Belgie je malá země, ale pivovarů je v ní mnoho. Pivo se tam odedávna vařilo například v klášterech. Díky obchodním přístavům se již v minulých stoletích dostaly do Belgie nové přísady a tím pádem i nové chutě piva. Belgičané také pijí pivo z menších sklenic a dokáží si s chutí lépe pohrát. Na belgická piva zkrátka vůbec neplatí naše středoevropská měřítka. Je to nápoj, který si vytvořil svou vlastní kategorii.

 

Kupujte na internetu

E-shopy mají poměrně širokou nabídku jednotlivých druhů. K dostání jsou piva typu pils, trapistická, klášterní a různé belgické speciály s různým procentem alkoholu.
Vyzkoušejte třeba následující druhy...

Duchesse de Bourgogne 6,5 % vaří rodinný pivovar Verhaege ve Vichte. Je to svrchně kvašené červenohnědé vlámské pivo, jehož receptura pochází ze 16. století. Snoubí se v něm čokoládovo-smetanová chuť se suchým dozníváním a s kyselostí granátového jablka.

Kasteel Rouge 8,5 % je ovocné pivo se základem tmavého piva a má temně červenou barvu. Je to pivo hodící se k dezertům.

Brigand 9 % je silné pivo, z něhož ucítíte vůně připomínající směs citrusových plodů, chmele a koření.

 

Letní radovánky

V Praze můžete letní exotická piva ochutnat v restauraci Les Moules v Pařížské ulici,  třeba i na venkovní zahrádce. Překvapí nečekanými kombinacemi chutí, ale i způsobem podávání.

Mongozo – kokos je pivo s příchutí kokosu a s nasládlým dozníváním. Původní receptura pochází z oblasti afrického Konga, kde byla prý po staletí předávána z matky na dceru. Vaření piva tady bývalo výhradní doménou žen. Základem aktuální receptury je slad z merlíku chilského. Podává se ve skořápce kokosového ořechu a je ideálním doplňkem k exotickým pokrmům. Můžete jej vyzkoušet také jako alternativu míchaných nápojů.

Mongozomango je pivo svrchně kvašené na ovoci. I toto pivo s příchutí zralého manga pochází z oblasti afrického Konga. A stejně jako kokosová varianta nahradí koktejly nebo je vhodným doplňkem k exotickým jídlům.

A nakonec Pink killer – růžový zabiják obsahuje červené grepy. Trpké doznívání grapefruitů v harmonii s nasládlou chutí posunuje tento druh do kategorie výjimečných osvěžujících speciálů.

 

 Zajímá vás nejslavnější český pivovar? Čtěte Pivovar Plzeň: Architektura se zajímavou historiíAutor: Jana Vlková | Fotografie: archiv firem