Materiálové řešení

Materiálové řešení nové kuchyně v nově zrekonstruovaném bytě je laděné do neutrálních odstínů, oživených dřevodekorem. Světlá dlažba v chladném pískovém odstínu dobře ladí s keramickým obkladem za linkou. Od nich se jemně odráží dvířka kuchyně z laminátových desek se světlým dřevodekorem. Aby řada horních skříněk nepůsobila příliš mohutně, je odlehčená prosklenými dvířky osazenými v subtilním hliníkovém rámečku. Hliníkové úchytky svým strohým tvarem podtrhují moderní výraz kuchyně. Všechny materiály k sobě vzájemně ladí a celek působí harmonicky.


Pracovní deska

Jediným sporným materiálem v kuchyni je ořechový dekor pracovní desky. Ke světlé podlaze, obkladu a dvířkům kuchyně se sice hodí dobře, ale v blízkém sousedství dveří už tak přesvědčivě nepůsobí. Teplý odstín dřeva vstupních dveří si bohužel s chladně elegantní barevností kuchyně příliš nerozumí. V tomto kontextu by bylo vhodnější se dalšímu dřevodekoru raději vyhnout a zvolit pro pracovní desku uni-barvu nebo jiný dekor. Ačkoliv krémová nebo písková deska by ladila s barevným konceptem, tmavě hnědá nebo antracitová do něj vnesou potřebný kontrast.


Výmalba

Podobně jako materiál vstupních dveří, ani odstín výmalby s kuchyňskou linkou příliš neladí. Jasná a sytá žlutá se hodí spíše do dětského pokojíčku než do moderní obytné místnosti, jejíž součástí je kuchyně v chladných, elegantních odstínech. K těm by se ideálně hodila měkce lomená bílá, krémová nebo písková výmalba v zesvětleném odstínu keramického obkladu. Světlé a uměřené pozadí kuchyni rozzáří a nechá naplno vyznít její půvab. Citlivé sladění výmalby s použitými materiály povede k posílení harmonie, která se z kuchyňské linky rozšíří na celý interiér.

 


Doplňky

Protože kuchyně je vybavená uzavřenými skříňkami, postrádá příruční otevřené odkladní plochy. Jejich roli mohou sehrát různé praktické systémy modulových závěsných lišt doplněné speciálními díly, jako například odkapávačem umytého nádobí, podpěrou pro otevřenou kuchařskou knihu, nádobou s čerstvou pažitkou nebo poličky s kořenkami. Druhou možnost představuje mělká průběžná polička instalovaná pod horní řadu skříněk, na které najdou své místo denně používané potraviny (káva, čaj, cukr) spolu s drobným nádobím (šálky na kávu, misky, malé talířky).


Dekorace

Protože kuchyně je hotová a funkční, není na ní co měnit. Při jejím zařizování a vybavování proto zůstává zásadním úkolem především vkusné doplnění nádobím, sklem a doplňky, které s ní nebudou v rozporu. Jednoduché linie a moderní materiály vyžadují nádobí i sklo ve stejném stylu (ručně malovaná keramika ani jakostní dekorativní porcelán nejsou dobrou volbou). Rozhodně je třeba se vyhnout rozestavování suvenýrů a drobností na horní skříňky - roli dekorace zvládne sehrát jedna nebo dvě zajímavě barevné či tvarované mísy, případně doplněné skleněnou vázou.

 

Potřebuje vaše kuchyně změnu? Je nová, ale něco jí chybí a vy nevíte co? Pošlete nám několik fotografií celku vaší kuchyně, nejlépe focené z jednoho rohu a pak z druhého, abyste zabrali co největší plochu kuchyně. Připište pár řádků a zbytek nechte na naší architektce. Posílejte na adresu truksova@kuchyne.czAutor: Ing. arch. Veronika Haroldová