dřevěných židlí a jejich různých variant na klasiku se stále nabízí a vyvíjí pro současný trh. Dřevo se tradičně i méně obvykle ohýbá a tvaruje, a také různě doplňuje.

Jednou dominuje ve vysoké kvalitě, jindy dostane lakovaný kabátek. Kombinuje se s kovem, textilem, luxusně také s kůží, a není výjimkou trojkombinace – například dřevo, textil, kov.

Samozřejmě jsou tu i další bezdřevé varianty židlí: Kov, plast, kov s plastem, kov a textil či kůže, nebo její napodobenina. A jindy pro jistotu nabídne značka hned dvě varianty jednoho vzoru vedle sebe: dřevěnou i plastovou židli.

Zatímco u dřeva se sází na kvalitu a eleganci (nemusí to ale platit vždycky), možná i jistou nadčasovost, u plastů návrháři často pustí fantazii na výlet.

 

Jde přece o židle, které se uplatní hlavně v mladém bydlení i neformálním interiéru. Jsou hravé, mohou mít neobvyklé tvary a design, a vnášejí do bytu humor a jiskru. Určitě!

Vždyť u kolekce plexisklových krásně ujetých židlí MyChair značky Alba, prezentované v expozici 100% Made in Italy byla nálada úžasná.

 

 

Barevnost neškodí

Interiéru kuchyně, který bychom měli držet poměrně strohý a především funkční, prospějí určitě barevné akcenty. Lakované dřevo, různé kombinace s jinobarevnými textilními sedáky či už zmíněné plastové solitéry to zvládnou.

I tak ale by měla být průvodní vlastností zvolené židle dobrá stabilita, a jistá fortelnost, která zaručí, že nepůjde o výrobek jen na pár použití.

Na letošním milánském veletrhu byly vystaveny celé velké barevné kolekce židlí ze dřeva i plastu. Dominovaly odstíny poměrně jasné červené, někdy šly až k oranžovým tónům. Dál se objevovala příjemná jarní zelená a její valéry, občas nebesky modrá a teplá žlutá, doplňovaly je neutrály v bílé a černé. Dřevo ale také často zůstává přírodní s poměrně výraznou kresbou.

 

Vladimíra Storchová
Foto autorka a SIM Milano