Stejnobarevná podlaha

Nutno přiznat, že podlaha s kuchyňskými dvířky dokonale ladí. Tak dokonale, až skoro splývá. A to je chyba. Dokonce jedna z nejrozšířenějších chyb v soukromých obytných interiérech, která se zdaleka neomezuje pouze na kuchyni. Nábytek v barvě podlahy působí, jako by z ní vyrůstal, a interiér postrádá hloubku, ztrácí prostor a působí zbytečně sevřeně, podobně jako dno krabice. Výrazně lépe by se tu vyjímala o odstín tmavší dlažba, např. oříškově nebo kapučínově hnědá, ve světlé verzi by mohla zopakovat barvu keramického obkladu.


Laminátová dvířka

Problematické je materiálové řešení. Ačkoliv kuchyně evidentně má být útulná a rustikálními dvířky odkazovat na „staré dobré časy“, laminátová dvířka mají s přírodním dřevem pramálo společného. Laminát je snad přijatelný s hladkým jednobarevným povrchem ve startovním městském bytě, ale určitě ne v rodinné kuchyni na venkově. Zde se vždy vyplatí preference dýhovaných dvířek v kombinaci s masivním rámem před laminátem s dřevodekorem. Dojem z kuchyně by zlepšil souvislý hladký sokl zakrývající nevzhledné hrany laminátových korpusů.


Pracovní deska

Pracovní deska s dekorem kamene se ke zvolenému stylu dobře hodí, ale její barevnost nebyla zvolená úplně šťastně. Je v ní hodně šedé, která ve větší ploše působí chladně a příliš neladí s ostatními, výhradně teplými odstíny v kuchyni. Do barevného konceptu pojatého tzv. tón v tónu by lépe zapadla béžová, světle krémová nebo smetanová deska. Mohla by být laminátová, ale luxusnější, elegantní výraz by kuchyně získala s deskou z umělého kamene. Současně by v jejím sousedství vyzněla lépe i laminátová dvířka.

 


Specifická dispozice

V dispozičním řešení kuchyně na první pohled zaujme délka pracovní plochy. Nadstandardně dlouhá nebo velká pracovní plocha najde uplatnění v rodinné kuchyni, kde vaří více kuchařů společně, často včetně dětí nebo hostů. Pro dobrý přístup a snadný pohyb po kuchyni bývá vybavena velkorysým, obvykle současně varným nebo mycím ostrůvkem. Tato extrémně uzavřená kuchyně je koncipovaná pouze pro jednu osobu, která pracovní plochu nevyužije. Stálo by proto za zvážení zmenšení kuchyně z půdorysu lokálně přerušeného písmene „O“ na půdorys písmene „U“.


Bílá lednice

Bílá volně stojící lednice působí vedle rádoby dřevěné spížní skříně značně rozpačitě. Od sousedního korpusu se liší výškou i materiálem, dokonce ani modul dveří není stejný. Navíc násada mopu, kterou lze zahlédnout v mezeře mezi linkou a lednicí, nevypadá nijak atraktivně. Do stylové kuchyně patří vestavěná lednice s dvířky ve stejném dezénu a modulu, jako má navazující kuchyňská linka. Pokud majitelé preferují volně stojící lednici kvůli provozu, odvětrání a většímu vnitřnímu objemu, nabízí se jim lednice v retro stylu s měkce oblými dvířky, ideálně v krémovém laku.


Bílé spotřebiče

Ani ostatní bílé spotřebiče neprokazují stylové kuchyni dobrou službu. Jsou primárně určeny pro bílé kuchyně, ve kterých působí nenápadně a dokáží se elegantně ztratit. Typickým příkladem je mikrovlnná trouba. S dynamicky tvarovaným okénkem by zapadla spíše do garsoniéry vysokoškolského studenta nebo do kuchyně startovního bytu mladého páru na prahu společného života. Do stylové kuchyně s rámovým typem dvířek patří buď kvalitní spotřebiče s nerezovými dvířky, nebo retro spotřebiče v krémovém laku.


Světlená katastrofa

Osvětlení je jedním z nejbolestivějších míst tohoto interiéru. Nevzhledným lištám na desce „baru“ bylo možné předejít uložením elektroinstalace do drážky ve zděné příčce. Struktura omítky směrem do jídelny by působila lépe než levný laminát a z druhé strany by nabídla prostor pro keramický obklad. LED-diodové pásky by nasvětlily bar efektně a v celé délce, na rozdíl od malé zářivky nad dřezem, která působí opuštěně. Dřevěná rampa nad barem bez svítidel vyznívá velmi rozpačitě - pokud nebude odstraněna, doporučuji ji využít k vestavění zabudovaných halogenových svítidel. Více než nevkusný centrální lustr by podlouhlé kuchyni slušelo svítidlo s textilním stínidlem respektující její tvar.

 

Doplňky, které by kuchyni prospěly: 

 

Dlažba

Podlaze by slušel světlý krémový odstín. Hladký povrch dlažby DEFILE od firmy Rako se bude velmi snadno udržovat. Světlá dlažba GEO (na obrázku) od stejného výrobce evokuje přírodní kámen a kuchyně s ním získá punc výjimečnosti. Stylově se přírodní kámen (či jeho věrná napodobenina) do interiéru venkovské kuchyně dobře hodí a přirozeně naváže na desku z přírodního nebo umělého kamene.

Cena DEFILE 539 Kč/m2 a GEO 499 Kč/m2

 

 

 

 

 

Pracovní deska

Deska z přírodního nebo umělého kamene efektně zopakuje barvu podlahy. O odstín světlejší deska z umělého kamene je dostupnější než přírodní kámen a do kuchyně vnese jemný kontrast, který zde citelně chybí. Lze použít buď elegantní vzor BEIGE FIELDSTONE nebo výrazněji vzorovaný, světlejší SAVANNAH od firmy Corian.

Cena k doptání dle rozměrů

 

 

 

 

 

Lednice

Volně stojící lednice SMEG má nádherně oblé tvary a jemnou krémovou barvu. Díky tomu do venkovské kuchyně komponované výhradně v teplých odstínech přirozeně zapadne.

Cena od 41 175 Kč

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Trouba

Také vestavěná pečicí trouba by měla ctít styl. Pokud není spolu s ostatními spotřebiči moderní nerezová, retro design nabízí vkusné řešení. Trouba SMEG má dvířka v krémovém laku, podobně jako volně stojící lednice.

Cena 22 990 Kč

 

 

 

 

Baterie

Dvě páčky baterie LOVIKEN na teplou a studenou vodu odkazují ke starým dobrým časům, stejně jako koncepce stylové kuchyně. Prodává IKEA.

Cena 1690 Kč

 

 

 

 

 

 

 

Lustr

Úzké sevřené kuchyni by slušel podlouhlý lustr s textilním širmem, který měkce láme světlo a po rozsvícení vytváří velmi příjemnou atmosféru. Závěsné svítidlo SOPRANA prodává Rendl Light Studio (cena 4800 Kč). V obytné části ho skvěle doplní kruhová nástropní Soprana tak, aby svítidla v navazujících prostorech stylově ladila.

Cena 3600 Kč

 

 

 

 

 

 

Římská roleta

Na kuchyňském okně, kolem kterého zpravidla nebývá mnoho místa, se nejlépe vyjímá římská roletka. Ve venkovské kuchyni nepůsobí tak rustikálně jako nařasené záclonky a současně ji stylově dobře doplní.

 

 

 

 

 

Květník

Díky římské roletce zůstává parapet dobře viditelný a lze ho s výhodou využít k vystavení květníků, nejlépe s kuchyňskými bylinkami. Skupinka krémových květináčů z kvalitní keramiky tradičního tvaru bude ozdobou okna i celého interiéru.


 

 

 

Potřebuje vaše kuchyně změnu? Je nová, ale něco jí chybí a vy nevíte co? Pošlete nám několik fotografií celku vaší kuchyně, nejlépe focené z jednoho rohu a pak z druhého, abyste zabrali co největší plochu kuchyně. Připište pár řádků a zbytek nechte na naší architektce. Posílejte na adresu truksova@kuchyne.czAutor: Ing. arch. Veronika Haroldová