Fungující dispozice

Klíčem k rozsahu plánované změny je funkčnost stávající dispozice. Z fotografií je zřejmé, že lednice se spížní skříní jsou situované naproti lince. Jejich vysoké a objemné hmoty jsou vhodně potlačené sloučením do společné vysoké vestavby, z boku odlehčené otevřeným policovým dílem. Na protější pracovní zóně kuchyně by se ovšem našlo hned několik detailů volajících po změně. Vedle sporáku chybí alespoň minimální odkladní prostor, který by současně zajistil komfortnější obsluhu varné desky i trouby. Dřez uprostřed linky zbytečně tříští linku na dvě poloviny a zmenšuje pracovní plochu.


Lednice a spížní skříň

Dispoziční sloučení hmot lednice a spížní skříně bylo rozhodně správné a ve stávající barevné verzi na sebe bílá lednice nijak neupozorňuje. Pokud se bude měnit barevnost kuchyně a bílá z ní vymizí, stálo by za to nahradit volně stojící lednici efektnější plně vestavěnou. Zkosený boční díl s otevřenými policemi dýchá postmodernismem 80. let a působí poněkud těžkopádně. V souladu s dnešními trendy lze tento sporadicky využitý prostor zastavět třetím vysokým korpusem s horkovzdušnou nebo parní a mikrovlnnou troubou, prakticky vestavěnými do výše očí.


Kuchyňská dvířka

Pokud má majitelka kuchyně v oblibě výrazné barvy a červená ji během let neomrzela, může u ní zůstat. Moderní výraz získá sestava s plnými hladkými dvířky, kterým dodá na zajímavosti vysoce lesklý povrch. Protože červená je velmi intenzivní barva, potřebuje pevně vymezený prostor a odlehčení dalšími materiály. Zde to původně byla bílá, kterou mohou nově nahradit nadčasově elegantní materiály: přírodní dřevo, nerezový plech a pískované sklo. Spodní korpusy s plnými červenými dvířky odlehčí kompletně prosklené horní skříňky s navazujícími otevřenými policemi.

 


Obklad stěny

Zrcadlový obklad je vtipný a kdysi zajímavě osvěžil zvolenou barevnou kombinaci. Kromě toho, že je v náročném kuchyňském provozu nepraktický a velmi náročný na údržbu, bohužel není ani celistvý. Moderní kuchyni lze doplnit stejně efektně mnoha jinými způsoby. Zrcadlo může nahradit skleněná nebo keramická mozaika se zrcadlovým povrchem. Kuchyni rozsvítí a prozáří její odlesky a hustá síť spár je milosrdnější k drobným nečistotám. Praktické řešení představuje bezespárový obklad laminátovou deskou s dezénem hliníku, luxusně působí také nerezový plech.


Pracovní deska

Pokud padne volba na lesklou červenou kuchyni, nejlépe ji doplní dřevěná deska. Proteplí lehce chladný a neosobní výraz vysoce lesklé fólie, kterému dodá osobitost a přirozeně naváže na materiál podlahy. Volit lze mezi odolnou, levnou a praktickou laminátovou deskou s dekorem světlého dřeva a spárovkou z masivních dřevěných špalíků. Tu je nutné povrchově ošetřit olejem – pravidelné broušení a napouštění odstraní větší nečistoty a škrábance. Odměnou je působivý kontrast kresby přírodního dřeva s vysokým leskem fólie.


Roztříštěné drobnosti

Moderní kuchyně je synonymem pro upravenou, čistě působící kuchyni, která by neměla být zahlcená příliš mnoha drobnostmi. Této kuchyni by rozhodně prospěla radikální redukce otevřených polic a předmětů na nich, ať už se jedná o dekorace nebo funkční kuchyňské doplňky. Také samolepky na stěně u digestoře zbytečně shazují celkový dojem. Prázdná místa, kterým dekorace sluší, však v této kuchyni neexistují. Ani malý ručně tkaný kobereček s rozměry rohožky do kuchyně nepatří - opticky tříští podlahu a zbytečně tak zmenšuje nepříliš rozlehlou místnost.

 

Architektka radí:

Červená kuchyně 1 a 2 z IKEA

Na obou fotografiích je červeno-bílá kuchyně v moderním hávu. Na fotografii č. 1 je ilustrována důležitost dřevěných detailů (zde prkénko a schůdky), které kuchyni výrazně proteplují. Na obrázku 2 je dobře vidět, jak působí rozlehlá červená dvířka na vysokých korpusech úložné spížní sestavy. Osobně bych tuto pasáž odlehčila bílými dvířky, která by opticky nejlépe potlačila bílou lednici (pokud tedy nebude nová lednice vestavěná).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rubínově červená kuchyně IMPRIAL od Hanáka

Tato fotografie ukazuje, jak horním skříňkám sluší odlehčení prosklenými dvířky. Zde je efekt umocněn ještě jejich vestavbou do uměle vytvořené sádrokartonové konstrukce. Opět zde nechybí dřevěné prvky – příborník v roli ostrůvku a dva symetrické barové pulty.

 

 

 

Pracovní deska NUMERAR

Matný povrch olejované dřevěné desky vytváří s jasně červenými lesklými dvířky zajímavý kontrast. Na fotografii je masivní dubová deska NUMERAR z IKEA

 

 

 

Nerezová, zrcadlová a skleněná mozaika

Obklad za linkou lze volit efektní i k moderní verzi červeno-bílé kuchyně. Eleganci do ní vnese nerezový obklad, který materiálově naváže na dřez, úchytky a případně nerezová čela nových spotřebičů.

 

 

 

 

 

 

Zrcadlová mozaika kuchyni rozzáří mihotavými odlesky denního světla a dodá jí hravost.

 

 

 

 

 

 

 

Jemný výraz získá se skleněnou mozaikou, která ji prozáří proměnlivě stříbřitým povrchem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Potřebuje vaše kuchyně změnu? Je nová, ale něco jí chybí a vy nevíte co? Pošlete nám několik fotografií celku vaší kuchyně, nejlépe focené z jednoho rohu a pak z druhého, abyste zabrali co největší plochu kuchyně. Připište pár řádků a zbytek nechte na naší architektce. Posílejte na adresu truksova@kuchyne.czAutor: Ing. arch. Veronika Haroldová | Fotografie: čtenářka, prodejci