Tapeta?

Návrh oživit plochu stěny za sedačkou tapetou je sice lákavé, ale v kontextu s ostatním vybavením nepříliš vhodné. Harmonický celek tvořený vyváženými kontrasty čistých barevných ploch postrádal vzor, který se nečekaně objevil na záclonách. Květinový motiv je ovšem natolik výrazný, že se k němu bude jen obtížně hledat tapeta s vhodným dekorem. Pokud se na stěně za obrazem nakonec tapeta objeví, doporučuji jí protáhnout přes celou stěnu až do jídelny. Měla by být rozhodně bílá s jemným plastickým vzorem - náznakem struktury látky apod. Takováto tapeta stěnu ozvláštní, interiér zútulní, ale stále ještě potřebuje doplnit dalším prvkem.

 

Barevná výmalba?

Barevný koncept tohoto moderního interiéru stojí na působivém kontrastu mezi černou a bílou. Ten zjemňuje světle šedá podlaha, krémová sedačka a tmavě šedý nábytek ve vysokém lesku. Barevný akcent sem vnáší vitální zelená, která neutrální základ efektně oživuje. Všechny použité barvy jsou velmi výrazné a citlivě rozmístěné do jednotlivých funkčních zón obytného prostoru tak, že se jen obtížně hledá barva, která je dokáže vhodně doplnit. Mohla by to být světlounce zelená nebo stříbřitě šedá, obě odvozené z použitých odstínů. Protažením sytě šedé přes roh by se opticky potlačily vchodové dveře, ale kout by se výrazně ztmavil.

 

Osvětlení?

Nápad instalovat na stěnu za sedačkou osvětlovací těleso je určitě dobrý a díky prozíravé stavební přípravě také snadno realizovatelný. Osamocené svítidlo uprostřed prázdné, holé stěny by však mohlo působit rozpačitě a samoúčelně, obzvlášť v technickém designu, který zde byl pro svítidla zvolen. Lepším řešením je určitě kombinace svítidla a dekorativního prvku – obrazu, reliéfu, drobné plasticky, tapiserie… Rozlehlá stěna s dominantou francouzského okna uprostřed si doslova říká o doplnění svítidla s dekorací symetricky i do části s jídelnou. Klíčovou otázkou zůstává výběr dekorace.

 

 

Stylová dekorace

Stěně nad sedačkou by rozhodně slušel jiný obraz. Bílý rám stávajícího obrazu na bílé stěně zaniká a tajemně působící motiv vnáší do relaxační zóny nepatřičné napětí. Stěně nad sedačkou by rozhodně slušel jiný obraz. Stylově se do moderního interiéru výborně hodí fotografie. Černobílá fotografie respektuje zvolené barevné schéma, ale protože je sama o sobě dost chladná a přísná, je důležitá volba motivu. Rodinné portréty a momentky dodají interiéru osobitost a připomenou pěkné společně trávené chvíle. Druhou variantou je barevná fotografie, která by strohý barevný koncept obohatila o další barvy. Ideální je přírodní panorama nebo detaily barevných květů.

 

Další barva

Stávající barevné schéma je sice vyvážené, vkusné a moderní, ale přeci to není úplně ono. Barvy, jejich poměry a vztahy, citlivě sladěné materiály a elegantní nábytek vytváří natolik působivý, dokonalý a precizní celek, že přestávají působit věrohodně. Interiér tak spíše než soukromý obytný prostor připomíná dokonalý show-room designové firmy zajišťující interiéry. Uvěřitelnost a autenticitu interiér získá s osobitými doplňky, které prozradí více o zálibách a charakteru majitelů. Osvěžující kontrast a neformální domáckou atmosféru sem vnesou další barvy, nejlépe jejich směs: mohla by se tu objevit pomerančově oranžová, čokoládově hnědá doplněné několika odstíny fialové.

 

 

Doladění kuchyně

Kuchyně je dokonale sladěná s obytnou částí i jídelnou a to jak barevně, tak zvolenými materiály. Přesto se zde najde pár drobností k doladění. První z nich je barový ostrůvek, který ve volném prostoru působí osiřele. Vhodně by ho doplnila dvojice barových židlí, které rozšíří možnosti sezení v blízkosti kuchyně i funkce ostrůvku. Druhým místem k dořešení je horní zavěšená skříňka, která sama nezvládne vyvážit vysoké korpusy lednice a spížní skříně se sousední digestoří. Náprava je jednoduchá: dublování spodní skříňky, která opticky vyváží horní linii kuchyně. Na prázdném místě vedle okna by se skvěle vyjímaly designové hodiny,které se v kuchyni vždycky hodí.

 

Obraz

V jedné verzi lze stěny doplnit nasvícenými portrétními fotografiemi namíchanými s vlastními momentkami nasbíranými v průběhu času. Černobílé fotografii sluší měkce bílá pasparta a subtilní kovový rám. Velkoformátové fotografie se mohou adjustovat bez pasparty přímo do tenkých kovových rámů firmy Nielsen. Druhou verzí je oživení interiéru barevnými fotografiemi, které se k sobě hodí tématem nebo barevně, nejlépe obojím. Široký výběr motivů naleznete ve fotobankách, např. na www.fotky-foto.cz, kde si vybraný motiv můžete zakoupit v patřičném rozlišení.

 

 

Barová židle

K barovému pultu by se hodila jednoduchá barová židle RIOJA od české firmy Ton mořená do černohnědého odstínu wenge. Zajímavou alternativou je povrchová úprava bělením, která by barové židle před tmavě šedým lesklým ostrůvkem nechala nádherně zazářit.

 

 

 

 

 

Hodiny

Na volné stěně v kuchyni by se nejlépe vyjímaly hodiny. Aby stěnu oživily, měly by být zajímavé tvarem, barvou nebo vtipným designem. Ke květinovému motivu na záclonách by se výborně hodily kontrastní černé nástěnné hodiny od firmy Karlsson s průměrem 50 cm.

 

 

 

 

Koberec

Zelený koberec u sezení sice barevně do interiéru zapadá, není však dostatečně velký. Pokud se majitelé volbou barevných fotografií odváží rozšířit stávající barevné schéma, mohou sezení doplnit vlněným kobercem Almsted z IKEA v elegantně fialovém odstínu a optimálním rozměru 170 x 240 cm.

 

 

 

 

 

 

Polštářky

Polštářků je dnes v nabídce specializovaných firem nepřeberné množství.
K černobílým fotografiím na stěnách by se na sedačce dobře vyjímal polštářek s půvabnou Audry případně s portrétem nejmladšího člena rodiny, který jako dárek vyrobí každá sběrna fotografií. Stylově i barevně ho může doplnit černý polštářek pošitý flitrovým nápisem se jménem rodinného benjamínka. Zajímavou strukturou oživí skupinku polštářů polštářek z černobílé hověziny.
K barevným fotografiím květů by s dobře hodily barevné polštářky: fialový s květy, vyšívaným motivem soustředných kruhů, obdélný polštářek s pruhy nebo růžový s flitrovým nápisem…

 

 

Potřebuje vaše kuchyně změnu? Je nová, ale něco jí chybí a vy nevíte co? Pošlete nám několik fotografií celku vaší kuchyně, nejlépe focené z jednoho rohu a pak z druhého, abyste zabrali co největší plochu kuchyně. Připište pár řádků a zbytek nechte na naší architektce. Posílejte na adresu truksova@kuchyne.cz

 Autor: Ing. arch. Veronika Haroldová | Fotografie: www.isifa.com, prodejci