Dopis čtenářky

Prosím o radu s naší kuchyní. Nemáme moc peněz na její kompletní přestavbu, ale ráda bych, aby dostala nový vzhled a šmrnc, který jí poněkud chybí. Jsme starší pár v důchodovém věku a nová linka byla pořízena asi před patnácti lety. Jídelní stůl pochází z konce šedesátých let, obložení pak z osmdesátých, což je vidět. Dnešní interiéry vypadají docela jinak. Jídelna slouží zároveň jako hala, vstupuje se do ní z verandy, vpravo jsou dveře do pokoje, vlevo je široký průchod do obýváku. Dveře, které vidíte v zadní části kuchyně, vedou do chodby a odtud k sociálnímu zařízení, do koupelny a sklepa, který slouží i jako spíž. S rozvody také nelze moc hýbat. Prosím poraďte mi pár „fíglů“, aby naše kuchyně vypadala zase jako (skoro) nová.

S pozdravem Marie Pavlíčková

 

Architektka radí:

 


PVC na podlaze

PVC na podlaze interiéru, který ctí dřevo, lze považovat za stylový prohřešek. Lepším řešením by bylo protažení kvalitních bukových vlísek z navazujícího obývacího pokoje. Volbu odolného PVC zřejmě ovlivnila přítomnost pejsků v domě, ale jeho sousedství s masivním dřevem nikdy nepůsobí dobře. Zbytečně vynikne umělý původ PVC, které působí v konfrontaci se dřevem levně, zatímco dřevo ztratí něco ze své krásy. Cenově dostupnou variantu představuje podlaha z prken, která lze po čase přebrousit, nebo z lamel, s vrstvou z odolného dřeva (např. hevea).


Limitovaná dispozice

Dispozice této kuchyně je výrazně limitovaná vazbami na další prostory v domě. Ústí do ní hned čtveřice dveří, díky kterým získala charakter jakési komunikační křižovatky. Má vlastní okno vedoucí na sever a poskytující pro práci ideální rozptýlené světlo. Atypickou příčkou vyrobenou v 70. letech na míru se majitelé snažili zajistit kuchyni intimnější atmosféru a oddělit ji náznakově od jídelny, což se povedlo. Jen design této konstrukce je dnes už poněkud přežitý, a pokud se nenachází v domácnosti vyznávající retro styl, zasloužila by si modernější náhradu.


Bílá kuchyně

Samotná linka vyjadřuje romantickou a lehce sentimentální duši kuchařky, která si kuchyni ve venkovském stylu pravděpodobně pořídila místo původní, staré kuchyně. Bílá barva ctí zvolený styl a nevelkou místnost se severním oknem příjemně prosvětluje. Díky ní také nepůsobí kuchyňská sestava nijak mohutně. Lze jí vytknout snad jen kryt na topení s dřevěnou mřížkou. Protože se tu nikde tento dekorativní motiv neopakuje, doporučuji natřít mřížku na bílo, aby se opticky potlačila a přirozeně splynula s navazujícími dvířky.

 


Pracovní deska a obklad

Pracovní deska byla zvolena dobře – laminát s dřevodekorem s bílou kuchyní příjemně kontrastuje. Škoda jen, že není z přírodního olejovaného dřeva, které by dodalo fóliovaným dvířkům šmrnc a celá kuchyně by s ním získala teplejší atmosféru. Keramický obklad by potřeboval vyměnit. Do kuchyně ve venkovském stylu patří keramická mozaika 10x10 cm v matném provedení, případně zdobená střídmým dekorem. Tím může být řádka drobné modré mozaiky vložená do bílé plochy nebo ručně malované tradiční dlaždice dovezené ze Středomoří.


Příčka

Na místě atypické dřevěné příčky by se lépe vyjímal modernější prvek. Žaluzie ze světlého dřeva zavěšené od stropu v celé šíři místnosti by opticky snížily průchod a vyvážily tak nesouměrné proporce místnosti. Žaluzie spuštěné po obou stranách až na zem by decentně odclonily kuchyni. Moderní výraz by kuchyně získala s vodorovně posuvnými panely z průsvitné textilie. Romantický nádech ladící s kuchyní by sem vnesla lehounká záclonka s květinovým dekorem zavěšená na ocelovém lanku. Pokud se majitelé nehodlají příčky vzdát, mohou ji omladit bílým nátěrem, stejně jako palubkové obložení stěny.


Jídelna

Sezení v jídelně by si rozhodně zasloužilo svůj vlastní závěsný lustr instalovaný nad středem stolu. Textilní stínidlo zalije jídelní stůl konejšivým světlem, změkčeným strukturou látky. Sezení by výrazně zútulnil koberec, který by současně zvýšil intimitu sezení umístěného de facto v chodbě. V náročném provozu by nejlépe obstál sisalový koberec s bavlněnou bordurou. Subtilní a stále velmi elegantní konstrukce židlí ze 60. let oživí nové čalounění. Mohla by se na něm objevit záplava pestrobarevných květů nebo elegantní nadčasové proužky. Na stůl patří živá květina nebo sezónní dekorace ze zahrádky.


Dekorace

Dekorace tohoto interiéru na některých místech chybí, zatímco na jiných přebývají. Dlouhá řádka drobností zjemňujících hranu dřevěného obložení by si zasloužila redukci a vhodnější místo, např. v zasklené vitríně, kde se na ně nebude prášit. Místo nich by stěnu nad obkladem oživila řádka obrázků s jednotným formátem a příbuzným motivem. Stylově by sem zapadly grafické listy s ilustracemi květin nebo ovoce. Stejně naléhavě potřebuje oživit prázdná stěna v kuchyni vedle okna. Mohla by se zde objevit dvojice masivních dřevěných polic na dózy s potravinami. Nádherně by se tu vyjímala sbírka talířů z modro-bílého porcelánu.

 

Doporučené produkty: 

Lustr 

Závěsný lustr v jídelně patří nad střed jídelního stolu. Textilní stínidlo zdobené romantickým plisé stylově rezonuje s kuchyní, příjemně změkčí světlo dopadající na stolní desku a zcela změní atmosféru při společném stolování. Svítidlo TAG s průměrem 40 cm prodává Rendl Light Studio (cena 3600 Kč). Levnější alternativa kombinuje samostatně zakoupený závěs s textilním kabelem se stínidlem zakoupeným např. v IKEA nebo vyrobeným na zakázku od české firmy EZR.

 

 

 

 

 


Koberec 

Koberec v rámci průchozí místnosti jasně oddělí klidné místo pro posezení a jídelní kout s ním získá intimitu. Náročný provoz nejlépe zvládne odolný koberec ze sisalových vláken. Koberec EGEBY s bavlněnou bordurou prodává v několika velikostech IKEA (cena 1290 Kč za velikost 133/195 cm).

 

 

 

 

 

 


Obrázek

Na stěně nad dřevěným obkladem by se skvěle vyjímala řádka obrázků. Stylově sem zapadnou např. listy ze starého herbáře s ručně malovanými akvarelovými obrázky květin nebo plodů ovocných stromů. V modernější verzi je zastoupí barevné fotografie květů. Obraz AGNARYD s rozměry 39x49 cm je zaplněný růžovými květy (cena 99 Kč), zatímco plakát BILD s rozměry 30x40 cm a příznačným názvem Nekonečné léto je o poznání vzdušnější (cena 129 Kč). Oba prodává IKEA.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Květiny

Na jídelní stůl venkovského domku patří živá květina. Když není sezóna pro řezané květy ze zahrádky ani čas aranžovat suché plody nebo větve, zastoupí je hrnková rostlina s barevnými květy. Může to být např. nenáročná Kalanchoe nebo stylový Cyclamen neboli brambořík.

 

 

 

 

 


Mísa na květiny

Několik bramboříků s různě barevnými květy můžeme sesadit do dekorativní mísy a posadit na střed stolu – vytvoří velmi efektní aranžmá. Krásnou a něžnou kombinaci vytvoří bílý brambořík doplněný květy v různých odstínech růžové. Dekorační mísa YRSNO z bílého plechu o průměru 24 cm z IKEA si bude designem dobře rozumět s plisovaným širmem lustru (cena 129 Kč)

 

 

 


Závěs

Místo stávající příčkou lze oddělení kuchyně řešit romanticky rozevlátou lehkou záclonou bílé barvy s vypalovaným květinovým vzorem. Obrázek naznačuje, jakého efektu lze s textilním předělem v prostoru dosáhnout. Ideálně se sem hodí např. závěsy Alvine Rund z IKEA (cena 699 Kč).

 

 

 

 


Žaluzie

Elegantnější a nadčasovou variantu oddělení kuchyně od jídelny představují dřevěné žaluzie. Míru oddělení jednotlivých místností lze jednoduše regulovat vytažením žaluzií nebo natočením lamel. Žaluzie LINDMON ze světlého březového dřeva široká 60 cm a vysoká 250 cm dobře zakryje kuchyňskou linku z obou stran (cena 799 Kč)

 

 

 

 

 

 


Talíře na stěně

Stěna vedle kuchyňského okna je zbytečně prázdná a smutná. Dva dekorativní talíře se na ní cítí osaměle, tak proč jim nepřidat nějaké „kamarády“? Obrázek ukazuje, jak působivá je bohatá kompozice několika různých talířů a misek, které spojuje pouze barevnost dekoru.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Potřebuje vaše kuchyně změnu? Je nová, ale něco jí chybí a vy nevíte co? Pošlete nám několik fotografií celku vaší kuchyně, nejlépe focené z jednoho rohu a pak z druhého, abyste zabrali co největší plochu kuchyně. Připište pár řádků a zbytek nechte na naší architektce. Posílejte na adresu truksova@kuchyne.cz

 

 Autor: Ing. arch. Veronika Haroldová | Fotografie: čtenářka, prodejci