Plánujeme do našeho bytu novou kuchyňskou linku. Potřebovala bych poradit s barevností linky, obkladů a desky. Bude do písmene L, podobně jako nyní. Lednice i mikrovlnná trouba zůstanou bílé, pravděpodobně i trouba, varná deska bude indukční z černého skla. Líbí se mi vanilkové kuchyně v lehce venkovském stylu v kombinaci s dubem nebo olší, ale nevím, jestli se vanilka hodí k bílým spotřebičům. Také se mi líbí javor nebo olše, dub. Vzhledem k financím musíme volit laminát. Dřez chceme granitový, takže je třeba určit barvu. Pečicí trouba bude ve výši pasu, nad ní MWT, vedle v rohu místnosti u dveří lednice, jinak bude souvislá linka. Myčka bude s integrovaným panelem.

Děkuji za radu,
Veronika Piterková

Architektka radí:

Bílé spotřebiče

Pokud zůstanou v kuchyni z větší části stávající bílé spotřebiče, opravdu se vedle dvířek v barvě vanilky příliš dobře vyjímat nebudou. Možnosti řešení jsou v zásadě dvě. Jestliže jste rozhodnutá pro vanilku a nechcete se jí vzdát kvůli spotřebičům, pořiďte je nové - buď nadčasově elegantní s nerezovým povrchem, nebo v retro stylu v krémovém laku. V tomto rozhodnutí zřejmě sehraje zásadní roli stáří stávajících spotřebičů. Pokud jsou na hranici životnosti, barevnost kuchyně bych jim nepřizpůsobovala a v nejbližším období je postupně vyměnila za nové. Pokud jsou spotřebiče zánovní, stojí za to uvažovat o bílé kuchyni.


Bílá kuchyně

Bílé spotřebiče vypadají dobře pouze v jediné kuchyni, a to v bílé. Ideálně se k nim hodí mladistvý moderní styl kuchyně s hladkými matovými dvířky, která oživují jasné, veselé barvy obkladů a doplňků. Ale mohou úspěšně fungovat i v bílé stylové kuchyni. Rozhodně se ovšem vyhněte složitým obloukovitým nebo kaskádovitě profilovaným řezbám a raději volte jednoduchá rámová dvířka s hladkou výplní, maximálně zdobenou svislými zářezy naznačujícími jednotlivé prvky. Čistě nebo měkce lomená bílá bude na lakovaných dvířkách v kombinaci s bílými spotřebiči vypadat přirozeně a masivním dřevem ji lze doplnit stejně dobře jako vanilku.

 


Dřevo, nebo laminát?

Zmiňujete se o tom, že z finančních důvodů asi budete muset zvolit laminát. Tomu bych se opravdu snažila vyhnout, což lze jedině uvážlivým výběrem vhodného dodavatele. Např. IKEA má díky masivním odběrům ve své nabídce kuchyně za výrazně nižší ceny než běžná kuchyňská studia. Porovnala bych proto cenové nabídky od jednotlivých dodavatelů a preferovala možnost získat za výhodnou cenu kvalitní materiály - masivní dřevo nebo standardně lakovaná stylová dvířka. Laminovaná dvířka působí v dřevodekoru se stylovou profilací uměle a nepřirozeně – jejich místo je nanejvýš ve startovním bytě studentského páru, kde se objeví v podobě hladkých desek.


Horní skříňky

S ohledem na stávající bílé spotřebiče doporučuji řešit sestavu vysokých korpusů s lednicí, pečicí a mikrovlnnou troubou v bílém matném laku. Na ni přirozeně naváže spodní část kuchyňské linky ve stejném dezénu, kterou přirozeně oživí pracovní deska z masivního olejovaného dřeva. Aby horní skříňky nepůsobily příliš mohutně, přimlouvám se za jejich maximální prosklení. Tabulky čirého skla efektně rozčlení dekorativní dřevěné příčle v barvě dvířek. Odlehčení horní pasáže zajistí otevřené police, na kterých se efektně zopakuje dřevo pracovní desky. Útulnou a intimní atmosféru zajistí po setmění osvětlení vnitřního prostoru skříněk.


Pracovní deska

Pokud bude kuchyně řešená v měkce bílém laku s bílými spotřebiči, nejlépe ji doplní dřevěná masivní deska. Olše s teplým, lehce narůžovělým nádechem se mezi zmiňovanými dřevinami hodí nejlépe k vanilce. Pokud bude kuchyně bílá, doporučuji do kombinace dub. Je nadčasově elegantní a jeho krása s bílou dokonale vyzní. Javor je příliš světlé, nevýrazné dřevo, které nebude kontrastní ani s vanilkou, ani s bílou, takže výsledek bude působit mdle a fádně. Pokud z praktických důvodů zvolíte laminátovou desku, mohl by na ni efektně navázat obklad stěny ve stejném dezénu, pouze v menší tloušťce. Zajímavé řešení dodá stylové kuchyni svěží výraz.


Granitový dřez

V dubové desce se bude dobře vyjímat granitový dřez ladící s použitými materiály. Může být buď světlý - bílý event. krémový, podobně jako dvířka kuchyně, nebo naopak tmavý - hnědý, v odstínu, který nejlépe souzní s odstínem použitého dřeva. Jako zajímavou alternativu bych k bílým spotřebičům v bílé kuchyni zvážila klasický porcelánový dřez. Je velmi praktický, protože je zpravidla nadstandardně velký a hluboký, přičemž kuchyni ve venkovském stylu výborně doplní. K verzi vanilkové kuchyně s nerezovými spotřebiči bych volila nerezový dřez. Pokud budete trvat na granitovém, mohl by mít šedý odstín blízký nerezu.

Inspirace: 

Kuchyně LINDIGO Kuchyně Lindigo z IKEA má efektně frézovaná dvířka, která odkazují hlouběji do minulosti. Lépe vypadá kuchyně s jednoduchými dvířky ADEL bílá nebo STAT krémová. Tato fotografie ale dobře ilustruje, jak působivé je spojení bílých dvířek kuchyně s masivním dřevem pracovní desky.

 

 

 

 

 

Kuchyně STAT – Kuchyně STAT svým designem evokuje venkovská dvířka, vyráběná původně z jednotlivých prkýnek. Díky tomuto detailu působí více venkovsky než městská kuchyně ADEL v bílém laku. Krásná je ovšem její krémová barevnost, se kterou dokonale ladí spotřebiče v retro stylu.

 

 

 

 

 

Horkovzdušná a mikrovlnná trouba – do krémové kuchyně s nejlépe hodí spotřebiče ve stejném odstínu. Horkovzdušná trouba DATID OV8 i mikrovlnná trouba DATID MW6 v retro stylu a krémovém laku tvoří krásnou a funkční dvojici, která do kuchyně STAT dokonale zapadne.

 

 

 

 

 

 

 

ADEL – fotografie ilustruje jednoduché členění dvířek kuchyně ADEL, zde v provedení z dubu ( k dispozici je i v bílém laku). Tento design sice odkazuje k venkovské kuchyni, ale díky jednoduchému rámečku ho lze stejně dobře použít i ve městě.

 

 

 

 

 

Potřebuje vaše kuchyně změnu? Je nová, ale něco jí chybí a vy nevíte co? Pošlete nám několik fotografií celku vaší kuchyně, nejlépe focené z jednoho rohu a pak z druhého, abyste zabrali co největší plochu kuchyně. Připište pár řádků a zbytek nechte na naší architektce. Posílejte na adresu truksova@kuchyne.czAutor: Ing. arch. Veronika Haroldová | Fotografie: Ikea, Veronika Piterková