Pravidlo č. 1: Snadné mytí a obsluha

Kuchyňské roboty nejrůznějších typů, tvarů a velikostí velmi často končí zastrčené na dně skříněk, kde se na ně jen práší. Důvodem bývá náročná údržba, komplikovaná obsluha a umývání tisíce součástek – práci se složitým robotem si při představě zdlouhavého mytí nakonec každý rozmyslí a třeba cibuli si naseká raději ručně. Pokud nechcete takhle dopadnout, vybírejte takový přístroj, který lze snadno obsluhovat, jednotlivé díly lze mýt v myčce a není příliš velký na to, aby mohl mít své stálé místo na pracovní desce nebo někde blízko po ruce.

 

Praktický robot je snadno rozložitelný a většinu dílů lze mýt v myčce. Klikněte pro větší obrázek!Pravidlo č. 2: Silný motor

Velmi důležitým faktorem je při výběru výkon motoru. Na něm závisí jak velikost míchacích nádob, tak práceschopnost a bezproblémový chod celého přístroje. Počítejte s tím, že zpracování hustých směsí, jako je například těsto nebo mleté maso, vyžaduje motor o dostatečném příkonu (alespoň 500 až 800W). Další výhodou silného motoru je to, že se na rozdíl od slabších »kolegů« nepřehřívá a není třeba při práci dělat přestávky.

 

Pravidlo č. 3: Kvalita a záruka

U všech spotřebičů s motorem, které jsou často namáhány, má smysl investovat do značkového přístroje. Nejen, že zpravidla bývají výkonnější a méně poruchové, ale v případě, že se přece jen něco pokazí, není problém s uznáním reklamace a záručním servisem. Délka záruky, která u kvalitních spotřebičů často převyšuje povinné dva roky, také poukazuje na to, že výrobek je vskutku kvalitní. Nehrozí tedy, že si koupíte věc, která se po pár týdnech odporoučí.

Příkon motoru alespoň 500 W by měl být samozřejmostí. Klikněte pro větší obrázek!

Pravidlo č. 4: Funkčnost a univerzálnost

Čím »chytřejší« přístroj bude, tím snáze se bude ovládat a častěji ho budete používat. Moderní přístroje si poradí s různými typy surovin, samy poznají, o kterou potravinu jde, a bez vaší asistence zvolí optimální program, který ji zpracuje. Všestranné využití je výhodou, ale na druhé straně nemá smysl si pořizovat superuniverzální robot, když víte, že většinu funkcí nevyužijete. Mnohem výhodnějším řešením je koupě takového přístroje, který se prodává v základní verzi a k němuž lze časem dokupovat další vybavení.

Investice do kvalitního robota se vyplatí. Klikněte pro větší obrázek!  K některým robotům lze dokoupit celou řadu nejrůznějšího příslušenství; k tomuto typu např. šlehač na zmrzlinu, nástavec na lisování ovoce, mlýnek na koření či přídavný kotouč na hranolky. Klikněte pro větší obrázek!

 

Co všechno by měl zvládat kvalitní robot?  

  • Mletí masa alespoň na tři stupně hrubosti
  • Zpracování tekutých surovin
  • Přípravu těsta
  • Krájení, sekání, strouhání, mixování, drcení ledu
  • Automatickou regulaci výkonu motoru podle stupně zatížení
  • Samozřejmostí by měla být také pojistka proti přehřátí
  • Praktické přísavné nožičky udrží spotřebič na místě

 

 

Text: Anna Menoušková

Foto: http://www.consumer.philips.com/, http://www.ceskadomacnost.cz/, http://www.dvorsky.cz/, http://www.eeeelektro.cz/, http://www.profimedia.cz/