Dopis čtenářky:

Vzhledem k tomu, že do tří let plánujeme rozsáhlejší rekonstrukci, nechceme teď investovat vetší částky, ale přesto bychom potřebovali nějak levně zútulnit a zmodernizovat kuchyni. Potřebovala bych poradit: zajímavou malbu zdi, stropu (výška 3 m), renovaci kuchyňské linky (nátěr nebo tapeta), pracovní desky, podlahy, doplňků. Můžete mi prosím dát nějaké tipy? Barvy mám ráda rozjasňující, teplé i syté (oranžová, žlutá, fialková), ale nebráním se ani nějaké jiné moderní studenější kombinaci. Líbí se mi třeba pruh tapety na zdi.

Velmi mě láká udělat tmavě červená dvířka linky (i pruh na zdi v jídelní části), ale zase nevím, jestli obarvit i vrchní dvířka, nebo jaké barvy je dobré s tímto kombinovat, a hlavně jde-li toto ke světle hnědému obložení.

 

 

 

 

 

Rady architektky: 

Podlaha

Pokud hodláte stávající korkovou podlahu měnit, doporučuji podlahu ze širokých prken. Ve stávající kuchyni vidím inklinaci k přírodním materiálům (korek, dřevo) a lehce rustikálnímu stylu, který dřevěná podlaha dobře doplní. Volila bych nejspíš relativně světlé dubové dřevo, případně vybělené, ke kterému pro jeho univerzálnost nebude problém doplnit jakékoliv další materiály. Podlahové dílce bych použila také na obklad stěny barového pultu směrem do jídelny…

 


Strop

Polepení stropu korkovými podlahovými deskami nebylo příliš šťastným rozhodnutím. Místnost se tak sice podle očekávání opticky snížila, současně však výrazně potemněla, kromě toho tmavý strop může v citlivějších povahách vyvolávat nepříjemné pocity až úzkost. Strop bych rozhodně renovovala odstraněním stávajícího korkového obkladu a prosvětlila ho výmalbou. Může být buď čistě bílá, nebo světle zatónovaná tak, aby barevně doplnila nový barevný koncept.


Výmalba

Barevná výmalba stěn poslouží k zamýšlenému optickému snížení místnosti lépe než tmavý strop. Její použití na stěně s oknem je však absolutně nevhodné, protože tato stěna je celý den v přirozeném stínu a sytě oranžová barva ji dále ztmavuje a zvyšuje kontrast příchozího denního světla. Ten je nejen nekomfortní pro oči, ale především na první pohled neestetický. Stěna s oknem by měla zůstat bílá, stejně jako okno se záclonou, nejlépe bez vzoru.


Okno

Zvolená délka záclon je pro mě nepochopitelná. Pokud je důvodem záměr nechat vyniknout parapet s jedinou osiřelou květinou, je třeba pojmout ho atraktivněji a zaplnit nejméně dvojicí truhlíků bohatě osázených vzrostlými rostlinkami nebo přímo kuchyňskými bylinkami. Místo podivně působící „ustřižené“ záclony se nad kuchyňským oknem bude lépe vyjímat tzv. římská roletka z jemné záclonoviny, která nebude ubírat příliš mnoho světla.

 


Osvětlení

Centrální osvětlení pro celou místnost, rozdělenou funkčně na kuchyni a jídelnu, nepřináší žádoucí efekt ani užitek. Použitý závěsný lustr patří nad střed jídelního stolu, zatímco kuchyni by osvětlila podvěšená subtilní zářivka, nejlépe měkkým světlem odraženým od stropu. Bez sekání si se stávající situací poradí tzv. systémová lišta, která přivede kabely na potřebné místo v rámci vlastní konstrukce. Do ní pak lze napojit jak lustr pro jídelní stůl, tak bodová svítidla nasvětlující kuchyni.Obklad

Obklad stěny u pečicí trouby s mřížovím spár působí zbytečně mohutně, ale nejpodivnějším momentem je ukončení obkladu uprostřed linky, a to hned na obou stranách. Levná řešení se nabízejí dvě: buď na stávající keramický obklad instalovat tenké obkladové desky z IKEA a zarovnat je s pracovní deskou, nebo zvolit výmalbu kuchyňské části v odstínu stávajícího obkladu. Ta by měla linku přesahovat pouze natolik, aby vytvořila přesvědčivý optický rám.


Jídelna

Nerozumím tomu, proč se stůl vzdal atraktivního místa u okna, které je jedním z nejhezčích architektonických prvků v místnosti. Byl důvodem nedostatek místa nebo málo atraktivní výhled? Pokud to s ohledem na nutný manipulační prostor jde, doporučuji stůl otočit o devadesát stupňů a přemístit na střed okna. Zůstane-li linka po renovaci světlá (bílá nebo krémová), může stěny v jídelní části zútulnit barevně výraznější výmalba, výrazněji barevnou linku doplní jemně vzorovaná světlá tapeta.


Linka

Na renovaci linky bych před tapetou, resp. fólií upřednostnila nátěr, u kterého nevzniká problém s řešením v hraně desky. Navíc nátěr je výrazně kreativnější – např .firma DULUX nabízí 15 000 odstínů. Pokud se rozhodnete pro tmavě červený nátěr, rozhodně bych ho omezila pouze na spodní část linky. Horní skříňky nechte „dýchat“, nejlépe ve stávající bílé barevnosti, obzvlášť pokud zůstane bílá lednice a sporák. Velký efekt prokáží kuchyni nové úchytky - volila bych jednodušší, modernější typy.Uspořádání

Uspořádání kuchyně, konkrétně horních skříněk, je hmotově i esteticky nevyvážené. Po odstranění horních ukončujících rohových skříněk, které dle fotografií nejsou nijak využité, získá kuchyně modernější výraz. Také absence skříňky nad lednicí a digestoří kuchyni neprospívá. Tento problém lze vyřešit doplněním otevřených polic, které zarovnají horní linii. Materiál přidaných polic by mohl být stejný jako pracovní deska, nejlépe ze světlého masivního dřeva – spárovky z běleného dubu.
 Autor: Ing. arch. Veronika Haroldová | Fotografie: archiv firem, čtenářka