Léčivé účinky bezu

Bobule bezu jsou výborným zdrojem vitamínu C, A a antokyanů – červeného rostlinného barviva, které má silný antioxidační účinek, dále chrání srdíčko a cévy a působí proti nádorovému bujení. Bezinky rovněž působí protizánětlivě a jsou velmi účinným analgetikem při bolestech zad, trojklaného nervu či kloubů. Dále mírně snižují krevní tlak a jsou projímavé.

Bobulky je nutno tepelně upravit!

Bezinky je nutné před konzumací přelít vroucí vodou nebo jemně povařit, protože syrové mohou podráždit žaludek a vyvolat nevolnost či zvracení.

Bezové bobulky a virové infekce

Šťáva a čaj z bezinek se osvědčily jako účinní bojovníci proti virovým infekcím. Při prvních příznacích onemocnění je vhodné užívat 3x denně 1 lžičku šťávy nebo 3x denně šálek bezového čaje.

Bezové bobulky výrazně posilují organismus

S užíváním bezinek je dobré pokračovat i při rekonvalescenci, vyčerpání či únavě, protože jejich významná nutriční hodnota pomáhá uzdravovat a zvyšovat hladinu energie. Stačí bezinky povařit, přisladit hroznovým cukrem nebo medem a vznikne nám výživná kaše posilující imunitu.

Kloktadlo z bezinek

Tento přípravek je vhodný při bolestech v krku, zánětech dutiny ústní a aftech.
Potřebujeme: 1 lžíci bezinek, 1 dl vařicího jablečného octa
Postup: Bobulky přelijeme octem a vše necháme 15 minut louhovat, pak plody vymačkáme a vše přecedíme a je hotovo. Touto směsí kloktáme 3x denně po dobu 3 dnů.

Bobulky bezu čistí močové ústrojí

Bezinky jsou velkými bojovníky s infekcemi močových cest. Jejich složky brání choroboplodným zárodkům se usazovat v močovém ústrojí, a tak se nemohou množit. Proto můžou osobám trpícím těmito problémy velmi pomoci.

Léčivé jsou i listy

Listy tohoto stromu můžeme použít na obklady a zábaly při bolestech svalů, kloubů či při revmatismu. Podrcené listy můžeme přidávat do mastí se sádlem, máslem, včelím voskem či olivovým olejem na hojení kožních neduhů, podlitin, popálenin a omrzlin.

Obklady z listů

Listy rozklepeme paličkou na maso a pak je přikládáme na bolavá místa, klouby nebo zanícené rány. Ovážeme lněným šátkem a necháme působit (nejlépe přes noc).

Bezinkové recepty

Bezinkový čajík

Potřebujeme: 1 lžičku bezinek bez stopek, 2 dl vroucí vody
Postup: Bezinky přelijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat. Pak plody vymačkáme, scedíme a můžeme popíjet.

Čajík lesních skřítků

Potřebujeme: 1 lžičku bezinek bez stopek, 1 lžičku rakytníku, 1 lžičku šípků, 1 lžičku arónie, 3 dl vroucí vody
Postup: Všechny uvedené přísady přelijeme vroucí vodou a necháme 15 minut odpočívat. Po uplynutí této doby plody vymačkáme a vše přecedíme. Tento čaj má báječnou chuť a je plný vitamínů.

Bezinkové víno

Potřebujeme: 1 litr kvalitního bílého nebo červeného vína, 100 g bezinkové šťávy nebo 50 g sušených plodů, 4 hřebíčky, kousek skořice, 2 badyány
Postup: Bezinky a koření zalijeme vínem, zazátkujeme a vše necháme 3 týdny na klidném, chladném místě odpočívat. Nesmíme zapomenout 1x denně protřepat. Po uplynutí této doby nápoj přecedíme. Při léčbě neuralgií užíváme každé 3 hodiny 1 lžíci.
 Autor: Simona Procházková DiS. | Fotografie: archiv